Skip to content

Botic Multi-Cache

Hidden : 4/19/2022
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj! Vítám vás u další Routovky! Pro tentokrát zase jedna malinko delší. Nebo teda... Jo, jde o jednu z mých nejdelších keší. No ale neříkejte, že vám nějaká výživná Routovka už nechyběla, vždyť už je to dost dlouho, co žádná nepípla!

Ale k tématu: zamysleli jste se někdy nad tím, kudy vlastně Botič teče jako celek? Nebo jste vždy jen vnímali, že tady někde je, ale nad jeho celistvostí jste neuvažovali? Nu, ať tak či tak, nyní máte možnost se kolem celého jeho toku hezky v kuse projít nebo projet.

O Botiči:

Botič je nejdelším pražským potokem a protéká velmi rozmanitým terénem. Na jeho březích nalezneme jak hustě zastavěné plochy, tak relativně neporušené přírodní lokality. Mezi tato území patří i přírodní památka meandry Botiče, jejíž území tvoří údolní niva potoka Botiče. Potok v této lokalitě vytvořil až dva metry hluboké meandrující koryto, vytvářející na soutoku s Hostivařskou přehradou rozlehlé mokřadní stanoviště u Hostivařské přehrady. Vodní vegetace vlastního potoka je poznamenána eutrofizací a není příliš bohatá.

Snad žádný jiný potok na území Prahy nehrál tak důležitou úlohu v životě lidí jako právě Botič, zvaný též Vinný potok. Od nepaměti stávaly na jeho březích mlýny, jejichž počet se pohyboval okolo třiceti. Mlynáři se starali o splavy, udržovali vantroky, čistili náhony. I jejich zásluhou míval potok velmi čistou vodu, kterou místní pivovary, včetně petrovického, užívaly k vaření piva.

Koryto je v horní části v přírodním stavu (vyjma opevněných částí při průtoku některými obcemi). Ve střední části, pod Hostivařskou přehradou, má Botič podobu přirozeně meandrujícího toku s řadou tůní. Toto území, s výskytem chráněných a ohrožených druhů ptactva a společenstvem vodních živočichů, je vyhlášeno jako přírodní památka Meandry Botiče. Dolní část toku je silně ovlivněna zástavbou a koryto potoka je v této části souvisle upraveno a opevněno. V současnosti došlo k částečnému omezení povodňových událostí, a to díky výstavbě přehrady Hostivař. Povodeň v roce 2002 nebyla na Botiči nijak významná (pětatřicetiletá voda), ovšem své okolí Botič přecejen řádně potrápil - zatopil přilehlé zahrádky, sportoviště a sklepy.

Břehové porosty jsou tvořeny zejména olšinami a zbytky střemchové jasaniny. Kromě olše lepkavé zde roste např. vrba bílá, jilm vaz, jilm habrolistý, líska obecná, svída krvavá nebo brslen evropský. Z bylin převládá kopřiva dvoudomá, krabilice mámivá, konopice polní, hluchavka skvrnitá, ptačinec hajní a ptačinec velkokvětý. Z jarního aspektu se zde vyskytuje orsej jarní, křivatec žlutý, violka vonná a podbílek šupinatý. V území se vyskytuje řada zajímavých vodních živočichů, brouků i motýlů (např. otakárek fenyklový a ovocný). Vyskytuje se zde také ropucha obecná nebo zelená. Přírodní památka je také významnou ornitologickou lokalitou. Můžeme zde spatřit např. konipase bílého, pěnici hnědokřídlou, strakapouda velkého, žlunu zelenou, rákosníka zpěvného nebo slavíka obecného. V potoce žijí okleje obecné, perlíni ostrobřiší, plotice obecné, okouni říční, kapři obecní, štiky obecné, úhoři říční, hrouzci obecní, jelci tloušti, jelci proudníci aj.

Ke keši:

Celou trasu doporučuji absolvovat nejlépe pěšky nebo na kole. Na kole to půjde relativně snadno - jediným problémem bude Průhonický park, kam vás s ním asi nepustí (možná když ho budete vést). Skoro celý zbytek trasy mám na kole projetý (mimo konce, ale sjízdné je to s teréňákem úplně v pohodě), tak jsem sám keš zakládal, takže mohu vřele doporučit. Velká část trasy je absolvovatelná na koloběžce i s kočárkem - terénně nejnáročnější je úsek mezi mostem, po němž vede Novopetrovická a Dobrou Vodou. Jinak docela pohoda. Samozřejmě projít trasu pěšky je pak zcela bez problému. MHD vám asi moc nepomůže, autem to podle mě bude dost opruz. Poslední variatnou, kterou asi budete dost preferovat, je samozřejmě odlov po částech.

Pro výpočet finálních souřadnic potřebujete sesbírat indicie, které postupují podle čísla WP. Ty pak seřaďte postupně za sebe a vyplňte do tabulky, prvních osm číslic do prvního řádku, dalších osm do druhého řádku a tak až do konce.

A B C D E F G H
. . . . . . . .
. . . . . . . .
. . . . . . . .
. . . . . . . .
. . . . . . . .
. . . . . . . .
. . . . 0 0 0 0
8 8 4 4 9 0 4 8


Nyní můžete provést výpočet souřadnic, pro který je použit tzv. "dawtonův systém", dle bonusové keše Mokroš.

Bude to, ale trošku jiné sčítání, než jaké jste se učili ve škole. V každém sloupci normálně zapište jako dílčí výsledek jednotky, ale desítky dále nepřevádějte.

Příklad:
XYZ
123
456
789
258

X = 2, Y = 5, Z = 8

Keš najdete na souřadnicích:

N 49° 5A.BCD' E 014° 3E.FGH'

Ciferný součet všech cifer (!) zjištěných hodnot je 192.

Pavoucek86 děkuji za betatest!

Text listingu byl převzat z http://www.praha-priroda.cz/vodni-plochy-a-potoky/vodni-toky/botic/

Informace o krabičce:
Místo: 1.
Logbook: 1.
Krabička: 1.
Počet zmizení: 0
Poslední kontrola: 19.9.2021

Additional Hints (No hints available.)