Skip to content

Hitlerova zeleznice Letterbox Hybrid

Hidden : 3/27/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[CZ] Toto je keš typu Letterbox Hybrid. Uvnitr kešky naleznete razítko, které si mužete otisknout do svého blocku k ostatním razítkum z Letterboxu. Do logbooku zato otisknete své razítko, a pokud ho nemáte, nakreslete tam svuj návrh nebo otisknete svuj prst.

[PL] Jest to skrzynka typu Letterbox Hybrid. W srodku znajduje sie pieczatka, która mozna odbic w swoim notesie. W logbooku odbij swoja pieczatke. Jezeli jej nie posiadasz, narysuj cos w zamian.

[CZ] Vaše cesta začíná na výchozích souřadnicích na viaduktu. Poblíž můžete odstavit auto a můžete vyrazit směrem na Náchod po bývalé trati. Dojdete až k druhému viaduktu. Před ním po levé straně na vrcholu malého pahorku je velký pařez a v něm vytoužená schránka.

[PL] Twoja podróż rozpoczyna się na współrzędnych startu do wiaduktu. W pobliżu można zamknąć samochód i iść w kierunku Nachod dawną ścieżkę. Podchodzi do drugiego mostu.Przed nim na lewo to niewielkie wzgórze, a na górze duży pień drzewa schowka.

(translate.google.com - sorry for my bad Polish)
[CZ] Koncem 19.století nastal v (tehdy nemeckých) Sudetech nebývalý rozvoj turistiky. Krome Krkonoš se zájem turistu ale stále více otácel na Kladsko. Vliv to melo i na budování železnic.

V posledním desetiletí 19.století byly zahájený práce na stavbe “lázenské železnice” Klodzko - Polanica Zdrój - Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój - Kudowa Slone - Náchod”. Trat mela spojovat lázne v Polanici, Dušnikách, Chudobe a Belovsi. Trat byla otevírána postupne, jako první byl 15. prosince 1890 zprovoznen úsek Neu Glatz (nyní Klodzko Nowe) - Rockers (Szczytna). Následovalo otevrení úseku Rockers - Reinerz (Duszniki Zdrój) 1. prosince 1902, Reinerz - Kudowa Sackisch (Kudowa Zdrój) 10. cervence 1905 a v roce1906 Kudowa Sackisch - Schlaney (Slone Klodzkie). Železnice mela být postavena až do Náchoda. Dokonce je i zakreslena na tehdejší mape železnicní síte z roku 1925, ale asi jen jako plánovaná. Pravidelná doprava byla ve 20 a 30 letech až do Slaného (Slone Klodzkie) odkud z Chudoby (Kudowa Zdrój) dle jízdního rádu z roku 1935 jezdil 1 pár/denne.
Prudká zmena a obnovení plánu dostavby železnicní prípojky nastaly ke konci svetové války, když zacalo Nemcum téct do bot. Nemci totiž potrebovali nejak zásobovat ustupující frontu a tak v únoru 1945 zacala stavba za nepríznivých povetrnostních podmínek. Na práce nahnali Nemci delníky z továrny Lufthansa a hlavne400 ruských zajatcu vcetne židovských žen. Práce tam probíhaly za nelidských podmínek. Vyžadovali od všech težkou práci, ale zajatci pri tom byli biti a muceni hladem. Denne vodily hlídky vyhladovelé zajatce z lágru v Žakši (poblíž Chudoby) a nebýt beloveských žen, které jim s velkým rizikem varily a tajne prinášely jídlo, tak by trat snad ani nestála. Mnoho místních lidí donášelo zajatcum chléb, ale delali to tak nešikovne, že vše nejcasteji zabavili strážci.

Protože z oken celnice meli celníci stavbu jako na dlani, zorganizovali pomocnou akci jiným zpusobem. V prádelne ve sklepe byla zrízena ilegální kuchyne. Všechny prinesené dary jako chléb, kroupy, brambory, kyselé zelí a vubec vše, co bylo treba k varení, se soustredovaly v bytech celníku a ve sklepe. Vlastní varení provádely jejich manželky. Protože zásoby pro takové množství lidí nestacily, chodily ženy doslova žebrat po statcích a celníci opatrovali zase maso na jatkách. Konský salám napríklad dodávala paní Sokolová z Náchoda. Jednoho dne zase bylo shromáždeno 1 200 kusu buchet.

Po predání zajatcum to zjistil vedoucí tábora a rozcílil se, "že to není možné, že musí existovat nejaký komunistický fond na to varení". Od té doby kategoricky zakázal další varení na celnici. Presto pak ženy chodily s nušemi jako na drevo a ruznými triky zajatcum podstrkovaly chléb, kterého tak denne roznesly velké množství. Mnohokrát byly strážci sproste okrikovány, že "když se to bude opakovati, že budou zastreleny"! Plátno, které se mezi lidmi sehnalo, bylo zase použito na košile pro zajatce.
Podmínky se ponekud zlepšily až po výmene nemeckého strážního oddílu za Rakušany. Stavební materiál se dovážel z písníku hornickými vozíky na kolejnicích (za benzinovou pumpou na dnešní polské strane). Bralo se všechno a tak místnímu obcanovi odvezli i pripravenou škváru na stavbu chaty. Na dukladnost se tehdy moc nehledelo. Do mekkého podkladu zatloukli zajatci kameny a na nich postavili velký drevený most. Vždyt to byl zrovna šibenicní termín, ukoncit stavbu do 20. dubna, dne Hitlerových narozenin. Zkušební jízda s nekolika vagony ale potvrdila neúnosné stoupání. Proto do týdne byl doslova pekelným tempem táhlý násep pred mostem smerem k Náchodu zvýšen.
 
V pramenu bylo uvedeno, že byl z Náchoda už dne 3. 5.1945 v 11:36 hodin vypraven první rádný osobní vlak do Chudoby. Byl zde také zapražen vuz Cerveného kríže a dva vagóny, ve kterých jelo asi 20 osob. O nákladní doprave nejsou žádné zprávy, ale spekuluje se, že tudy projeli Nemci pri úteku a  Rusové pri osvobozování. Také jeden pramen ríká, že provoz z Náchoda byl nulový a druhý pramen, že byl zasfrekventovaný. Každopádne 12.5.1945 zde projel poslední vlak (s válecnými zajatci) a od té doby bylprovoz na trati nulový. Byl také zrušen i spoj Kudowa Zdrój - Kudowa Slone.

V roce 1947 Rusové zlikvidovali drevený most a odvezli si koleje v úseku Náchod, Beloves - Kudowa Zdrój jako válecnou reparaci. Železnicní násep byl na ceské strane viditelný až do 80 let 20. století. Poté byl srovnán se zemí pri stavbe nové silnice do Polska. Pred pár lety médii probehla zpráva, že by mela být trat po dlouhé dobe obnovena, ale casem se po tomto nápadu slehla zem. 3.3.2010 dokonce ustal kompletne veškerý provoz na celé trati Kudowa Zdrój - Klodzko a byl nahrazen do odvolání autobusovou dopravou z duvodu špatného stavu železnice. Od prosince 2013 je ale po velké rekonstrukci tratě opět vlakové spojení zavedeno.
A co z celé trati zbylo do dnešních dob? Na Ceské strane se nezachovalo naprosto nic. Na Polské strane je to o trochu lepší. Z drtivé vetšiny se zachovalo železnicní teleso, pár viaduktu, jeden most pres trat + jako bonus i železnicní budova ve Slaném. A práve po nejzachovalejších cásti této bývalé trati vás provede tento letterbox.

 

[PL] Juz w roku 1940 wrócila mysl o polaczeniu linii Klodzko - Kudowa - Slone z Nachodem. Zebrala sie nawet komisja zlozona z niemieckich kolejarzy i wojskowych specjalistów. Decyzja ich byla jednak negatywna, dlatego tez nie podjeto zadnych prac. W roku 1945 w wyniku masowego wycofywania wojsk niemieckich na zachód, zaistniala potrzeba udroznienia dodatkowych linii komunikacyjnych. Budowe polaczenia zaczeto w lutym 1945r., a planowano zakonczyc 20 kwietnia - w dniu urodzin Adolfa Hitlera. Do pracy przydzielono 400 jenców rosyjskich, w tym zydowskie kobiety przetrzymywane w podobozie obozu Gross Rosen terenie wsi Zakrze kolo Kudowy Zdrój /dzisiaj teren miasta Kudowy Zdrój/. Tempo pracy bylo zabójcze, a dodatkowym utrudnieniem dla jenców byla niska temperatura /luty/ oraz glodowe racje zywnosciowe. Pomoca im sluzyli Czesi, którzy mimo zakazu zbierali i dostarczali zywnosc - utworzyli równiez w celu dozywiania nielegalna kuchnie. Material do budowy nasypu pozyskiwano z zwirowni znajdujacej sie na dzien dzisiejszy na terenie polskim przy granicy za terazniejsza stacja benzynowa /wyjasnienie:- nie ma jasnosci o która stacje chodzi - w momencie pisania uzupelnienia przez Autora - rok 2005 - istnialy dwie stacje benzynowe na granicy w Kudowie - Slone/. Transport odbywal sie wózkami górniczymi toczonymi po szynach. Sam most zostal wykonany z drewna na filarach posadowionych zarówno na brzegu jak i w samej rzece. Mieki grunt w rzece musial byc ustabilizowany kamieniem. W tle widoczny most drogowy Jazda próbna /prawdopodobnie koniec kwietnia - uwaga autora strony/ wykazala ze wykonano zbyt strome podejscie do mostu od strony Nachodu. Dlatego tez w morderczym tempie dokonano podwyzszenia i przedluzenia nasypu w ciagu tygodnia (!). Zgodnie z zapisem w kronice Miasta Nachod pierwszy pociag osobowy wyruszyl do Kudowy w dniu 3 maja 1945 roku o godz. 11.36. W dniu 5 maja 1945 przejechal obronny niemiecki pociag do Nachodu i z powrotem w kierunku Kudowy. Podczas jazdy do Kudowy zostal ostrzelany, a Niemcy odpowiedzieli ogniem w kierunku drogi i starego urzedu celnego. Plan z naniesionym przebiegiem toru od granicznego mostu do Nachodu - 1945r. Nie mamy jasnosci co oznacza naniesione oznakowanie sprzetu wojskowego. Jakas sytuacja taktyczna czy co gdzie zniszczono??? Po wojnie omawianym odcinkiem przejechal tylko jeden pociag Czerwonego Krzyza i wiecej polaczenie to nie bylo uzywane. W roku 1947 Wojsko Czechoslowackie rozebralo most, a szyny zdemontowalo i wywiozlo. 

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cnerm [PL] fxneo

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)