Umělý výchoz granodioritu v Bystrci
Charakteristika lokality:
Nacházíme se u uměle vybudovaného zářezu silnice na ul. Vejrostově, kde je obnažený amfibol-biotitický granodiorit typu Veverská Bitýška. Granodiorit se zde vyskytuje převážně ve formě písčitých eluvií (nepřemístěných zvětralin). Zvětraliny mají převážně lehčí charakter s převahou písčité frakce. Na svazích se pak vyvíjí písčité půdy s hojnou příměsí skeletu až kamenité sutě, kde lze pozorovat sukcesi osídlování vegetací. Najdete však i místa s horninou v čerstvém stavu (Stage 1: N 49° 13.247 E 016° 30.240), kde můžete pozorovat středně zrnitou až hrubozrnnou horninu světlé, růžově-šedé barvy. Textura je všesměrně zrnitá, masivní. Vyskytují se však i partie s náznaky paralelní přednostní orientace tmavých a světlých minerálů do proužků. Hornina je místy kataklasticky (mechanickým drcením) postižená.
Infotabule k významnému krajinnému prvku "Zářez silnice v Bystrci"
Granodiority brněnského masivu:
Podle regionálně geologického členění spadá městská část Brno-Bystrc do západní granitoidní zóny brněnského masivu. Je to oblast s pestrými typy hlubinných vyvřelých (magmatických) hornin a táhne se od Černé Hory až k Miroslavi. Zahrnuje 6 typů granodioritu (Veverská Bítýška, Olbramovice, Vedrovice, Krumlovský les, Tetčice a Kounice). Další tři typy granodioritů (Blansko, Doubravice a Královo Pole) pak nalezneme v převážně monotónní východní granitoidní zóně. Bystrc a celé okolí Brněnské přehrady tvoří z hlediska petrologického právě granodiorit typu Veverská Bítýška, který poznáte od nejvíce podobného granodioritu typu Královo pole podle narůžovělé barvy a přítomnosti charakteristického pseudohexagonálního biotitu (neboli tmavé slídy).
Příklady čtyř typů granodioritu brněnského masivu.
Zdroje:
1. Sbírka významné krajinné prvky Brno. 2. Geologické lokality. město Brno 2020
https://storymaps.arcgis.com/collections/cf5522b7e8a94fcf89871ed47d099094?item=2
2. Štelcl J., Weiss J.: Brněnský masív. Universita J. E. Purkyně v Brně 1986.
Podmínkou:
pro uznání logu je poslat na e-mail geozarez@seznam.cz s předmětem (vašeho nicku) odpovědi na otázky:
a) Co je podstatou ochrany tohoto území?
b) Odhadněte hloubku zářezu silnice v terénu na souřadnicích keše.
c) Popište vlastními slovy barvu a texturu granodioritu v této lokalitě.
d) Převažuje v odkryvu celistvá čerstvá hornina nebo hornina postižená drcením a zvětráváním?
e) Připojte k logu fotografii (sami sebe nebo vaši GPS či nějaký osobní předmět s nickem) s pozadím výchozu.
Poděkování:
Romanovi (pantok) - za odborné vytvoření listingu
V souladu s novými pravidly musí odpovědi na otázky zaslat každý, kdo loguje nález. Prosím zašlete odpovědi na výše uvedený email a pak logujte návštěvu. Bude-li nějaká odpověď chybná ozvu se.
Logy, u kterých nenaleznu odpovědi, automaticky smažu. Pokud si chcete z místa odnést něco na památku, odneste si fotografii. V žádném případě neodnášejte vzorky hornin, materiálu, rostlin a podobně.