Skip to content

Borovanske pamatky Multi-Cache

This cache has been archived.

keltoncz: [b]Krabka již pošesté podlehla něčí nenechavosti a škodolibosti. Kompletně, beze stop zmizela.
NENÍ LOGBOOK, nelze se podepisovat, NELZE LOGOVAT FI.
Odhaduji, že keš byla zničena 30.4., kdy se u pomníku zřejmě zase někomu vožraly děti. Pak tedy žila (s
přestávkama) 2273 dní. Za tu dobu udělala radost 306. regulerním nálezcům. Všem DĚKUJI za zájem a pěkné logy.
I mne jako ownera obohatila o zkušenosti a zážitky. VZPOMÍNEJME.[/b]

More
Hidden : 2/7/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato mestská multicache vás provede osou mesta. Poznáte nekteré zajímavé památky, u kterých zjistíte císla (i víceciferná) duležitá pro výpocet finálních souradnic. Poradí STAGE není nutno dodržovat.

Posledni obnovení finalky: 8.únor 2013.

Doporucení a prosby:
Nová skrýs je v obydlené cásti Borovan na frekventovaném míste. Budte, prosím, maximálne nenápadní, logujte treba v blízkém parku na lavicce, nechvátejte.
Menit lze cokoliv, nejlépe menší a ploché veci. Myslete pri tom na ty, kterí prijdou po vás.
Small Lock&Lock dóza ve skrýši visí mezi kmeny pomocí hácku z drátu, který je součástí krabky.
Vyzvednutí i zpetné uložení je snadné a pohodlné. Prosím, VRACEJTE krabku NA STEJNÉ MÍSTO tak, aby nebyla vidět a cokoliv divného mi ihned hlaste (v logu nebo mailem).
Dekuju.
Preju hodne stestí a hezkou zábavu!


Na výchozích souradnicích lze zaparkovat.

Mesto Borovany je vzdáleno 17 km jihovýchodne od Ceských Budejovic, 8 km severne od Trhových Svinu.
Nadmorská výška: 522 m.
Pocet obyvatel: 4023 (k 1.1.2011).
http://www.borovany-cb.cz/

Historie:
Borovany jsou velmi starou osadou, poprvé byly listinne zmíneny roku 1186. Koncem 13. století se Borovany nacházely v držení jedné vetve rodu Vítkovcu, z níž jmenovite známe k roku 1291 Voka z Borovan. Po roce 1327 patrila ves Vilémovi z Landštejna a od jeho syna Vítka ji roku 1359 koupili bratri Petr, Jošt, Oldrich a Jan z Rožmberka a pripojili na nejaký cas k novohradskému panství. Od konce 14. století Borovany vystrídaly nekolik drobných šlechtických držitelu. Ve 30. letech 15. století vstupuje do borovanské historie výrazná osobnost Petra z Lindy, zakladatele borovanského kláštera. Jeho rod pocházel z Nizozemí a usadil se v Ceských Budejovicích, kde se Petr stal meštanem a dále jako kupec bohatl. Záhy si koupil velkou cást Borovan a doufal, že se s pomocí tohoto majetku povznese mezi drobnou šlechtu. Když mu zemrel jeho jediný syn Mert – Martin, Petr z Lindy se rozhodl, že svuj majetek daruje klášteru, který sám v Borovanech založí. Poté, co jeho plán schválil král Ladislav Pohrobek, nechal na míste starého farního kostela (doloženého už v polovine 14. století) postavit kostel a klášter augustiniánu (1455). Augustiniánský klášter prosperoval v Borovanech približne sto let. Osudným se mu stal spor s Vilémem z Rožmberka, který využil svého postavení a (poté, co byl klášter zdecimován morovou epidemií v 50. letech 16. století) nechal jako probošta dosadit dobrodruha Mateje Kozku z Rynárce, který se díky svým výstrelkum zapsal do borovanských povestí. Špatné hospodarení probošta Mateje Kozky z Rynárce primelo Viléma z Rožmberka v roce 1564 k zrušení kláštera. Statku se ujali Rožmberkové, kterí sem dosazovali své správce a nekdy pred rokem 1578 povýšili Borovany na mestys. V této dobe získalo mestecko rovnež vlastní znak.
Po vymrení rodu petilisté ruže v roce 1611 zdedili jeho panství Švamberkové, ale jen na krátkých devet let. Za úcast ve stavovském povstání jim byl majetek zkonfiskován a Borovany s okolními vesnicemi pripadly nejprve císari a pozdeji zdejšímu klášteru, obnovenému v roce 1630. Protože však byly Borovany znacne zpustošeny, prišli sem první mniši až koncem 50. let 17. století a výraznejší stavební cinnost kláštera spadá až do století osmnáctého. V jeho druhé polovine byla zbudována prelatura (sídlo probošta kláštera). Císar Ferdinand III. také mestecku potvrdil nekterá starší privilegia a udelil nová. Rád augustiniánu odešel z Borovan definitivne po provedení josefinských církevních reforem a zrušení zdejšího kláštera roku 1785. Po zrušení rádu koupili Schwarzenbergové prelaturu kláštera a statek, prebudovali ji na zámek. Po zániku vrchnostenského zrízení se Borovany v roce 1850 staly samostatnou obcí s príslušností k trhosvinenskému soudnímu okresu a ceskobudejovickému politickému okresu. Zrízení železnice roku 1869 napomohlo rozvoji mestecka a umožnilo zároven intensivní težbu kremeliny, jejíž pocátky spadají do prvních let 20. století. Po vzniku první republiky prevzala dobývání a zpracování kremeliny akciová spolecnost Calofrig. V roce 1973 obdržely Borovany statut mesta.
V roce 2001 jsem se do Borovan pristehoval já.
-------------------------------------------------------------------------------

Stage 1: N48°54.188´ E 014°38.488´ kaplicka u vodárny


Souradnice vás privedou ke staré borovanské vodárne, poblíž které stojí nejstarší kaplicka, v níž byla nalezena cenná gotická madona s Ježíškem z prvé poloviny XVI. stol. Do dnešní podoby byla kaplicka uvedena nekolikerou renovací. Parcela s kaplickou byla v roce 1932 prodána Cenkovi Kubíckovi, který se zavázal, že ji bude udržovat v dobrém stavu a vždy volne prístupnou. Vzácná madona byla pozdeji prevezena do JC muzea. Kubíckovi si práli madonu umístit do borovanského kostela a nahradit ji jinou soškou. Tak zde byl umísten sádrový reliéf Ježíše a Marie (který puvodne byl v Ledenickém kostele). Na žádost mesta se pozdeji madona vrátila do Borovanského kostela.
Na prucelí kaplicky jsou tri letopocty. Zjistete, která císlice ( krome c.1), je obsažena ve všech trech letopoctech. To bude císlo A.
-------------------------------------------------------------------------------

Stage 2: N48°53.994´ E 014 38.524´ námestí


Od vodárny jste se presunuli jižním smerem pred budovu radnice. Byla postavená v polovine 17. století a je peknou ukázkou zlidovelého jihoceského baroka. Radnicní prucelí se štukovou výzdobou kolem oken, s malovaným obrazem sv. Floriána a mestským znakem, je zakonceno volutovým štítem a vežickou.
Pred vchodem do radnice si mužeme prohlédnout kamenný mezník z roku 1685, který sem byl prenesen z hranic bývalého klášterního panství a jsou na nem proto vytesány dva lipové lístky, které bývaly erbovním znamením Petra z Lindy.
Všimnete si slunecních hodin ve štíte. Pocet všech paprsku tvorících ciferník je císlo B.

Proti radnici najdete sousoší sv. Jana Nepomuckého s dvema andely, stojící ve stínu ctyr lip. Pochází z tricátých let 18. století. (podobná socha tohoto svetce byla v roce 1735 postavena u mostu pres reku Stropnici - viz nepovinná procházka).
Zjistete, kolik svislých žulových sloupku tvorí ohrádku okolo sousoší. To je císlo C.

O nekolik kroku dál se tycí žulový pranýr z roku 1656, obnovený v roce 1739. Bývali k nemu pripoutáváni provinilci, aby se tak vystavili verejné hanbe. Údajne sem byla pripevnována také velká železná klec a zavíráni do ní rozhádaní sousedé na tak dlouho, dokud se neusmírili. Až do konce 19. století se na pranýr vždy osm dnu pred konáním trhu zavešovala drevená ruka se šavlí, jako symbol trhového práva mestecka.
Základnu pranýre tvorí nekolik "schodových" stupínku - císlo D.

Dalším socharským dílem, které doplnuje borovanské námestí, je pomník Jana Žižky z Trocnova, vzešlý z pražské dílny bratrí Duchácku. Byl vytvoren a odhalen v letech 1892 -1893. Roku 1940 došlo k jeho ponicení, po válce se jej však podarilo opravit a v roce 1955 znovu odhalit.
Na zadní (jižní) strane podstavce je nápis . Všechna písmena "R" tohoto nápisu dají dohromady císlo E.

Jižní stranu námestí zaujímá reprezentativní stavba v pozdne barokním slohu, která vznikla v letech 1765-1768 a sloužila puvodne jako sídlo prelatury zdejšího augustiniánského kláštera. Po jeho zrušení r. 1785 ji noví majitelé - Schwarzenbergové užívali jako zámek. Znak rodu Schwarzenbergu je umísten nad hlavním vstupem do zámku. Z klenutého prujezdu vedou po obou stranách dvere do zámeckých prostor, které jsou témer v naprosté symetrii. Ústredním prostorem býval hlavní reprezentacní sál, zaujímající první i druhé patro. Nyní tento prostor nad prujezdem slouží jako velká spolecenská místnost. Od druhé svetové války až do roku 1997 zde byla umístena základní škola. Jednopatrová trojkrídlá budova zámku uzavírá obdélné nádvorí s kamennou kašnou a svým východním krídlem navazuje na komplex kláštera. Klášter je možné si prohlédnout i uvnitr v rámci prohlídkové trasy (prohlídka zahrnuje kostel, krížovou chodbu, Škapulírovou kapli, prelaturu s expozicí církevních odevu a malovaný sál).
V zámku je infocentrum, kavárna a mestská knihovna.
Nad hlavním vstupem do zámku je modrá cedulka s císlem popisným - císlo F.
Nádvorím a dále kolem kašny se dostanete k další stage. Na noc se pruchod zámkem zavírá a celý areál je možné obejít zleva.
-------------------------------------------------------------------------------

Stage 3: N48°53.808´ E014°38.568´„Petríku lípa“


„Petríku lípa“ stojí na soukromém pozemku v ul. Trocnovská. Výška stromu je asi 25 m, obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí je 450 cm. Stárí je odhadováno na 350 let, je to nejstarší strom v Borovanech. Dríve její silné koreny nebezpecne ohlodával breh rybnícku. Starému stromu hrozila pri vetší vichrici zkáza. Asi v roce 1910 dala slecna Rosenauerová breh rybnícku pod lipou vyzdít a zároven zazdít i dutinu v jejím kmeni. Lípa byla zachránena. Roku 1932 byl rybnícek zavezen. Dnes je lípa proti pádu navíc zajištena ocelovým lanem.
V míste, kde je lano ukotveno, je do betonové patky vyryt letopocet. Jeho jednotlivé císlice mezi sebou vynásobte, získáte trojciferné císlo G.
-------------------------------------------------------------------------------

Stage 4: N48°53.878´ E014°38.562´ Kostel Navštívení Panny Marie


Približne na míste staršího farního kostela nechal Petr z Lindy mezi lety 1455-1464 v pozdne gotickém slohu postavit nový svatostánek, spojený s klášterem. Gotický jednolodní prostor je sklenut hvezdicovou klenbou, na nej navazuje na východní strane barokní presbytár, postavený v místech gotického behem roku 1748. Nad ním se klene kupole se soudobými barokními freskami od Františka Jakuba Prokyše. Na freskách jsou zachyceny výjevy ze života Panny Marie - Narození, Zasnoubení, Zvestování a Obetování v chrámu. Hlavní soucást vnitrního vybavení tvorí bohate vyrezávaný oltár z roku 1679 se sochami sv. Augustina, sv. Adolfa, sv. Václava, sv. Leopolda a sv. Floriána od lineckého rezbáre Adama Claudia a truhláre Johanna Halbera z Rožmberka. Oltární obraz Navštívení P. Marie a Nanebevstoupení Krista vytvoril vlámský malír Frans de Neve r. 1979. Bocní oltár sv. Marí Magdaleny pochází z doby po polovine 18. století. O sto let mladší je novogotický bocní oltár sv. Anny (z r. 1861) s barokními sochami svatého Jana Nepomuckého, sv. Linharta a sv. Prokopa, které puvodne zdobily jiný, dnes nedochovaný oltár. Plasticky zdobené varhany byly porízeny ve tricátých letech 18. století, podobne jako kamenná krtitelnice. Nejstarší soucásti inventáre predstavují gotická socha Piety z doby stavby kostela, soška sv. Václava vytvorená kolem roku 1470 a plastika Madony z pocátku 16. století.
Pred vchodem, na míste puvodního hrbitova, stojí boží muka a H vzrostlých lip.
K severní strane kostelní sakristie byla v roce 1746 pristavena barokní Škapulírová kaple, prístupná z krížové chodby kláštera. Kaple je zasvecena Panne Marii Karmelské. Ta je zobrazena na velkém oltárním obraze od významného malíre Františka Prokyše. Je na ní znázornena pomoc, kterou skýtá proti ruzným pohromám amulet s obrazem P. Marie, zvaný škapulír (odtud oznacení kaple). Nade dvermi do kaple se nachází vyrezávaná kazatelna porízená v polovine 18. století. Na kruchte je barokní varhanní pozitiv, datovaný rokem 1711.
-------------------------------------------------------------------------------

Nepovinná procházka: N48°53.208´ E014°38.688´


Kdo si není jistý správností nasbíraných císel, muže si udelat procházku k rece Stropnici, kde byla v roce 1735 postavena u mostu socha sv. Jana Nepomuckého. Na jejím podstavci je latinský nápis v šesti rádcích (v prekladu znamená: Pocte a oslave svatého Jana Nepomuckého, ochránce, vztycil František Planck, predstavený kanonie borovanské.).

B = pocet všech písmen na 1., 4. a 6. rádku.
C = pocet všech písmen na 1., 2. a 5. rádku.
D = pocet všech " I " na 3. rádku.
H = pocet všech " T " + pocet všech " O " na všech šesti rádcích.

To je jen malá nápoveda, kompletní sadu císel pro výpocet finálních souradnic najdete jen ve meste.

N48°53.(H+F)*(A+C+F)+G´ E014°38.E*(B+B+D)+G´



Kvůli Stage 3 jsem souhlasil se zařazením této keše do velké celorepublikové série Významné stromy, na jejíž stránky se dostanete kliknutím na následující obrázek:









Additional Hints (Decrypt)

Ivfí i mryrav qin zrgel anq mrzí, zrmv xzral. Qehuý wruyvpana mqbyn. Cevfghchwgr mr frireh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)