Skip to content

Nemošická stráň - PuM 39 EarthCache

Hidden : 11/6/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nemošická stráň - přírodní památka

Nemošická stráň je přírodní památka ev. č. 775 na jihovýchodním okraji města Pardubice v okrese Pardubice. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Všeobecná charakteristika

Kraj: Pardubický kraj

Okres: Pardubice

Katastrální území: Drozdice, Nemošice, Pardubičky

Lokalizace: Pravý břeh Chrudimky.

Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m

Charakteristika objektu: Přirozené výchozy prokřemenělých vápnitých jílovců. Paleontologická typová lokalita, významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování)

ID : 105 (červeně zobrazena v mapě)

Geologie

Geologickým podkladem chráněné lokality jsou křídové sedimenty, reprezentované prokřemenělými (silicifikovanými) vápnitými jílovci. Křídové jílovce obsahují bohatou fosilní faunu, většinou mořské ježovky a mlže (inocerámy), podle kterých jsou též tyto vrstvy nazývány jako zvonivé inocerámové opuky.

Důvodem ochrany je zachování opukové terasy dolního toku Chrudimky o délce přibližně 1 km porostlé dubohabřinou.

Nemošická stráň - terasa (geologie)

Definice terasy - plošina protáhlého tvaru, zpravidla pokrytá různě mocnými klastickými uloženinami říčního, jezerního, mořského, ledovcového aj. původu. Nejčastější jsou říční terasy, což je případ i Nemošické stráně. Říční terasy lemují na jedné nebo obou stranách vodní toky; jsou situované obvykle nad jejich úrovní, neboť představují sedimenty starší říční úrovně (nivy). Někdy, zejména vznikly-li při meandrování říčního toku (tj. boční erozí), bývají často zařízlé do skalního podkladu (tzv. skalní terasy), jindy mohou mít v podloží starší říční sediment (materiál ukládaný v říčních nivách, tj. jíl, písek a štěrk). Po zaříznutí toku tyto sedimenty nabývají podoby teras a v údolích se nezřídka vyskytuje několik teras (terasových stupňů). Terasy tvořené říčními sedimenty se nazývají akumulační k odlišení od teras skalních. Vznik říčních teras bývá vysvětlován a) klimaticky, např. střídáním chladných a teplých období (např. za doby ledové), střídáním období zvýšené a snížené vodnatosti toků; b) viz eustází, tj. snížením mořské hladiny neboli snížením erozní báze; c) tektonicky nebo izostaticky, tj. stoupáním, vyklenováním určité oblasti.

Schéma publikováno se souhlasem autorky.

Fauna a flora

Terasa je významným nalezištěm paleontologickým, zoologickým a zejména botanickým. V okolí se nachází řada starých, většinou odstavených ramen Chrudimky, které jsou chráněny jako významný krajinný prvek. Lokalita je dnes známá především masivním výskytem česneku medvědího (Allium ursinum). Ovšem pozor, sběr medvědího česneku v chráněných územích je nezákonný, takže na Nemošické stráni si na něj nechte zajít chuť.

Listnatý háj tvoří převážně habr, jilm habrolistý (Ulmus minor), javor babyka a dub letní (Quercus robur). Z křovin tu roste líska obecná, svída krvavá, brslen evropský a trnka obecná. Dále zde najdeme árón plamatý (Arum maculatum), dymnivku dutou (Corydalis cava), křivatec žlutý (Gagea lutea), sasanku pryskyřníkovitou (Anemone ranunculoides). V několika trsech se zde vyskytuje i sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Nemošická stráň je hnízdištěm slavíka, krahujce obecného, netopýra vousatého anebo norníka rudého.

 

K samotné keši

Pro zalogování této earthcache musíte navštívit danou lokalitu a zodpovědět správně níže uvedené otázky. Odpovědi zasílejte pouze na můj profil. Nejdříve odešli odpovědi, pak teprve zaloguj. Logy bez zaslaných odpovědí budou bez předchozího upozornění smazány. 

 

Odpovědi na otázky najdete v textu nebo během procházky po úpatí Nemošické stráně, především na stage 1. Během Vašeho pobytu se prosím chovejte šetrně k okolní přírodě. Po dešti může být terén bahnitý a klouzavý. 

 

Info k jednotlivým zastavením

Stage 1 – infotabule v okolí studánky, pozor voda není pitná, přítomnost tůní.

Stage 2 – referenční bod, přístup na společenstva luk, možnost rozšíření procházky, relaxu.

 

Najděte otázky na následující odpovědi

1) Během návštěvy lokality (stage 1 až stage 2) pozorujte morfologii údolí řeky Chrudimky na její pravé straně. Popište jaký tvar má daný georeliéf. Jaká je topologie povrchu georeliefu - jedná se o vodorovný nebo zvlněný či kopcovity reliéf? Jaký typ přechodu zde můžeme sledovat? Na stage 1 odhadněte sklon georeliefu směrem k říční nivě. Vyhodnoťte zda je v rámci lokality (stage 1 až stage 2) tento reliéf stejný nebo se v některých místech jeho charakter mění? 

2) Jaké závěry můžete na základě tohoto pozorování vyslovit o morfologii terénu? O jaky geomorfologický útvar se podle Vás jedná? Zdůvodněte svoji odpověď.

3)     Na přiložené mapce geovědní mapy 1:50 000 identifikuj horniny samotné Nemošické stráně a v jejím blízkém okolí. Seřaď je podle věku od nejstaršího po nejmladší. Horniny tvořící samotný geobjekt (index 24) jsou datované na jednu z dob ledových. Propoj tyto informace s informacemi v listingu a urči kterým z procesů geobjekt pravděpodobně vzniknul? 

4)     Přiložte foto z Vaší návštěvy.

Zdroj: Geovědní mapa ČR (1: 50 000), https://mapy.geology.cz/geocr50/

 

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 105 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2020-09-18]. Dostupné z: http://lokality.geology.cz/105

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nemo%C5%A1ick%C3%A1_str%C3%A1%C5%88

http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?terasa

geologická mapa ČR:  https://mapy.geology.cz/geocr50/

 

 

Tato keš je součástí projektu PARDUBICKÝ MATRIX.

https://coord.info/BMBNYM3

Additional Hints (No hints available.)