Procházka oborou
Jinošovská obora je známá nevšedními historickými stavbami, spjatými s kulturním a společenským životem šlechty. Nachází se v těsném sousedství známější obory Kralice.
Stručně z historie
Posledními majiteli zdejšího panství byl rod Haugwitzů. Jejich způsob hospodaření a vztah k přírodě a krajině je dodnes patrný a zanechal zde osobitý ráz prostřednictvím drobných staveb. Haugwitzové tak vytvořili komponovanou krajinu co do způsobu uspořádání obdobnou Lednicko-Valtickému areálu.
Jedním z nejvýraznějších prvků této krajiny je právě zámek Schönwald s přilehlým lesoparkem. Na místě zámečku stála dříve obora, ohrazená dva metry vysokou a dva a půl kilometru dlouhou kamennou zdí. Obora sloužila majitelům panství jako bažantnice. V roce 1795 zde nechal hrabě Jindřich Vilém Haugwitz vystavět letní zámeček Schönwald, který byl následně v roce 1827 přestavěn v klasicistním slohu. Současně s přestavbou zámečku došlo k přebudování bažantnice na anglický park se všemi typickými prvky: pavilóny, průhledy na zajímavá místa a vodními stavbami. Autorem přestavby zámečku a pavilonů byl vídeňský architekt Josef Kornhäusel (mimo jiné je autorem úpravy lednického zámku a několika staveb v lednicko - valtickém areálu, u dalších převzal dokončení staveb navržených a rozestavěných pod vedením J. Hardtmutha). Zámeček a park plnily funkci letního sídla náměšťských pánů, v pozdějších letech se staly „výměnkem“ zestárlých hrabat. Po konfiskaci majetku rodu Haugwitzů v r. 1945 připadl zámeček i s parkem státu. Poválečnou obnovu zámku prováděli skauti. Již 26.7.1945 zde byla zahájena první poválečná lesní škola. V letech 1945 – 1947 zde skauti vytvořili živý a poutavý svět nezapomenutelného junáckého hnutí. Dnes je zámeček včetně přilehlých budov a pozemků samostatně oplocen a z parku vyčleněn.
Krásnou češtinou je popisován jinošovský park ve Vlastivědě moravské z roku 1908: „Na jih hraničí obec Jinošov na skvostný park zdí obehnaný, ve kterém jest letohrádek pánů náměšťských zvaný „Šenvald“. Letohrádek dal postaviti hrabě Jindřich z Haugvic, jak nás poučuje nápis: Amicitiae et musis Henricus commes de Haugwitz MDCCCXXVII. (Přátelství a múzám, 1827). Na vrchole parku, kde se křižuje šest průklesů stojí na osmi korintských sloupech chrám Sylvanův, ze kterého na vše strany roztomilý pohled na okolní kraj navštěvovateli se poskytuje. Na rozkošném místečku mezi samými květinami postaven chrám Apollův, kde se konávaly hudební produkce za hraběte Jindřicha.“
Něco ze současnosti
Areál v Jinošově je zapsaný v ústředním seznamu kulturních památek. Od roku 1983 slouží jako chovná obora pro daňčí zvěř. V posledních letech zde proběhla obnova lesoparku podle původní krajinářské kompozice, rekonstrukce historických pěšin, dřevěných mostků a laviček pro turisty. Upravený je Jinošovský potok a rekonstrukci má za sebou i oblíbený rybník Březina Oborou vede 2,5 kilometru dlouhá vyznačená stezka s informačními tabulemi. Areál je přístupný denně od 9 do 17 hodin.
O kešce
Přibližně dvoukilometrová procházka lesoparkem jinošovské obory. Respektujte, prosíme, otevírací dobu a návštěvní řád (najdete ho na vstupní brance). Počítejte s tím, že v oboře platí zákaz volného pohybu psů, vjezdu na kole, kouření a rozdělávání ohně,... Naplánujte si návštěvu tak, abyste do 17 hodin byli zpět u vstupní branky. V areálu se chovejte tiše, procházíte chovnou oborou dančí zvěře. Pokud nebudete zbytečně hluční, třeba daňky uvidíte stejně jako my.
Keš není umístěna uvnitř areálu obory.
Souřadnice finálky získáte dosazením zjištěných čísel:
N 49° 13.ABC
E 016° 11.DEF
Úvodní souřadnice vás dovedou k infotabuli u vstupní branky. Tudy se během otevírací doby dostanete do areálu a stejnou brankou oboru nakonec i opustíte.
Přejeme příjemnou procházku, ať se vám tady líbí.
Budeme rádi, když k logu připojíte nějakou svou povedenou fotku.
První zastávka – altán bohyně lovu Diany
První pavilón byl postaven nad cestou na místě s dobrou vyhlídkou přes rybník na zámeček. Odpočinkový altán půlkruhovitého tvaru s reliéfy loveckých motivů (toulce s opeřenými šípy) byl zasvěcen římské bohyni lovu Dianě
Zde zjistěte počet samohlásek v prvním řádku na mosazné destičce na boku altánu. Dostanete A
Druhá zastávka – Silvánův templ
Další historickou stavbu najdeme na nejvyšším místě parku, dnes obory. Na osmi sloupech starořímského stylu stojí kruhový pavilón s kopulí, zasvěcený bohu lesa Silvanovi. K němu se paprskovitě sbíhají cesty, z nichž se v minulosti nabízely pohledy na rozhlednu Babylon u Kramolína, Lusthaus v Kralické oboře, zámek a kapli Panny Marie na Křibě a na mohutný dubový kříž na Blažkově poli na Stráži.
Kolik je v pavilonu zvonů? Dostanete B
Třetí zastávka – Kůrová bouda
Chata, kterou v době svého pobývání na zámku vystavěli skauti.
Zjistěte kolik je v chatě na pravé straně věšáků, získáte tak C
Čtvrtá zastávka – Apollonův chrám
Další stavbu objevíme nedaleko zámečku. Je jí Apollónův chrám, projektovaný jako hudební pavilón. Jeho přední otevřená strana má tvar triumfální brány nesené dvěma nárožními a čtyřmi dórskými sloupy. Nad římsou se zvedá vysoká attika se skupinou Apollónových kohoutů. V pavilónu se v dobách jeho největší slávy konala představení velkých hudebních děl první poloviny 19. století. Apollonův chrám je nejvzácnějším objektem parku.
Zde zjistěte počet samohlásek v předposledním řádku na mosazné destičce na boku altánu. Dostanete D
Pátá zastávka – Březina
Tady si můžete odpočinout a vychutnat si krásu parku a jeho kompozici.
Počet písmen v posledním slovu nadpisu na desce je E.
Šestá zastávka – Sloup
Vyhlídková terasa se sloupem.
Cestou ke sloupu si můžete prohlédnout malý vodopádek pod hrází rybníka.
Spočítejte sloupky na okraji vyhlídkové terasy. Získáte F.
Nedaleko terasy se sloupem si můžete sednout a v klidu zadat do GPSky umístění finálky.
Finálka není umístěna uvnitř areálu obory. Areál opustíte stejnou brankou, kterou jste vešli dovnitř.
A venku už krabku snadno dohledáte, s námi nemůžete zabloudit.
Přejeme příjemný lov.