Hanavský pavilon byl původně postaven jako výstavní pavilon železáren knížete Viléma Hanavského v Komárově u Hořovic pro Zemskou jubilejní výstavu v r. 1891. Tento pavilon patřil na výstavě k nejkrásnějším. Navrhli ho architekti Heiser a Hercík, na projektu se podílel zejména modelér Zdeněk Emanuel Fiala. Na Výstavišti ho postavili dělníci knížecích sléváren. Tehdy se uvádělo, že je postaven ve slohu bohatého holandského baroka, litinové prvky pavilonu včetně figurální výzdoby jsou secesní. Ve všech ohledech byl dokladem úrovně našeho uměleckého slévačství.
Majitel železáren, kníže hanavský, zakoupil tehdy všem svým 700 dělníkům jízdenku z Hořovic do Prahy i vstupenku na výstavu a přidal každému 5 zlatých na útratu! Po skončení výstavy daroval kníže Vilém z Hanau pavilon městu Praze. Pavilon byl rozebrán a v prosinci 1891 znovu postaven na Letné. Napřed sloužil návštěvníkům Letné jako úkryt před nepohodou. Jako výletní vyhlídková restaurace pak sloužil až do r. 1967, kdy byl pro značnou zchátralost rozebrán. Podle historických fotografií byly zhotoveny modely chybějících a poškozených částí, slévači vyrobili nové litinové odlitky a pavilon byl znovu sestaven. K tak náročné obnově přispěl připravovaný mezinárodní kongres architektů v Praze i skutečnost, že již ve 20. letech vyjádřil obdiv nad pavilonem slavný francouzský architekt Le Corbusier.
V roce 1987 provedli akad. sochař Vladimír Svoboda a Milan Janda náročné restaurátorské práce na litinových prvcích budovy. Roku 1991, v roce stého výročí, však pavilon vyhořel a jeho původní interiér byl nenávratně zničen. Přesto zůstal naší uměleckou i technickou památkou.
STAVBA
Zdivem vyplněná nosná konstrukce pavilonu, i ornamentální ozdoby byly zhotoveny z litiny. Byla to první budova s litinovou konstrukci v Praze, tedy z litého železa, zdiva a skla. Vysoké dvojramenné schodiště bylo zdobeno umělecky kovaným zábradlím, pavilon měl okrasný arkýř, nádherně zdobený balkón, okna s kovanými mřížemi a zábradlím na terasách. Uprostřed interiéru byl okrasný sloup, nahoře ozdobený litinovým orlem.
Hanavsky pavilon ve filmu
Lojzicka (CZ 1936, Miroslav Cikan)
Likerova princeznicka (CZ 1922, M.J. Krnansky)
ENGLISH
Parc Letna
Set above the river between Hradcany and Holesovice with great views over the city; the park - Letenske sady - was laid out in the mid-19th century, and the views across Prague from its southern edge. In history, Letna Park was the scene of the largest demonstration of the Velvet Revolution and, contrarily, also the venue for the Communist May Day parades. Today though, it is popular for cycling, walking dogs and jogging.
There are two interesting buildings on one side of the park, overlooking the escarpment. The first, at the Hradcany end, is the HANAVSKY PAVILON. This early Art Nouveau building was built for the 1891 Exhibition, and was later relocated to this spot, where it is now a restaurant. Further along, almost at the end of the park, is another building designed for an exhibition; in this case the Czechoslovak Pavilon, for the Brussels Expo 1958. After winning the gold medal in Brussels (this form of Modernism became known as the "Brussels style") it was shipped home and reassembled here. Unfortunately the original interior was destroyed by a fire in 1991.
There is no need to overcome the wall to find the cache.
Thanks for your visit! :-)
DEUTSCH
Zur Nationalen Jubiläumsausstellung im Jahre 1891, die in Prag-Bubenec stattgefunden hat, konnte das Publikum zahlreiche Bauwerke sowie eine weite Reihe von Exponaten bewundern. Unter anderem auch unseren Pavillon aus der Bauwerkstatt-Eisenhütte des Fürsten von Hanau in Komárov. Der Pavillon repräsentierte das Unternehmen auf höchstem Niveau. Der damalige Besitzer dieser Eisenhütte war Fürst Wilhelm von Hanau, der in seinem Betrieb mehr als 700 Arbeiter beschäftigte.
KARMA |
Aktualni verze: misto c. 10 , krabička č. 27, logbook
č. 40 (9028) |
Aktuální stav: obnovena |
|
Tato cache je součástí bývalé SERIE PRAHA 1891.
Pro nalezení kešky není třeba překonávat zídku.
There is no need to overcome the wall to find the cache.
PO DOBU KONÁNÍ AKCE LETNÍ LETNÁ BÝVÁ CACHE
NEDOSTUPNÁ! |
KEŠKY |
Poslední editace listingu: 2.8.2022 |
Poslední kontrolní návštěva:
13.11.2024 |