Tato keš je ukrytá na hraniciach katastrov obcí Krásno nad Kysucou, Klubina a Zborov nad Bystricou. Vo slangu hráčov geocachingu sa niekedy nahradzuje slovo keš za slovo poklad. Keď už sa povie poklad, tak v tomto kraji nie je ťažké domyslieť si slovo Jánošík. Oriešok ale je ako pre účel geocachingu spojiť Zborov, v ktorom som strávil detstvo, s pokladom a Jánošíkom, aby to aspoň trošku malo "hlavu a pätu". Riešenie by by bolo pozrieť sa kúsok "za humna", do neďalekej Terchovej.
Terchová, kde svojho času prevažne Jánošík pôsobil, je od Zborova vzdialená vzdušnou čiarou ani nie 20 km. Podľa zachovaných písomností bol tento „šuhaj“ isto dobrý lúpežník a nemenej dobrý v chôdzi a i v túlaní po horách. Okruh jeho pôsobenia vraj siahal od Liptova až na Moravu. Takže nemožno vylúčiť, že by počas zbojníckych výprav so svojou družinou na Zborov nikdy nezavítal. A keby aj nie, Zborov i tak od Jánošíka nezostal uchránený. Stačí prelistovať miestnu matriku, nájde sa v nej pekná kôpka občanov tejto obce, ktorí nesú či nosili priezvisko Jánošík.
Chlapci zo Zborova sa v druhej polovici minulého storočia i vďaka filmovej predlohe, tu a tam hrávali na Jánošíka. Prakticky každý dvor mal partu chlapcov, približne rovnakého veku a ten zväčša najsilnejší z nich bol v hrách na chvíľu Jánošíkom. Na zboje sa už nevydávali, iba ak tak na "tajňačku" k susedom do záhrad po zotmení na čerešne, jablká, slivky či hrušky. Ak ich pritom prichytil majiteľ záhrady, nastali neraz úporné naháňačky, ktoré v malom pripomínali naháňanie zbojníkov pandúrmi.
Družiny chlapcov zo dvorov, spolu zo svojím Jánošíkom, keď práve nepáchali lotroviny, sa občas neubránili myšlienkam mať svoj poklad. A tak dospelý jánošíkovský vzor napodobovali tak, že si zhotovovali po chotároch kdejaké skrýše. V nich ukrývali „drobnosti“, ktoré mali v ich veku pre nich hodnotu. V kurze vtedy boli hlavne fotky Winetoua s Old Shatterhandom.
Dnes sa veru ani nechce veriť, že obyčajné fotografie postáv hrdinov z románov Karla Maya boli v rokoch 1960-80 skutočne nedostatkovým "tovarom". Dostať sa k nim dalo nanajvýš pri občasných príležitostiach ako boli hody v okolitých obciach. Na hodoch sa totiž predávali perníkové srdcia. O tie chlapcom ani tak nešlo, hlavným ťahákom práve boli vyššie zmienené fotky o rozmeroch cca 10 x 10 cm, nalepené uprostred srdcí. Prečo v tej dobe nešlo predávať tieto fotky priamo, trebárs ako fotoalbum, netuším. Buď to nešlo, alebo to nikoho nenapadlo. A pritom knihy od Karla Maya, tzv. winetovky, v Edícii STOPY boli v knižniciach bežne prístupné a hodne žiadané. Dodnes je pre mňa záhadou, že vtedajšiej vládnej garnitúre nevadilo, že mládež hltá príbehy hrdinov z nepriateľskej Ameriky. Inak všetko, čo bolo americké, bolo v tej dobe špatné.
Ale vraľme sa radšej k Jánošíkovi. Po nežnej revolúcii v r. 1989 dovtedy utlmovaná legenda Jánošíka doslova ožila. Ako šmahom čarovného prútika na Strednom Slovensku naraz vyrástla kopa sôch Jánošíka, najväčšia v nadživotnej veľkosti v Terchovej. Na trhoch po Kysuciach, Orave a Liptove sa novo objavili temer autentické zbojnícke valašky, klobúky či "zlaté" dukáty spojené s osobou Jánošíka. Prívlastok Jánošík v rôznych obmenách sa stal súčasťou pomenovania mnohých akcií, štýlových krčiem, výrobkov a i.
Fenomén Jánošíka sa teda naplno rozhorel. Bez ohľadu na to, že jedna legenda hovorí o tom, že bohatým bral a chudobným rozdával. Druhá, menej známa, že sice bral bohatým, ale lup si z veľkej časti nechával hlavne pre seba a svoju zbojnícku družinu. Pokiaľ by platila ta druhá, tak sa ponúka myšlienka, že sa už možno za svoje zlé skutky stihol vykúpiť. Pojem Jánošík sa stal výnosnou značkou, ktorú Stredné Slovensko posledné tri desaťročia úspešne využíva a ešte dlho bude tomuto regiónu ku prospechu.
A ako Zborov? Nerobím si nádeje, že miestny chlapci v dnešnej dobe behajú tak často po kopcoch ako kedysi ja. Majú iné lákadla a možnosti ako tráviť voľný čas. Pokiaľ náhodou osloví niektorého z nich lákadlo s názvom geocaching, rád ho pozývam na Hladký vrch k odloveniu tejto prvej zborovskej kešky. Môžu si výlet k nej spojiť s výletom k novej rozhľadni, ktorá bola na Hladkom vrchu postavená v r. 2019. Nedávno (10/2021) vznikla na vrchole pri rozhľadni nová keš, čím sa počet keší na Zborove zvýšil na tri.
Na ceste ku keši sa vám ako odmena dostane občas podobných výhľadov na pohorie Malá Fatra. Tento na fotografii sa nachádza na súradnici N. 49° 21.947 E 018°52.232. Bolo by to ideálne miesto pre keš, ale v lete to tu býva dosť zarastené vysokou trávou. A to by mi mnohí asi "neprišli na meno":-) Kuriozitou je, že v roku 2019 približne na tomto mieste postavili rozhľadňu.
Ako sa dostať ku keši:
Súradnica neukazuje na miesto uloženia keše, ale na poľanu s kamenným krížom na Hladkom vrchu. (viď. foto nižšie). Z poľany ku keši je to už len „na skok“. Keš sa nachádza v nadmorskej výške okolo 750 m.n.m A je prakticky jedno či sa k nej vydáte zo Zborova, Krásna n. Kys. alebo z Klubiny. Všetky tieto obce ležia v približne rovnakej nadmorskej výške. Odvšadiaľ bude nutné zdolať cca 320 výškových metrov, akurát rozdiel je vo vzdialenostiach. Keš je ľahko prístupná, leží "na dosah" od lesnej cesty, označenej červenou TZ (viac..pozri hint)
Zo Zborova sa dá na Hladký vrch vystúpať po zelenej turistickej značke. Ta začína u miestneho kostola.
Najvhodnejšie je sa vydať na mierne náročnú, 8 km dlhú túru, z obce Klubina. Auto možno zaparkovať na miestnej komunikácii pred obchodom COOP, ev. pred Pohostinstvom Horal. Potom vyhľadáme žltú TZ. Tá nás prevedie mostíkom cez rieku Bystricu, ukáže nám kúsok novej cyklotrasy a po odbočení doprava nás privedie na krásnu lúku, ktorá nám ponúkne mnoho rozhľadov. Lúkou sa dostaneme až pod „horu“, kde cesta stúpa trošku viac, ale naozaj primerane. Po chvíli sa ocitneme pri kaplnke na Rovniach, kde si môžeme doplniť zásoby vody zo vzácnej studienky a zároveň trošku odpočinúť na mnohých lavičkách. Od kaplnky pokračujeme smerom nahor už po červenej TZ. Pozor !!!. Po pár desiatkách metrov je nutné odbočiť z lesnej cesty vľavo, na horší chodník. Odbočku je ľahké prehliadnúť.
Po červenej TZ sa dostaneme do lesa, kde nebude žiadnych výhľadov, ale to sa zanedlho zmení, až sa dostaneme na hrebeň. Vďaka masívnemu vyrúbaniu stromov bude vidieť široko – ďaleko, hlavne na hrebeň Malej Fatry a Veľkej Rače. Výhľadov si teda užijeme dosť, prakticky až do chvíle, než sa na Hladkom vrchu opäť ponoríme do lesa a vyjdeme na súradnicami označenej poľane s krížom. Tu je príjemné trošku posedieť a popremýšľať, kde sa môže ukrývať keš, na ktorej nájdenie je nutné rozlúštenie súradníc (šifry). Pravda, ak sme ju už náhodou cestou nenašli i bez poľany.
Trasu možno s veľkým úsilím zdolať v zime na bežkách, či v lete na horskom bicykli. Hlavne po príchode na lúku na začiatku je ostré stúpanie a vôbec cestou hore sa ale na bicykli veľmi nepovozíte. To bude možné až na hrebeni a potom cestou dolu. Zvážte preto túto možnosť, nech vám bicykel zbytočne nie je na príťaž. Trasu po žltej a červenej TZ mám zdolanú od Klubiny až po do Krásno nad Kysucou. Väčšinou má hlinený alebo trávnatý povrch, kamenité úseky sa vyskytujú sporadicky, takisto ako strmšie pasáže. Dalo by sa povedať, že smerom z Klubiny je stúpanie na Hladký vrch celkovo prijateľnejšie. Najstrmšie stúpanie som ale absolvoval pri ceste z Krásna cez osady Nižné a Vyšné Vane.
Šifra
JENACÁBON ŠAKÍJOVÁNO IRUNDŽA ÁDOKRAAL SCHIMETNY BÝTAHOCH NOVAZME
NOJBENZÍMÍČ NEDOHRAMANÚ ROKŤIS SABOČ ÁVAZRODIL DOMUCHUBNÉ DUĽU
* CH sa počíta ako jedno písmeno
Zoznam mojích kešiek:
(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD
(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ
(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky
Iné moje keše a wheriga okrem šachetnej série:
(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE
(CZ) - I ♥ OPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - I ♥ OSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU
LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH ŘEK......zatiaľ len vo stave LAB, bez bonusovej keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU
(PL) - I ♥ TESIN (CIESZYN)