Zámek Vráž
Zámek Vráž
Zámek Vráž byl vybudován rodovou vetví Popelu z Lobkovic. Se stavbou bylo zapocato v roce 1868. Dohotoven byl až v roce 1875 a téhož roku 2. prosince vyhorel takrka do základu. Poté bylo zapocato znovu se stavbou a v roce 1881 odevzdává vídenský architekt Flohr rodine Lobkovicu zámek, postavený v novogotickém slohu.
Nejvíce casu zde trávil významný ceský politik, první prezident Ceské akademie ved a umení, maršálek Království Ceského kníže Jirí z Lobkovic. Po jeho smrti zámek osirel a sloužil jako lovecký zámecek v dobách podzimních honu.
Na podzim roku 1926 odkoupil zámecek od rodiny Lobkovicu Pomocný spolek pro péci a zdraví úredníku a zrízencu v Praze s úmyslem zrídit ze zámku zotavovnu pro soukromé úredníky. Pro tento úmysl však chybely peníze, proto Spolek nabídl zámecek Nemocenské pojištovne soukromých úredníku a zrízencu k bezplatnému užívání po dobu 5 let s podmínkou, že upraví a zarídí jej svým nákladem jako zotavovnu.
Protože krátkodobý pronájem s temito podmínkami byl pro pojištovnu nevýhodný, došlo pocátkem roku 1932 k jednání se Spolkem a vznikla další smlouva k užívání tohoto objektu na dalších 10 let. Pojištovna si však byla vedoma toho, že Vráž jako zotavovna není dlouhodobe rentabilní, protože se její kapacita využívala predevším v letních mesících a na zimu se uzavírala.
V prosinci 1932 byl proto zámecek odprodán do trvalého vlastnictví Nemocenské pojištovne. Ta se rozhodla prebudovat zotavovnu na sanatorium a dnem 15. ledna 1936 bylo slavnostne otevreno a predáno ke svému úcelu. lázne v roce 1937V této dobe melo sanatorium 62 zamestnancu a pojalo až 137 pacientu. Doba jejich lécebného pobytu byla 3 – 6 týdnu. Do 15. cervna 1963 se zde vystrídalo 602 pacientu a na 1400 hostu. Tím i znacne stoupla frekvence cestujících ve Vážské stanici a v dusledku toho od roku 1937 zastavovaly ve Vráži rychlíky.
Behem druhé svetové války bylo sanatorium zrušeno a pristavením nekolika drevených ubikací sloužilo jako ozdravovna pro nemecké vojáky s plicními chorobami. Prumerný stav pacientu se pohyboval od 200 do 400. Dne 5. Kvetna 1945 zachytil správce stanice zprávu o povstání v Praze. Na stanici byla vyvešena státní vlajka a za úcasti spoluobcanu Vráže byl vojenský lazaret v zámecku odzbrojen, bylo odstraneno protiletadlové delo a 30 mužu nemecké posádky a 250 pacientu bylo zajato.
V roce 1946 se likvidovaly drevené prístavby v okolí zámecku a zotavovna, tentokrát již patrící státu, opet zacala plnit své puvodní poslání. Behem let 1946 – 1989 bylo sanatorium vytíženo na plnou kapacitu. Vystrídalo se zde mnoho pacientu i významných osobností.
V roce 1978 byl obci priznán lázenský statut se všemi atributy. V roce 1993 došlo k privatizaci objektu, který se tak stal soukromým lázenským zarízením a svému lécebnému úcelu slouží dodnes.
A nyní k samotné cache:
Cache je krabicka o rozmerech 15 x 9,5 x 5 cm. Samotné místo uložení je vcelku klidné, ale presto dávejte prosím pozor na možné „vencící“ se klienty. Taktéž prosím rádne uzavrete víko a cache zabalte zpet do sácku.