Skip to content

Masovicky lom Traditional Cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 6/30/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ve zdejším lomu vždy keš byla: GCQDV9. Ať již vzpomeneme na „suchou“ verzi založenou Ivomírem v září 2005, či na BBBubákovu smělou keš „mokrou“, která vznikla po adopci v dubnu 2010 a vydržela bohužel pouze do srpna 2011, kdy byla za neblahého kvílení geokačerstva tehdejší ownerem archívována. Pokouším se tedy o reinkarnaci dosud jediné mašovické keše a návrat kačerů k tomuto skvělému místu.

Letecký snímek

Něco málo k místu:
Nevelká, ale rozvíjející se obec Mašovice leží 7 km od Znojma, a to v těsné blízkosti Národního parku Podyjí. Právě odsud se vypravuje mnoho turistů k navštěvované vyhlídce na Králově stolci, ale třeba také k různým cyklotoulkám po malebném okolí, do kterého zvou také další keše viz geomapa. Významnou lokalitou v minulosti byla taktéž zdejší vojenská střelnice umístěná jihozápadně od obce ve směru na jinou malebnou vísku - Podmolí. Častý pohyb armádní techniky a vojáků samotných mezi znojemskými Žižkovými kasárnami a Mašovicemi navždy ustal s koncem znojemské dělostřelecké posádky v roce 1997. Od té doby je rozsáhlé území ve správě NP Podyjí, která oblast vydává za unikátní zejména díky výskytu desítek druhů vzácných motýlů, ale také flóry, např. některých druhů orchidejí.
Konečně si pozornost návštěvníků zaslouží i zdejší zatopený lom. Jedná se o často navštěvovanou vodní plochu zejména v letních měsících, nejen místními lidmi. Nadmořská výška lomu je 340 metrů. Hloubka lomu je uváděna do deseti metrů, ale v místech, kde byla dřívější těžba razantnější, může být hloubka větší. Viditelnost je od 2,5 do 4 metrů, bohužel jako pravidelný návštěvník pozoruji, že se s lety zhoršuje. Zajímavostí také je, že se na samotném dně nachází potopený bagr. Lom byl zaplaven pramenem, který byl odhalen povrchovou těžbou. Nejprve se přebytečná voda odčerpávala, ale po nějaké době čerpadla nestíhala a tak byl lom i se samotným bagrem zaplaven. Možná narazíte při potápění na zajímavého živočicha, a sice na čolka dravého. Jedná se o velice ojedinělý a chráněný druh, který se na našem území už skoro nevyskytuje. Jediné jeho přirozené útočiště je zde a v okolí přilehlých obcí. Při zakládání keše jsem narazil na nevelkého sumce. Snad mi coby teritoriální ryba keš dobře pohlídá:-) Mimo jiných vodních živočichů se v lomu vyskytují nejhojněji kapři a štiky. Rybolov je ovšem soukromým majitelem lomu zakázán.

Něco málo k úkrytu keše:
Již v úvodu listingu jsem naznačil, že se „do třetice všeho dobrého“ pokouším o vytvoření stabilního geoprojektu, částečně inspirován keší předchozí, částečně kešemi téhož druhu jinde v ČR i cizině. Jelikož právě začalo léto, prázdniny a dovolené, zvu vás na příjemné vykoupání spojené s trochou dobrodružství při hledání utopené krabičky. Ta se nenachází nijak hluboko, ale t. č. cca 2 metry pod hladinou zdejší typicky namodralé a hlavně povětšinou čisté vody. Místo úkrytu lokalizujte s pomocí souřadnic v záhlaví listingu – v daných podmínkách pořízených s nejvyšší možnou přesností, přesto stěží zcela přesných. Přímo k břehu vede pohodlná cesta (od infotabule ,viz waypoint, vlevo), u něj se zbavte svršků, nasaďte jedinou doporučenou pomůcku – těsnící potápěčské brýle a plavte přibližně podél levého břehu až do tušených míst uvedených souřadnic (cca poloměr plochy lomu), kde pod skaliskem nad hladinou objevíte větve dvou z části utopených stromů. Kvůli bezpečnosti a obavám z drolící se kamenné stěny je keš upevněna na tom vzdálenějším od kraje, kde riziko padajících kamenů či kamínku již nehrozí. Jistotu, že hledáte u správného geoobjektu, získáte s pomocí hnědé tkaničky uvázané cca 70 cm nad hladinou, avšak právě na stromě vedlejším, kde keš NENÍ! Jedná se o moji osobitou taktiku před případnými mudly, kteří by se k místu mohli zvědavě vydávat taktéž, což je jistě pro výdrž keše nežádoucí. Nutno dodat, že lom má své stabilní koupací příznivce, kteří k němu přicházejí denně. Nalezení keše je zamýšleno jako nikterak adrenalinové či nebezpečné. Přesto prosím o uvážený přístup k odlovu. Samotná keš je vodě odolná (vícekrát prověřeno), přesto zejména logbook (klasický papírový) vydrží pouze při vašem citlivém zacházení. Po samotném objevení keše proto doporučuji pouze manipulaci s karabinou, kterou včetně schránky odepnete a vezmete pro zalogování nad vodu. V místě samotném se vám pohodlně zapsat nepovede a stále budete provázeni velkým rizikem, že navlhčíte logbook či samotnou krabičku. Ideálním řešením pro úspěšný odlov (nikoliv po mně potopa!) je přeplavání ještě o pár desítek metrů dál po levém obvodu lomu, kde nemůžete minou malou plošinu – ideální pro odpočinek a „suchou“ manipulaci s keší včetně logování, odpovědného uzavření obou krabiček atd. Není bez zajímavosti, že u této plošiny (viz waypoint) byla umístěna již zmíněná keš BBBubákova. Zkompletujte si tedy celé geodobrodružství a poznejte z mašovického lomu co nejvíce! Odlov keše z přilehlého skaliska (bez plavání), či skoky odsud do vody NEDOPORUČUJI a stejně jako celý geocaching považuji za postup na vlastní nebezpečí.




!!! Nezapomeňte si opsát bonusové číslo které je uvnitř keše, možná se bude jednou hodit !!! Pokud jste keš našli a číslo si neopsali, rád vám ho pro budoucí využíti pošlu...

 

!!!!!!!!   LOGUJTE NA SUCHU, NEJLÉPE NA DOPORUČENÉM WAYPOINTU, SUCHÝMA RUKAMA A KEŠ PEČLIVĚ UZAVŘETE   !!!!!!!!


Flag Counter
Flag counter: od 27.10.2014

Additional Hints (Decrypt)

Fgebz, ivm yvfgvat, 2z uyhobxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)