Vodarna Traditional Cache
Voyager Reviewer: Archivace listingu keše
Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)
More
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Na Uvodních souradnicích se nachází keš kousek, od ni je
Vodárenský Objekt.Vodárna jako takova je v Pisarkach.Kes je vetsi
small.
PRI ZALOŽENÍ:knoflik,5x CWG,a nejake
drobnosti,logbook,tuzka,guma.
Mesto Brno leží na soutoku rek Svratky a Svitavy na okraji Dyjskosvrateckého úvalu. Podle archeologických pramenu bylo toto území osídleno již v dávné minulosti a procházely tudy duležité obchodní cesty. Nejstarší dochované historické záznamy hovorí o brnenském hradu založeném knížetem Bretislavem v letech 1021 až 1034 na skalnatém ostrohu Petrova a písemná zmínka o Brne je již v zakládací listine kláštera benediktinského v Rajhrade z roku 1048. Pod hradem se usazovali lidé, a tak se podhradí rychle rozširovalo a již po roce 1200 se vyvinulo v mesto. Hospodárské, politické a právní postavení mesta upevnil král Václav I., který udelil Brnu v lednu roku 1243 první privilegium. V roce 1356 bylo již Brno s 8 700 obyvateli tretím nejvetším mestem ceského království.
Starodávné Brno nemelo o vodu nouzi. Všude bylo dostatek studní, které byly bohate napájeny vodou ze šterkových naplavenin reky Svratky. K zásobování vodou sloužily nejen studny domácí, ale byly zrizovány i studny v ulicích a na námestích k obecnému užívání. Potíže s vodou nastaly koncem 12.století. S rozširováním mesta se kvalita vody ve studních zhoršovala. Kanalizace nebyla a domovní žumpy, casto preplnené a netesné, zamorovaly okolí. Obsah žump prosakoval i do studní, které byly mnohde v jejich tesné blízkosti. Stredoveké Brno sužovaly casté a nicivé požáry. Vetšina domu byla ze dreva nebo hrázdená a když vypukl požár, lehly popelem mnohdy i celé mestské ctvrte. A práve nedostatek požární vody byl podnetem ke zrízení prvních brnenských vodovodu.
Nejstarším vodovodem byl užitkový vodovod z reky Svratky. Nejvetší zásluhu na jeho postavení mel konšel Václav Haze, který postavení vodovodu financoval a na výstavbu uzavrel 2.prosince 1415 smlouvu s kutnohorským mistrem a stavitelem vodovodu Prokopem Peyskem. Smlouvu na vybudování vodovodu potvrdil 3.cervence 1416 i sám král Václav IV. a udelil mestu Brnu právo na vecné casy odvádet vodu ze Svratky pres Puhlík (Petrov) do dvou kašen na Dolním a Horním trhu (nám.Svobody a Zelný trh) s možností zavádet vodu do pivovaru a dvou mestských sladoven. Olovené vodovodní prípojky byly povolovány jen vysokým predstavitelum mesta, šlechty, kléru a klášterum. Ostatní obyvatelstvo bylo odkázáno na kašny.
Vodárna sdílela s mestem jak jeho rozvoj, tak i všechny svízele válecných let. Byla nekolikrát vypálena a nejhure poškozena Švédy, kterí ji pri odchodu úplne znicili. Brzy však byla obnovena, nebot mesto vodu nutne potrebovalo. Znacného rozšírení a modernizace doznal vodovod v roce 1853, kdy cerpací zarízení dávalo prumerne až 20 000 veder nefiltrované rícní vody denne. Avšak ani toto rozšírení vodárny nebylo konecné. Vodovod z reky Svratky se i pres jeho rozšírení stával nedostatecný a nevyhovoval potrebám rostoucího mesta, jak po stránce množství dodávané vody, tak i po stránce její kvality a problém se zásobováním mesta vodou musel být rešen.
Dosavadní snahy, jak levne získat pro Brno vodu, vyznely naprázdno, a tak v roce 1863 byla vypsána soutež na výstavbu nového vodovodu. Ze ctyr nabídek pak v roce 1869 bylo prijato nejvýhodnejší rešení podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry. Se stavbou úpravny vody v Pisárkách se zapocalo na podzim roku 1869 podle nejlepších anglických zkušenosti s úpravou vody a stavba byla dokoncena v roce 1872. Surová voda z reky Svratky byla odebírána nad jezem v Kamenném mlýne a byla cištena na trech otevrených biologických filtrech o celkové ploše 2 940 m2. Voda z Pisárek byla cerpána do dvou tlakových pásem. První, nižší, melo vodojemy na Žlutém kopci, vyšší pásmo pak vodojem na Špilberku. S výstavbou pisárecké úpravny došlo i k rozširování vodovodní síte. Jen v letech 1870 – 1874 bylo položeno 1 800 metru potrubí. Další výstavba vodovodní síte pak již z financních duvodu pokracovala pomaleji.
Práve k roku 1872, kdy byla postavena pisárecká úpravna vody, se datuje historie založení našeho predchudce – Brnenské vodovodní akciové spolecnosti.
PREJI PRIJEMNÝ LOV..
Additional Hints
(Decrypt)
Cbq iryxlzv onyinal.