Vesnicka s poetickým názvem Dobroslavice se nachází v severovýchodním výbezku Nízkých Jeseníku na západ od reky Odry a jizne od reky Opavy. Katastrem prochází zeleznice Opava – Ostrava, Poruba. Obec lezí 15 km od centra Ostravy a 6 km od Ostravy-Poruby. Okolí obce je stredne clenité. Nejvyssí nadmorská výska je 340 m n.m. a nachází se v míste zvaném Koncina. Nejnizsí nadmorská výska je na chatovisti Rybárna – 220 m n.m.
Dobroslavice se poprvé pripomínají v roce 1377 jako príslusenství Opavského vévodství. Pripadly tehdy k nove vymezenému opavskému dílu, kde vládli vévodové Premek a Václav z rodu opavských Premyslovcu. Jako léno techto vévodu nálezely Dobroslavice spolecne s Hrabyní a nekolika dalsími vesnicemi Jindrichovi z Bítova a jeho bratrum. Pozdeji se obec stala samostatným statkem, který drzeli od roku 1424 do pocátku 16. století Falklové z Cochendorfu. Ti zde postavili tvrz, která se poprvé pripomíná roku 1517, kdy ji Detoch z Cochendorfu spolu se stejnojmennou vsí a dvorem a dalsími dvema vesnicemi, Plesnou a Pustkovcem, postoupil Jindrichovi z Dehylova.
Na prelomu 18. a 19. století se rychle vystrídalo nekolik majitelu dobroslavického panství, az v roce 1812 se stal jeho majitelem Pavel Czaderský. Za jeho nástupce Josefa Czaderského byl v letech 1813 az 1819 zalozen jihovýchodne od zámku rozsáhlý park v anglickém stylu navazující na starsí zámeckou zahradu. Posledními slechtickými majiteli zámku byli od roku 1860 príslusníci význacného slezského slechtického rodu spjatí s podnikáním na Ostravsku, Wilczkové z Dobrozemice. V témze roce získal dobroslavický velkostatek se zámkem Jan Nepomuk hrabe Wilczek od Marie Blücherové z Wahlstattu. Wilczkové sem jezdili na letní sídlo, trvalé bydliste meli ve Vídni.
Roku 1938 byla ryze ceská obec zabrána Nemeckem. Pri osvobozovacích bojích v dubnu 1945 zámek cástecne vyhorel a obec byla z více nez osmdesáti procent znicena. Obcané se ji po skoncení války rozhodli obnovit. Poskozený zámek byl rozebrán, cást zámeckého parku byla rozparcelována. Naprostá vetsina domu a budov byla zrekonstruována nebo zcela nove postavena. Pri poválecné výstavbe pomohlo Dobroslavicím i mesto Prerov. K nejstarsím památkám obce nepochybne patrí dva smírcí kríze z prelomu 15. a 16. století, nacházející se v parcíku na zacátku Dobroslavic ve smeru od Dehylova. Jsou na nich vyobrazeny vrazedné zbrane, reznický dranzírovací nuz a strela ze samostrílu. V jejich tesné blízkosti se nachází prostý kulatý sloup nesoucí na vrcholu sochu Panny Marie s detátkem. Je to lidová kamenická práce pocházející z druhé poloviny 19. století, ovlivnená gotikou. Byl to dar hrabete Wilczka Dobroslavicím. Za zmínku stojí i pomník padlým v 1. svetové válce, který byl v roce 2007 dustojne zrestaurován, a památník obetem 2. svetové války. Dalsí pametihodností je zámecká kaple z roku 1896 s mramorovým oltárem z roku 1910 a pred ní umístená socha Jana Nepomuckého.
K samotné cache:
Cache je umístena v zámeckém parku poblíz ruin kamenného mostu. Prosím, budte ohleduplní k flóre a faune v okolí. Po úspesném odlovu doporucuji obcerstvení v jedné ze trí restaurací, které jsou od sebe vzdáleny cca 40 m, dalsí z místních zajímavostí. Prosím ostatní kolegy, aby obsahem výmeny v cache nebyly zádné „kinder“ blbosti a jimi podobné. Uvítal bych, kdyby majitelé CWG pojali tuto cache, za moznost jejich vzájemné výmeny. Proto bych pozádal, kdyz berete CWG nahradte jej svým…, pokud mozno… není to podmínkou, jen prosbou.