Rovinatou Hanou, mezi úrodnými lány a klasickými vesnicemi, se klikatí říčka Blata. Lidově je nazývaná Hanácká Amazonka, která protéká okresy Olomouc, Prostějov a Přerov v Olomouckém kraji. Blata je pravostranný přítok řeky Moravy, délka toku činí 45,3 km. Plocha povodí měří 313,1 km².
Upravený pramen říčky Blaty se dere napovrch v hlubokých lesích na svazích vrcholu Kamenice, poblíž obcí Bílsko a Vilémov. Z kopců stéká okolo obce Vilémov, kde je na ní vybudovaná malá přehrada (Vilémovka neboli také Prátná). Údolím říčka pokračuje do vísky Cakov a sbírá zde několik menších potůčků. Jeden z potůčků pramení na poutním místě zvaném Svatá Voda, kousek od silničky mezi Cakovem a Novými Dvory. Je zde kaplička, posezení a upravený pramen. Blata se poté line údolím pod kopcem Bořík a dále protéká okolo jižního okraje obce Senička, aby opustila lesy a vstoupila do rovinatých Hanáckých plání v obci Senice na Hané, dříve známé též jako Hrubá či Veliká a na krátkou dobu po roce 1918 též jako Senice na Moravě. Od roku 1930 je platný nynější název Senice na Hané s výjimkou období nacistické okupace, kdy byl užívaný název Groß Zinitz. Tento název pak prosvítal přes nekvalitní nátěr na nádražní budově ještě v 80. letech minulého století.
Od Senice teče říčka Blata okolo rozsáhlých chmelnic a mezi poli míří do obce Těšetice (přesněji na její okraj, kde má soutok s říčkou Šumicí). Říčka Šumice, která se vlévá do Blaty, pramení nedaleko Náměště na Hané, kde potom při své cestě protéká překrásným Terezským údolím. Říčka Šumice se tu hluboce zařezává do vrchoviny a vytváří malebné údolí se strmými lesnatými svahy a s lučinatou nivou.
Blata od Těšetic míří rovně okolo remízků a lemována topoly teče dále na jih. Míjí místo zvané Spáleniště u Lutína (podle tragické události, kdy zde vyhořel bývalý mlýn), kde přijímá potůček Stouzku tekoucí od Ústína. Na potůčku najdeme v Ústíně pěkný starobylý most. Zprava pak bere vodu dvou potůčku pramenících na svazích Velkého Kosíře a to Zlaté stružky a Slatinky. Kosíř je znám i archeologickými nálezy, kdy zde byla nalezena tzv. Kosířská Venuše (což je torzo hliněné sošky ženy z mladší doby kamenné). Významné jsou i pozůstatky hradiště v poloze u Varhan, několik mohylových pohřebišť a řada dalších nálezů. Na svahu Kosíře pramení také již zmiňovaný potůček Slatinka. Protéká obcí Slatinice a kousek od obce pod Malým Kosířem teče překrásným úzkým údolím lemovaným akátovými svahy a skalními výchozy. Slatinka se vlévá do Blaty u průmyslové obce Lutín.
Nedaleko od soutoku Slatinky a Blaty si povšimneme vlevo výrazného kopce, na kterém dříve probíhalo lámání kamene a vápence. Zůstalo zde několik lomů (dnes těžko přístupných) a přírodní rezervace Na Skále s teplomilnou květenou.
Blata si to pomalinku line dále okolo obce Olšany u Prostějova, kde je nově otevřené hasičské muzeum. Tady se řeka prudce stáčí a míří do obce Bystročice. Obec leží jen 215 m nad mořem. Dobře se zde pěstuje chmel a místy i víno.
Od řeky Blaty byl vybudován historický Vrbátecký náhon, vedoucí přes obce Hablov, Dubany a Vrbátky. Zde na pravém břehu historického náhonu směrem ke starému Štětovickému mlýnu roste památný „Vrbátecký dub“. Dub letní je pravděpodobně 250 let starý a obvod kmene ve výšce 1,3 m je od paty kmene 420 cm. Výška stromu je 30 m, výška koruny je 25 m, šířka koruny je 26 m a zdravotní stav – velmi dobrý. V obci Vrbátky je prastarý cukrovar, který funguje dodnes a z památek je na návsi pěkná kaple Sv. Floriána. Zleva zde Blata přijímá říčku Romži.
U obcí Vrbátky a Štětovice protéká Blata pozoruhodnou oblastí mokřin a podmáčených luk. Cesta toku potom vrcholí u rezervace Hrdibořické rybníky. Jedná se o rozsáhlé slatinné louky se vzácnými druhy rostlin a živočichů, obklopené rybníky vzniklé těžbou slatiny pro lázeňské účely. Lokalita je výjimečná výskytem vzácné Potočnice drobnolisté (Nasturtium microphyllum) a Matizny bahenní (Ostericum palustre). V rybnících splývají rdesty (Potamogeton), lakušníky (Batrachium), stolístky (Myriophyllum) a Řečanka zubatá (Najas marina), na okrajích roste rákos (Phragmites) a orobinec (Typha). Rybníky z velké části obklopují lesíky s topoly (Populus), vrbami (Salix), olšemi (Alnus) a jasany (Fraxinus).
Vlevo od toku říčky Blaty si povšimneme výrazné homole s výškou 230 m nad mořem, kousek od Dubu nad Moravou, kde najdeme přírodní památku Tučapská skalka, při jejímž úpatí vyvěrá pramen sírano-železité vody. Na svazích Tučapské skalky se vyskytuje stepní květena.
Již poměrně vyspělá řeka Blata při soutoku s Dubanským potokem obtéká vesnici Biskupice, pod kopcem Bezděkov přijímá vody ze zdejších podmáčených luk a okolo Tovačova se stáčí k ústí řeky Moravy. Vlévá se zde v oblasti velkých Tovačovských jezer a pískoven u obce Lobodice v lužním lese zvaném Zástudánčí.
zdroj: https://majovyhonzik.wordpress.com/2011/05/03/ricka-blata-hanacka-amazonka/
Olšany u Prostějova u stavu Olšany u Prostějova u stavu 2 Olšany u Prostějova - nad stavem
Olšany u Prostějova - pod stavem
O KEŠI:
Keš jsem zde umístil proto, jelikož jsme si vždy tady jako děti hrávali, plavali, jezdili na člunech a chytávali ryby. Teď je již od roku 2012 voda kontaminovaná a nedoporučoval bych v letních dnech se tu koupat, i když sem tam potkáte rybáře. Poslední zprávy sice říkají, že již kontaminace není tak velká a vrací se do vody život, ale přece jen bych to nezkoušel. Dá se zde posedět a odpočinout při výletě na kole, nebo dalšími prostředky, a rozhlédnout se po říčce a nechat se unášet zvukem tekoucí říčky přes stav :-). Keš je možno odlovit 24 hodin denně, problém odlovu můžou způsobit jen zdvižená stavidla, která jsou naštěstí zdvižená jen párkrát za rok.
Keš se dá také velice dobře odlovit z rychlostní silnice R46 z obou směru, jak od Olomouce, tak i od Prostějova. Stačí jen sjet na Olšany u Prostějova, odlovit a pak zase pokračovat v cestě.
POZOR!!! Aby jste se náhodou nevykoupali, nebo nějak nezranili. Toto hlavně platí pro noční lovce.
Dávejte taky POZOR!!! kdo Vás sleduje, na vesnici jsou oči všude :-) a také jsem chodí mudlové a mudlorybáří.
O SAMOTNÉ KEŠI:
Samotná krabička je o obsahu 350ml, která je na pant, je jí tedy možné otvírat pouze z jedné strany. Otvírací strana je zajištěna karabinou a to z důvodu možného odklopení při odlovení a ztrátě obsahu ve vodě. Krabička je připevněna na magnetech a pro jistotu je karabina jištěná provázkem, aby se náhodou nestalo, že keš zmizí ve vodě. Při odlovu vytáhněte keš a vyhákněte od karabiny. Při vkládání keše na zpět, zahákněte keš na karabinu tak, aby karabina jistila náhodné samovolné otevření keše při odlovu (původní umístění karabiny, jak jste jí před tím našli) a potom jí uložte zpět na své místo.
V kěši je vloženo celkem 3 ks CWG, mělo by tedy zůstat po vašem odlovení a odchodu vždy 3 ks CWG. Prosím, aby se vždy měnili CWG za CWG!!! Děkuji. Prosím také, aby jste schránku vraceli přesně na místo, kde jste ji našli a dávali pozor na to, aby jste opravdu karabinu zajistili na tom správném místě tak, aby nebylo možné keš otevřít bez vyháknutí karabiny!!!
Přeji všem kačerům šťastný lov a věřím že se bude aspoň trochu líbit.