MOST NA VESLARSKÝ OSTROV
Prestože by se mohlo zdát, že tento skrytý a málo používaný mostek z roku 1958 nestojí za pozornost, opak je pravdou. Jedná se totiž o vubec první most, kdy byla u nás zkušebne použita metoda letmé betonáže, která se pro konstrukci nových mostu používá dodnes.
Konstrukce mostu a princip letmé betonáže
Most má tri pole o rozpetí 12,7 + 45 + 12,5 m. Pilíre jsou založeny na beranených drevených pilotách. Krajní kratší pole byla vybetonována na skružích jako monolitický celek. Pro konstrukci stredního pole byla, podle zkušeností ze stavby mostu letmou betonáží roku 1953 z nemeckého Wormsu a Koblence, použita tato metoda roku 1958 i v Praze. Princip letmé betonáže spocívá v tom, že z vybetonovaných kratších krajních polí se dál postupne vysouvá konstrukce bednení – v prípade tohoto mostu po úsecích dlouhých 3,0 m. Pocká se, až beton zatvrdne, konstrukce se posune a postup se opakuje. Tak se postupuje až do stredu rozpetí. Tam se spojily obe poloviny hlavního pole zvláštním zazubením v posuvném ložisku prenášejícím pouze posouvající síly a zajištující dilataci mostu. Toto místo se ukázalo behem užívání mostu jako slabina, protože konzoly vycházející z obou stran mostu se mají tendenci ohýbat smerem ke stredu a menit tudíž výšku podle momentálního zatížení.
Zkouška na Nuselský most
Most má vozovku širokou pouhých 2,5 s oboustrannými chodníky po 1,5 m a slouží predevším jako prístup na Veslarský ostrov. Vedle tohoto trvalého a úcelného využití zustává ovšem jeho nejvetší zásluhou to, že pomohl vydatne pri rešení nekterých problému pripravovaných velkých mostních staveb, hlavne pak Nuselského mostu. Šlo predevším o overení použití výsuvných betonovacích vozíku a predpínacích kabelu z patentovaného drátu. Zároven výzkum spojený s tímto projektem prispel i k udržení stanoviska neopakovat u Nuselského mostu použití trvalých vrcholových kloubu, které jak u mostu na Veslarský ostrov, tak u obou mostu zvíkovských pres Vltavu a Otavu pusobí potíže s výškovou stabilitou mostní konstrukce. Prestože tedy tento malý mostek zustává casto nepovšimnutý, velkou merou se podílel na tom, jak dnes vypadá most Nuselský.
Zdroje: text z knihy Pražské mosty, foto z ruzných zdroju
KEŠ / THE CACHE
Keš najdete na konci Veslarského ostrova, odkud budete mít pri hledání možnost pekne si most prohlédnout, stejne jako i bonusový most naproti pres reku. Bonusové císlo najdete tentokrát na vícku.
You will find the cache on the end of the island on a place with fine view onto the bridge. Bonus number is on the lid.