Skip to content

Zajimave stromy Multi-Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Od posledniho varovani zadna zmena.

Sopdet Reviewer, reviewer pro CR, predevším Jihoceský, Plzenský a Karlovarský kraj

More
Hidden : 4/21/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache Vas seznámí s nekterými zajímavými a pro mnohé i neznámými stromy v Plzni.

Ailanthus – pajasan  49°44.462 13°22.326
Pajasan žlaznatý (A. altissima) pochází z Cíny. Ve mestech casto zplanuje. Rychlerostoucí strom se složenými listy, plody-shluky šustících krídlatých nažek vytrvávají na stromech pres zimu. V Plzni lemují rady pajasanu námestí T.G.Masaryka a tvorí alej podél vojenské nemocnice na Borech.
  A= Pocet sloupku na znacce (modré s šipkami)

Catalpa – katalpa  49°44.798 13°22.873
S temito exoticky vypadajícími stromy s velkými listy a charakteristickými doutníkovitými tobolkami se v Plzni setkáváme velice casto. Na zacátku 20. století byly katalpy vysazeny v nekterých ulicích (Hruškova, Cermákova, Kozinova, Bolevecká, Pod Záhorskem), v sadech 5. kvetna a jinde. Velká katalpa trubacovitá (C. bignonioides) se zachovala U zvonu . Zajímavá katalpa vejcitá (C. ovata)s tenkými tobolkami roste mezi Besedou a konzervatorí v Kopeckého sadech. Zakrslý nekvetoucí kultivar katalpy (C.bignonioides ´Nana´) s malou kulovitou korunkou byl použit u fontány na Chodském námestí. Katalpy se zlatožlutými, pozdeji žlutozelenými listy (C. bignonioides ´Aurea´) mužeme najít na Husove tríde pred Ceskou národní bankou. Kdo se chce naucit rozeznat od sebe katalpu trubacovotou (C. bignonioides), vejcitou (C. ovata), nádhernou (C. speciosa) a jejich krížence (C. x erubescens) muže koncem cervna v dobe kvetu zavítat do Kyjevské ulice (spodní cásti u Jiráskova námestí), kde rostou tyto druhy vedle sebe. První kvete katalpa nádherná, následuje trubacovitá a jako poslední se otevrou poupata katalpy vejcité.
  B= soucet cifer císla v posledním rádku na nejbližším sloupu (10/02/...);B je dvojciferné!
  

Ginkgo – jinan  49°44.869 13°22.892
Legendární tajemný strom (Ginkgo biloba) pocházející z jihovýchodní Cíny zná snad každý. V Plzni mužeme nalézt nekolik vzrostlých exempláru napr. v Mlýnské strouze pod Vodárenskou veží, pred základní školou na Jiráskove námestí, pred Krimickým zámkem, ve vnitrobloku Zahradní - Hradištská ulice. Bylo vysazeno i nekolik mladých jedincu, napríklad na tramvajový nástupní ostruvek v Sirkové ulici, na Karlovarské tr. (u Družby a u Foniatrie), v Universitní ulici nebo v Libušine ulici. V soucasné dobe se do okolí lidských sídel vysazují prednostne samcí jedinci z duvodu absence nepríjemne zapáchajících plodu.
  C= pocet schodu poblíž + 1 (C vyjde sude)

Gleditsia – drezovec  49°43.577 13°23.984
Drezovec trojtrnný (G .triacanthos) je atraktivní, akáciím podobná drevina pocházející ze Severní Ameriky, zajímavá složenými listy a nápadnými hnedými pokroucenými lusky. Casto se na vetvích, ale i kmeni vyskytují silné trojice trnu. V Plzni máme republikovou zvláštnost, drezovcovou alej v Ruské ulici. Jeden soliterní dospelý strom stojí v parcíku u konecné trolejbusu v Božkove, dále pred vstupem do Fakultní nemocnice na Borech a na námestí Míru. Nove byly drezovce použity v Puškinove ulici, dva exempláre rostou pred stavební prumyslovkou na Chodském námestí. Existuje beztrnná odruda ´Moraine´, která byla vysazena vedle mostu Milenia u Hlavního nádraží. Velice nápadná je žlutolistá forma ´Sunburst´, tyto stromy stojí podél Rokycanské trídy pred Intersparem. Cervenolistý drezovec (G.t. ´Ruby Lace´) roste v Luftove zahrade. První tri mladé stromy v Divadelní ulici ve smeru od kruhové križovatky mají užší korunu než puvodní druh. Jedná se o kultivar ´Skylane´.
  D= pocet balkonu na protejším dome

Gymnocladus – nahovetvec  49°44.469 13°22.359
Nahovetvec dvoudomý (G. dioicus) je podivný rídce rozvetvený strom se složenými listy. Jeho zvláštní plody, lusky pripomínající koženou peneženku, mužeme na podzim a v zime najít na námestí T.G. Masaryka.
  E= pocet oken nad dvermi pod terasou (v 1. patre mezi terasou a dvermi)

Liriodendron – liliovník  49°45.638 13°24.866
Vzácný strom liliovník tulipánokvetý (L. tulipifera) s listy ve tvaru liry a nápadnými velkými kvety „tulipánovitého“ vzhledu se vyskytuje v Plzni a okolí na nekolika místech. Asi nejznámejší jedinec roste nedaleko Plzne v zahrade zámku Kozel u jízdárny. Ve meste jej mužeme nalézt v parku na námestí Míru, v Doubravce pred domem v Lazaretní ulici c.27 nebo pod Feronou na Bílé Hore. V poslední dobe bylo vysazeno nekolik mladých jedincu, napr. v Šafaríkových sadech pod velkou fontánou nebo u hotelu Continental. Jeden sloupovitý liliovník (L. t. ´Fastigiatum´) byl v nedávné dobe vysazen u budovy ZCE v Guldenerove ulici a druhý v ulici Otýlie Beníškové. Pozor na www.mapy.cz je cást Lazeretní ulice nesprávne oznacena jako Kolmá!
  F= pocet nadzemních podlaží domu (Lazaretní 27)

Morus – morušovník  49°45.088 13°24.782
V Plzni je známo nekolik exempláru morušovníku bílého (Morus alba). Vetšinou byl vysazován ve školních zahradách za úcelem sberu listí pro chov bource morušového (názorná školní ukázka jak vzniká hedvábí). Stromy byly casto serezávány, aby nedorostly do velkých rozmeru. Nekolik deformovaných jedincu mužeme najít u Benešovy školy v Cernické ulici nebo naproti škole na rohu Tylovy ulice a ulice kardinála Berana. Velký soliterní morušovník stál na námestí Míru, Bohužel v roce 1995 se vyvrátil a musel být odstranen. Místo nej byl vysazen morušovník nový. Vzrostlý strom cernoplodé odrudy morušovníku bílého stojí pred gymnáziem Ludka Piky v Opavské ulici.
  G= pocet stojanu na kola (zelené+šedé) mezi stromem a vchodem do gymnazia

Phellodendron – korkovník  49°45.610 13°22.010
V Plzni bylo nalezeno nekolik exempláru korkovníku amurského (P. amurense). Drevina je nápadná svojí korkovitou borkou, složenými listy a zapáchajícími cernozelenými bobulemi. Dva staré exempláre rostou ve spodní cásti Lochotínského parku. Jeden stromek byl objeven ve vnitrobloku ulic Koterovská - Táborská - Jablonského - Habermannova.
  H= Rok narození Martina Kopeckého (nedaleko Lochotínského pavilonku má památník)
  


Za odborné informace dekuji Ing. Petru Kutákovi.

Pokud chcete videt stromy v plné kráse vyražte na jare nebo v léte kdy vetšina stromu kvete nebo se tvorí plody. V zime sice lze tuto cache odlovit, ale nestojí to za to.
Stage jsou razené abecedne podle latinského názvu. Poradí získání indícií je zcela na vás, dokonce není nutné zacínat na úvodních souradnicích.

Souradnice cache: N49°44.X E013°21.Y

X = H - B*(C+A+D+E+F+G) - 526    Y = (D*E*G*C) -(A*B+F)

kontrolní soucet A až H je 1814

V okolí výše zminenych stromu nebylo mozne umistit small cache. Proto je cache umistena na jinem, doufam klidnejsim a cistejsim miste.
Prosím vracejte cache stejne hluboko a dukladne ji skryjte!!!

Click to verify coordinates

Další zajímavé stromy, které lze nalézt na území Plzne
Abies - jedle
Ve meste mužeme najít ruzné cizokrajné zástupce tohoto rodu. Nejcasteji je používaná jedle ojínená nebo-li stejnobarvá (A. concolor). Vzrostlé stromy tohoto druhu rostou napríklad na námestí Milady Horákové, v lesoparku Homolka nebo v Lobezském parku. Jsou zastoupeny i v Borském parku, casto jsou vysazeny v sídlišti Severního predmestí. Mestské prostredí dobre snáší jedle kavkazská (A. nordmanniana). Výjimecne zdravý a vitální jedinec tohoto druhu roste pred Muzeem Škoda Plzen v Korandove ulici. Velký plodící strom je také na námestí T.G.Masaryka mezi bankou a gymnáziem. Z dalších druhu cizokrajných jedlí mužeme objevit jedli nikkoskou (A. homolepis) pred ucnovským areálem na Karlovarské tríde nebo jedli Veitchovu (A. veitchii) na Mikulášském hrbitove.
Castanea – kaštanovník
Plody jedlého kaštanovníku (C. sativa) sice v Plzni dozrávají jen velice zrídka, ale zimu zde tato jihoevropská drevina vydrží. Je zajímavá svými tuhými pilovitými listy a zeleným ježkum podobným plodum. Kaštanovníky mužeme nalézt napríklad na Slovanech u polikliniky na Francouzské tríde, u bazénu nebo vedle Tyršova mostu.
Cedrus – cedr
Jehlicnaté neopadavé stromy podobné modrínum. Teplomilné dreviny pocházející ze Stredomorí. V Plzni se kupodivu darí nekolika vzrostlým jedincum vetšinou v soukromých zahradách. Velký strom cedru atlaského (Cedrus atlantica) roste v jedné soukromé zahrade v ulici Na prícce v Božkove. Je viditelný ze Sušické ulice.
Cryptomeria – kryptomerie
Strom pocházející z Japonska. V Plzni se vyjímecne vyskytuje v soukromých zahradách. Pekný exemplár (C. japonica) stojí vedle jedné chaty u Seneckého rybníka, dále v Lobzích v ulici Nad Úslavou, a ve Hrbitovní ulici v Doubravce.
Pinus – borovice
Velká sbírka borovic je shromáždena v arboretu Sofronka. Díky pusobení zakladatele arboreta Ing. Karla Kanáka se mnoho cizokrajných borovic dostalo i do mesta. V Zadních Skvrnanech v okolí ulic Waltrova a Pecháckova mužeme prekvapive objevit mnoho plodících jedincu vzácné borovice osinaté (P. aristata), která má jakoby pomoucené jehlice. Tyto borovice nalezneme i pred areálem ucilište na Karlovarské tríde nebo v sídlišti Bolevec. Do tohoto sídlište se dostala i zajímavá americká borovice pichlavá (P. pungens) nápadná ostnitými šiškami. V panelových sídlištích Severního predmestí, Doubravky, Slovan, Skvrnan a na Borech nalezneme i nekolik druhu petijehlicných borovic – borovici rumelskou (P. peuce), borovici vejmutovku (P. strobus), borovici limbu (P. cembra) a tríjehlicných borovic – borovici težkou (P. ponderosa), borovici Jeffreyovu (P. jeffreyi). Vlivem známého ceského lesníka profesora Sigmonda se mužeme v lesích kolem Plzne casto setkat s cizokrajnými borovicemi, které on zkoušel v lesním hospodárství. V lese na Krkavci rostou skupiny borovice Banksovy (P. banksiana – má ohnuté rohlíckovité šišky vytrvávající na strome), borovice pokroucené (P. contorta – podobná borovici Banksove, ale má ostnité štítky šišek), borovice tuhé (P. rigida – nápadná kmenovými výmladky). Za povšimnutí stojí vzrostlý exemplár borovice težké v Borském parku (cache GC1J1GV).
Platanus – platan
Platany jsou bežné stromy v Evropských mestech. I v Plzni se jim relativne dobre darí. Za povšimnutí stojí predevším staré a velké stromy. Dva nádherné platany mužeme spatrit ve Smetanových sadech. Za posledních deset let bylo vysázeno nekolik desítek mladých platanu. Pokusne byly v roce 2003 vysazeny dva zakrslé platany s kulovitou korunou (P. hispanica ´Alphen´s Globe´) na námestí generála Piky a v Budilove ulici. V roce 2006 pri úprave prostoru železnicní stanice v Preštické ulici byly vysazeny další 4 kusy tohoto zajímavého kultivaru.
Sophora – jerlín
V Plzni roste nekolik vetších stromu jerlínu japonského (Sophora japonica). Snadno je nalezneme na prelomu cervence a srpna podle krémovežlutých hroznu kvetu podobných akátu napríklad v areálu plynáren na Zborovské tríde a u budovy lékarské fakulty na Lochotíne. Nove byly jerlíny vysazeny v Kopeckého sadech, Baarove a Zelenohorské ulici.
Ulmus – jilm
Po drastickém hynutí jilmu v druhé polovine dvacátého století vlivem trachomykózní choroby nazvané grafióza jilmu zustalo na území mesta Plzne jen nekolik starých jedincu jilmu vazu (U. laevis) – napr. pod divadlem v sadech Petatricátníku, u Muzea v Šafaríkových sadech, ve Štruncových sadech v aleji Kilometrovka nebo v Lobzích proti Seleziánskému stredisku. Další zajímavý domácí druh vyskytující se v Plzni je jilm habrolistý (Ulmus minor). Tento menší stromek s nápadnými korkovými lištami na vetvích se vyskytuje predevším kolem Lochotínské ulici a v Lochotínském parku. Pekný exemplár stojí u Lochotínského pavilonku. V soucasné dobe se sází kríženci odolní vuci grafióze. Byly založeny nové jilmové aleje napríklad na Borských polích v ulici U letište nebo v Radcicích v Jilmové ulici, zde byl použit U. x holandica ´Groeneveld´. Za povšimnutí stojí 2 exempláre prevyslé odrudy jilmu horského (U.glabra ´Pendula´) pred Stavební prumyslovkou na Chodském námestí nebo na námestí T.G.Masaryka. Nove byly vysazeny kulovité jilmy (U. minor ´Umbraculifera´) u budovy LCR v Sukove ulici.

Tato keš je zarazena do série Významné stromy.

Additional Hints (Decrypt)

i qhgrz cnermh grfar anq ibqbh, mnxelgn yvfgvz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)