Podle starých popisů byl vysledován na levém břehu potoku Zátoráček pod svahem přirozený pramenný vývěr kyselky podle červeného zabarvení s intenzivním probubláváním "plynu z hlubin Země". Postupně si kyselka získávala nejen mezi obyvatelstvem, ale i v odborných kruzích léčebné vlastnosti. Podle tehdejšího vyjádření voda povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje žaludek a střeva, uvolňuje zácpu, rozmělňuje hleny, čistí vředy a může být používána k pití, mytí, kloktání apod.
Podle lékaře Meliona v r. 1845 je pramen charakterizován jako ozdravný, osvěžující, kyselé štiplavé chuti. Nejpřesnější vědeckou analýzu provedl v letech 1886 a 1887 profesor krnovského gymnázia G. Flogl, která obsahuje 16 částí s největším zastoupením kyseliny uhličité, vápníku, sodíku, magnézia. Po povodních v roce 1996 a 1997 byl původní pramen znehodnocen. V roce 1999 se obnovou tradice „Zátorské kyselky“ aktivně zabývá obecní zastupitelstvo Zátoru ve spolupráci s hydrogeologickou společností v Krnově. Řešením se stalo zachycení kyselky hlubším vrtem v místě její vzestupné cesty horninovým prostředím, konkrétně vedle stávajícího objektu. Toto se podařilo vrtem hlubokým 15,0 m, kdy byla zastižena zlomová porucha vyznačující se výrazně rozpukaným skalním podložím (droba) s průvodními projevy unikajícího oxidu uhličitého. Technické parametry vrtu umožnily jímání hlubší přítokové polohy (10,0 - 15,0 m) a utěsněním vrtu do 6,0 m bylo zajištěno bezprostřední ohrožení kvality kyselky povrchovou vodou.
Z hydrogeologického hlediska se jedná o zachycení křížení puklinové zóny v drobách ve směru SZ-JV s hlubinným zlomem mající návaznost na mladší vulkanickou činnost v širším okolí Bruntálu (Uhlířský vrch, Venušina sopka) z období čtvrtohor na přelomu terciér-kvartér. Jejím původním projevem je tlakový režim proudění podzemní vody až na úroveň podzemní vody až na úroveň terénu vyšší teplota (12 °C), zvýšená mineralizace vody a hlavně výskyt volného oxidu uhličitého (CO2).
Zdroj: http://ouzator.sweb.cz/kyselka.htm
O vrt i budovu se stará obec Zátor. Vrt je sveden do budovy, která je přístupná:
Pondělí – Pátek 6:00 – 20:00
Sobota – Neděle 7:00 – 20:00
v zimním období (od 1. 1. do 1. 3.):
Pondělí – Neděle 7:00 – 19:00
Při teplotě pod – 5 °C je zavřeno!
[CZ] Úkoly pro získání cache:
1) Uveďte minimálně pět dalších jmen obcí v okrese Bruntál, v jejíchž okolí se nachází pramen minerální vody.
2) Uveďte tři geologické vrstvy, které tvoří podloží pod objektem kyselky.
3) Do které geologické vrstvy sahá vrt pramenního vývěru kyselky?
4) Ve kterém roce dostal objekt nad pramenním vývěrem poprvé dnešní podobu?
5) Uveďte jméno osoby, která se podílela na nákladech při obnově pramene kyselky v letech 1999 – 2000.
6) Změřte u objektu kyselky nadmořskou výšku.
7) Uveďte evidenční číslo tabulky „ZÁTOR (KYSELKA)“ na rozcestníků KČT (v pravém dolním rohu). - CEDULKA BYLA ODSTRANĚNA, ODPOVĚĎ LZE NAJÍT NA GOOGLU ;)
8) Změřte průtok pramene, tj. za jak dlouho nateče 1 litr při pohodovém pumpování.
9) Ochutnejte kyselku a popište vůni a chuť.
- dobrovolný úkol:
10) K logu přiložte snímek Vás či Vaší GPS a kyselky, za fotku budu velice rád (EC bez snímků, je jako pramen bez vody;).
[EN] Tasks for Caching:
1) Write at least five other names of municipalities in the Bruntál district, in the vicinity of which is a spring of mineral water.
2) Specify the three geological layers that form the subsoil beneath the acidic object.
3) In which geological layer does the springs of the springs spring up?
4) In what year did the object get its present appearance for the first time above the springs?
5) Enter the name of the person who participated in the costs of restoring the spring of spring water in 1999-2000.
6) Measure the altitude at the object.
7) Enter the registration number of the "ZÁTOR (KYSELKA)" table on the KČT signposts (in the lower right corner).
8) Measure the spring flow, ie how long it takes 1 liter for cool pumping.
9) Taste the sour water and describe the scent and flavor.
- voluntary task:
10) Attach a picture of you or your GPS and water to your log, and I will be very happy for the photo (EC without pictures, it is like a spring without water;).
Své odpovědi zašlete prostřednictvím mého profilu, každý hráč sám za sebe! Zaslání odpovědí za více hráčů neakceptuji. „Found It“ logujte až po zaslání svých odpovědí. Logy bez zaslaných odpovědí budou bez upozornění mazány. V případě špatných odpovědí budete kontaktováni k opravě.
Pokud se Vám má cache líbila, oceňte to, prosím, FP bodem či hvězdičkou v GCVote. Děkuji.