Skip to content

Krušnohorský krystaliník EarthCache

Hidden : 10/20/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Souřadnice této Earthcache Vás zavedou na kraj města Vejprty před železniční stanici, dnes téměř nepoužívanou, kde můžete pohodlně zaparkovat.Přímo před sebou máte několik skalních stěn dlouhých přes 100 metrů, které Vás jistě zaujmou svoji strukturou i barevností. Výhodou Krušných Hor je, že téměř na každém kroku narazíte na geologické zajímavosti, které přitahovaly pozornost i obživu místním lidem po dlouhá staletí. Nikoliv náhodou byl tento region /Montanregion Erzgebirge/ zařazen do světového dědictví UNESCO.

Určitě bude stát za to prozkoumat tyto skalní útvary a projít si jejich geologický původ .Skály, které vidíte před sebou jsou představitelem tzv.KRUŠNOHORSKÉHO KRYSTALIČNÍKU. /viz zde.gif/ Na východním konci skalní soustavy/waypoint 4/ je zachovalý vstup do důlní štoly, kterých bylo ve Vejprtech a okolí přes dvacet. Vchod je opatřen mříží, ale můžete přistoupit k ústí a otevře se vám zajímavý pohled  do nitra skály. Cestou podél skalní soustavy sledujte zabarvení hornin a cca 70 m od souřadnic /viz waypoint č. 3/naleznete skálu, kde jsou výrazné křemenné žíly.Naleznete je podle podle odlišné /bílé až světle šedé/ barvy. Prostudujte je, bude to zapotřebí k zodpovězení otázek.Fotografie těchto žil je i níže v listingu. Dále budeme pokračovat na stage 2/waypoint č.2/ k místnímu infocentru, kde je k vidění výstavka polodrahokamů a minerálů nalezených v okolí. Pokud budete mít čas, za vidění stojí návštěva ústí štoly Antonína Paduánského /waypoint 1// nebo pokračovat od výchozích souřadnic na Černý potok po modré turistické značce, kde cestou narazíte na další zajímavé skalní útvary.

Pokud Vám návštěva tohoto místa spolu s pročtením listingu osvětlí otázku kde a jak se vzaly a jak vznikly Vejprtské skály okolo vás, naučíte se hledat rudné žíly a odlišovat barevné formy křemene – bude cíl keše a přání ownera splněno.

GEOLOGIE

Krušnohorské krystalinikum patří mezi přeměněné /metamorfované/ břidlice.Mořské sedimenty byly působením teploty a tlaku metamorfovány již od starších prvohor / 400 mio let a.c/ .Celý metamorfní pochod byl doprovázen jedinným cyklem žulového/granitového/ magmatismu. Vývoj Krušnohorského krystalinika byl ukončen posledními intruzemi /hlubinnými výlevy/ žulového magmatu v mladších prvohorách / 320-220 mio let a.c/ .Mimo krušných hor – na obě strany česko- saské hranice, zasahuje Krušnohorský krystaliník směrem na J a JV pod vulkanity českého středohoří. Krušnohorské metamorfované horniny se tradičně dělí na šedé a červené ruly.Rozsah pásu Krušnohorského krystaliníku vidíme zde: http://geologie.vsb.cz/reg_geol_cr/4_obr/4_10_GM_Kachlik.gif Červené ruly vznikly přeměnou hlubinných vyvřelin /žula, granodiolit/ a zahrnují migmatity, ortoruly a žuloruly. Jejich název červené pochází od načervenalého zabarvení vlivem přítomnosti hematitového pigmentu v živcích.Naproti tomu šedé ruly vznikly přeměnou sedimentů a podle intenzity přeměny se dělí na tři druhy: nejméně přeměněné jsou fylity, středně přeměněné jsou svory, a ruly jsou pak nejvíce přeměněné.

Nás budou zajímat především žíly, které nacházíme vrostlé v puklinách ortorulového masivu. Právě tyto žíly obsahují řadu cenných minerálů a hornin, které byly předmětem zájmu hornické činnosti v této oblasti. V průběhu variského vrásnění unikaly páry a plyny ze žhavého magmatu do puklin okolních hornin kde tuhly a krystalovaly do rozličných minerálů obsahujících zejména železo, měď, cín a stříbro /jako nejvzácnější prvek/. Směr těchto žil souvisel s metamorfním tlakem a ve vetšině lokalit je orientován V-Z. Proto byly průzkumné štoly, jak si zde můžete povšimnout, orientovány prakticky výhradně S-J, žíly nalezené průzkumnou štolou pak byly sledovány a těženy v kolmém směru.

Chemické složení Krušnohorského krystaliníku je v průměru následující: 75% křemene, 14% oxidu hliníku, 4% oxidu draselného, 2.5% oxidu sodného, 1.3 oxidu vápenatého,  1.8% oxydu 0.6 % oxidu hořečnatého a 1.6% vody.

Nás budou zajímat žíly křemenné, které na jedné ze skalních stěn můžeme zde krásně pozorovat.

Křemen je minerál s chemickým složením kysličník křemičitý a vzorcem SiO a je jeden ze základních minerálů litosféry. Jaký je rozdíl mezi běžným pískem, sklem, polodrahokamem nebo drahým kamenem z koruny Karla IV? Chemicky skoro žádný, všechno jsou to formy křemene, které se liší krystalickou strukturou / dobou a mírou působení tlaku a teploty/ a příměsí kovů, které dodají určitou barvu. V průběhu metamorfoz ortoruly vznikaly pukliny a štěrbiny, které byly zaplněny, ke konci variského období, hydrotermálními roztoky s bohatým obsahem křemíku a daly tak vzniknout křemenným žilám které se svou bělavou barvou snadno odlišují od rulového masivu.

Materiály: Stradotova,A.: Vznik a vývoj Krušných Hor

                   Dudek A., Malkovský M., : Atlas hornin

                   Škvor V.: Geologie české části krušných hor

Pro zalogování této cache je zapotřebí odpovědět na následující otázky, k tomu vám pomůže tento listing a průzkum těchto skalních útvarů a ev. Návštěva výstavky minerálů v místním infocentru / nebo prohlídka fotek v galerii této keše pokud by bylo infocentrum zavřeno/.

OTÁZKY k zodpovězení:

1.V areálu" Vejprtských skal" /viz waypoint č.3/ naleznete ve skálách křemenné žíly. Popište jakou mají barvu.Popište také jakou mají strukturu.Porovnejte odlučnost /rozpadavost/ křemenných žil a okolní rulové horniny. Rozhodněte, který materiál je kompaktnější.

2. Naleznete nějaké krystaly v tmavé rulové hornině nebo křemenné žíle? Pokud ano, napište kde a jak vypadají /barva/.

2.Porovnejte směr křemenných žil, podle světových stran, s popisem obvyklého směru těchto žil v listingu. Shoduje se to v tomto případě?

4.V místním infocentru /waypoint č.1/ naleznete výstavku různých odrůd křemene. Porovnejte barevnost těchto vystavených vzorků s barvou křemene v pozorovaných žilách. Pojmenujte alespoň dvě tyto barevné varianty křemene/polodrahokamu/ s uvedením jejich barvy. /Pokud bude infocentrum zavřeno jsou fotografie barevných odrůd křemene a z výstavky v galerii/

Log  doplňte fotografií z okolí některého z waypointů. Na fotografii nemusí být vidět vaše osoba nebo tvář.

Odpovědi pošlete  přes profil, messang centre nabo na e-mail: jsoutu@ufoni.cz. Ozvu se pouze v případě nejasností. Log platí okamžitě.

 

 

Um sich in diesem Cache anzumelden, müssen Sie die folgenden Fragen beantworten. Diese Auflistung und eine Übersicht über diese Felsformationen und ev helfen Ihnen dabei. Besuch der Mineralienausstellung im örtlichen Informationszentrum / oder Besichtigung von Fotos in der Galerie dieses Caches /.

1. Beschreiben Sie die Farbe der Vejprtské-Gesteine, die Teil des kristallinen Krušnohorský sind. Welches Element verursacht eine rötliche Verfärbung der Felsen.
2. Finden Sie die Quarzadern in diesen Gesteinen und beschreiben Sie deren Farbe und Struktur.
3. Welche anderen Farben kann Quarz annehmen? Was wissen Sie über Halbedelsteine ​​aus Quarz?
Was haben Sie zum Beispiel im örtlichen Infozentrum gesehen? Nennen Sie mindestens zwei von ihnen.
4. Welcher Halbedelstein hat lila Kristalle und wie sehen diese Kristalle aus? / Im Info-Center mit der Nummer 40 oder darunter in der Galerie befindet sich ein Foto aus der Ausstellung.
Vervollständigen Sie das Protokoll mit einem Foto vor dem Wegweiser an den Standardkoordinaten oder mit einer der beiden genannten Galerien. Senden Sie die Antworten per E-Mail an: jsoutu@ufoni.cz

 

 Za působení orientovaného tlaku

 

                             

 

                                             

                     

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)