Úvod
V pohoří Beskyd bývalo na počátku 20. století s nadsázkou snad více železničních tratí než zpevněných komunikací. Sloužily ke svážení vytěženého dřeva z nepřístupných partií hor a nahrazovaly i doplňovaly vodní cesty, kterými se splavovalo dřevo k dalšímu zpracování. Postupně však tyto železnice s modernizací těžby i přibližování vytěžené dřevní hmoty zanikaly a do dnešní doby z nich zbyly jen pozůstatky technických staveb např. klauzy a vzpomínky pamětníků.
Historie
Jedna z takových železničních tratí vedla z obce Bílá do Ostravice. Koleje měly vést z Frýdlantu nad Ostravicí původně až na Slovensko, ale tento smělý plán byl koncesionáři, mezi něž patřil ředitel velkostatku v Kroměříži monsignore Julian Roska, ředitel velkostatku v Napajedlech Dr. Cyril Seifert a ředitel arcibiskupských železáren Josef Cikrt zredukován na tzv. Beskydskou místní dráhu pouze do obce Bílá. Protože tehdy nebylo ministerstvo dopravy, byl projekt schválen ministerstvem železnic v březnu 1906, dva měsíce potom byla trať vytyčena a na její realizaci nastoupilo asi 500 pracovníků zvaných "barabů". (Název je odvozen z němčiny – Bahnarbeiter = dělník, který pracuje na výstavbě železnice.) Museli pracovat velice usilovně, protože již za dva roky byla dráha v provozu po slavnostním zahájení 6. srpna 1908. Za 4163 dní byly položeny koleje na 19 857 m.
O uvedené trati je také zmínka a několik záběrů v pořadu Zatopené osudy - Šance.
Přehrada - konec tratě
Ani přechod fronty za 2. sv. války ani zestátnění v roce 1945 nenarušilo provoz tak, jako plánovaná výstavba vodní nádrže Šance. Paradoxem je, že již v době schválení projektu byly dny 2/3 délky tratě sečteny. Již v říjnu 1903 byl totiž otištěn v ostravském deníku Ostauer Tagblatt článek "K zásobování Moravské Ostravy vodou", který pojednával o průzkumu za účelem vytipování vhodného místa pro výstavbu nádrže, z níž by byla Ostrava zásobována vodou. Padesát let se však vědecké instituce a odborníci dohadovali o vhodném místě k založení hráze, protože geologické podmínky na řece Ostravici byly velmi složité.
Trať v původní délce tak mohla sloužit přepravě dřeva i turistům téměř půl století. Poslední vlak přijel do Bílé dne 11. ledna 1965, a po této události, kterou připomíná dřevěný vláček na plotu místního dřevařského závodu v Bílé, bylo zrušeno 13,3 km tratě. I zbytek tratě, která se neocitla pod vodou vodní nádrže Šance ale pod vodou při povodni v červenci 1997 měl na mále. Na ministerstvu dopravy se po té objevily úvahy, že trať z Frýdlantu nad Ostravicí do Ostravice je ztrátová, ale milostivě bylo připuštěno, že trať je důležitá z hlediska dopravní obslužnosti a pro cestovní ruch. Ostravice je totiž nejfrekventovanějším místem pro výstup na Lysou horu.
Dnešek - úsek z Mazáku k přehradní hrázi
Co můžeme najít na tomto úseku? Na Mazáku byla zastávka „nákladiště Mazák“, která sloužila ještě v době stavby přehrady pro dopravu materiálu. Na fotografii s Lysou horou v pozadí je vidět dole uprostřed lom, před ním řeka a před ní bylo ono nákladiště. Trať kopírovala řeku po levém břehu. Dodnes se dole pod hrází dají najít ojedinělé pražce a jeden kamenný propustek v místech, kde je těleso trati využito jako cesta. Na mnoha místech je možno rozeznat hrubý kámen, používaný na železniční náspy.
Když jsem si procházel celou trať, nalezl jsem jediný viditelný kousek koleje. Právě tomuto místu je věnována keš.
Přístup ke keši: Okolo keše vede přístupová cesta k místním chalupám, zákaz vjezdu zde není. Pokud si však chcete udělat hezkou procházku, můžete zaparkovat u mostu přes Ostravici a dál pokračovat pěšky. Jestli se vám procházka ke keši líbila, můžete dále pokračovat po drážním tělese až pod hráz. Nedaleko hráze je také lávka, po ní se dostanete na druhou stranu. Je zde postavena dřevěná rampa, ze které startují kajakáři při známém extrémním závodě štafet Adrenalin Cup. Asi tady neuvidíte ani živáčka, ale když se pořádá veřejný vodácký sjezd Ostravice, tak tady není k hnutí. Všude auta, na louce se foukají lodě, právě tady začíná sjezd Ostravice. Po cestě z žulových kostek se dostanete zpět k mostu přes Ostravici.
This cache is dedicated to railway track, which led from Ostravice to Bílá. Railway track was canceled in the year 1965. Big part of the track is now afloat.