Hanincina prochazka - Brizek Traditional Cache
Hanincina prochazka - Brizek
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Keš je umístěna na pěkném a zajímavém místě BŘÍZEK (lesík), kam se rádi zajdete projít a vyčistit si hlavu. Nevedou tudy žádné hlavní cesty a je tu nečekaně pěkně. Nově je vybudována naučná stezka od Radonic (zastávky Červená skála - Amerika - Břízek). Pískovcové skály zde vytvářejí zajímavé útvary a dokonce i malé jeskyně. Nejpříjemnější cesta na prohlídku celého úseku skal je dolem údolím potůčku v délce asi 300m. Pohodlné přístupy na místo po cestách jsou označeny waypointy.
Dávejte pozor ať nehupnete ze skály dolu. Keška je klasická lock@lock. Vkládejte co chcete, vyměňujte co chcete - jen dodržujte pravidlo výměny kus za kus stejné hodnoty. Krabička má vlastní účinné maskování - stačí jen lehce zakrýt kůrou. Malý owner - Haninka - bude každý log přísně kontrolovat
PŘÍSTUP: Nejpěknější cesta je od Jenštejna nebo Radonic (waypointy S1,S2). Správnou odbočku ke keši Vám ukáže S3.
ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY V JENŠTEJNĚ
Další zajímavostí poblíž toho místa je naleziště odkryté roku 1984 v souvislosti s přestavbou domova důchodců (ten je asi o 300m severně od cache dále údolíčkem). Odkryty byly pozůstatky sídliště z počátku pozdní doby kamenné (4000 před n.l.), střední doby bronzové (polovina 2. tis. před n.l.) a zejména starší doby železné (polovina 1. tisíciletí před n.l.). Z vesnice pozdní doby kamenné se dochovalo pouze 13 sil na obilí v prostoru ohrazeném hrotitým příkopem. Ve výplni těchto jam se našlo množství zlomků keramiky, která zatím nemá na území Čech obdoby. Na základě těchto nálezů byla stanovena nová kulturní skupina - tzv. jenštejnská skupina.
Nejvýznamější část záchranného výzkumu představuje sídliště ze starší doby železné (6-5 stol. před n.l.). Jádro osady se v tuto dobu přestěhovalo do prostoru dnešního domova důchodců (mladší a pozdní halštatské období). Přes 40 dokumentovaných objektů představuje zbytek asi 5 vesnických usedlostí, které se skládaly ze zahloubených obytných chat a hospodářských objektů - zásobních jam na obilí, pecí, dílen).
Mezi nejzajímavější nálezy patří bronzová jehlice, skleněný korálek, radélko na výrobu keramiky, kovářská struska, kostěné nástroje a zlomky keramiky podle nichž bylo možné rekonstruovat zajímavé tvary tehdejších nádob.
V letech 1993 - 1994 proběhl archeologický výzkum mezi Radonicemi a Vinoří (výkop kanalizace). V místech katastrálního území Jenštejna bylo zaznamenáno rozsáhlé sídliště z doby římské (1-2 stol.n.l.). Kvůli vodnímu zdroji bylo sídliště umístěno na levém (nižším) břehu jednoho přítoku Vinořského potoka. Naleziště je známo ojedinělými nálezy a povrchovými sběry již od 30.let, kdy zde byl při orbě nalezen bronzový kotel importovaný z římských provincií v podunají. Plocha naleziště činí přes 10ha a řadí se tak k těm větším - soustřeďovala se zde železářská výroba a směna. K významným objevům tohoto výzkumu patří také skupina sídlištních objektů z období stěhování národů (5 stol.n.l.) - sídliště tohoto období jsou v Čechách velmi vzácné (konstrukce chaty vysekané do pískovcového podloží, byla nesena celkem 7 sloupy). Objeveny byly zcela unikátní bronzové spony a poblíž také keramická pec. Osídlení pokračovalo v období 11-12 století. Kromě sídelních objektů byla objevena pec na pečení chleba.
|
NAVŠTIVTE KEŠE V JENŠTEJNĚ
Jenstejn CITY Bílý svítící křížek Tvrzová
Jenštejnské podzemí Poklad pánů z Jenštejna
Additional Hints
(Decrypt)
Anuber oyvmxb xenwr cbq anxybaralz