Kaznějovský potok je malý vodní tok v okrese Plzeň-sever. Je dlouhý 6,5 km, plocha jeho povodí měří 25,3 km² a průměrný průtok v ústí je 0,05 m³/s. Potok pramení asi dva kilometry západně od Kaznějova, ale místo označené jako pramen se nachází v prostoru kaolinového lomu. Potok nicméně teče směrem na východ do Kaznějova a je sveden do kanalizace. Vytéká na povrch před čistírnou odpadních vod a vtéká do úzkého hlubokého údolí. Opouští ho přibližně po čtyřech kilometrech na okraji Nebřezin a vzápětí se v nadmořské výšce 312 metrů vlévá do Střely. Celý potok protéká pouze Plaskou pahorkatinou.
Z geologického hlediska se na území Kaznějova nachází horniny karbonu paleozoika a proterozoika Barrandienu. Nejdůležitější horninou je kaolin, který obsahuje především nerost kaolinit. Do okolí byl na místo ložiska přeplaven vodou. Podloží tvoří přeměnené horniny barrandienského proterozoika - fylity, droby a splity. Na území kaznějova se také nacházela ložiska černého uhlí, v šachtách se dobývalo černé uhlí ze svrchního karbonu, tzn. nevřeňská slojka, doprovázená tufogenním krupnatým jílovcem. Dolování v malých hloubkách probíhalo v druhé polovině 19. století. Na odvalech se nacházejí úlomky uhlí a uhelných jílovců, vzácně i černé araukerity, četné jsou také otisky rostlin.
V údolí potoka najdeme typické jarní rostliny: orsej jarním, sasanku hajní, jahodníky, violky, podběl lékařský, na několika lokalitách roste náprstník velkokvětý. Z keřových rostlin je zde ostružník maliník, bez černý, z dřevin borevice lesní a smrk ztepilý.
Pro zalogování keše musíte odpovědět na otázky. Odpovědi najdete na informační tabuli na výchozích souřadnicích. Logujte rovnou, když se mi něco nebude líbit, ozvu se vám. Odpovědi zašlete přes můj profil.
- Jak vznikl kaolin?
- Jaké nivní sedimenty se nachází v údolí potoka?
- Kde se nachází porfyr granitový?
- V jakých šachtách se dobývalo černé uhlí?
- Kde byly nalezeny araukarity?
- Vyfotografujte se (nebo alespoň vaši GPS) u info tabule a foto přiložte ke svému logu (nepovinný úkol).