Hrad Opárno byl postavený v gotickém stylu v první polovině 14. století a představuje klasickou ukázku hradu s plášťovou zdí (vysoká silná hradba, za níž jsou po celém obvodu hradu skryty jeho stavby). Jeho hlavním obranným prvkem byla tedy vysoká obvodová hradba s průběžným ochozem, na který z vnitřní strany navazovala nižší zástavba. Hrad neměl věž a jeho zranitelné střechy byly plášťovou zdí kryty před přímou palbou. Ve vnitřním prostoru byly nejméně dvě budovy a zvenčí bylo předhradí. Hrady s podobnou plášťovou zdí představují běžný typ v Dolním Rakousku, na Moravě a ve Slezsku, ale v Čechách jsou spíše vzácností.
První písemná zmínka o hradu je z roku 1344. Vlastnili ho páni z Vchynic, byl to početný šlechtický rod a v dějinách Litoměřicka se jeho členové často objevovali. Nejvýznamnější osobností tohoto rodu byl Jan Dlask z Vchynic, který patřil mezi přední šlechtice království za Jiřího z Poděbrad a Vladislava Jagellonského. Páni z Vchynic drželi hrad Opárno až do počátku 16. století. Dalšími vlastníky hradu byli páni z Vřesovic a Bořitové z Martinic, ale za nich už hrad zpustl. Uvádí se, že opuštěn byl už před rokem 1520, v roce 1536 je zmiňován i v Zemských deskách už jako pustý - "Voporen zámek pustý se vším k tomu náležícím i vším panstvím". Z hradu se dodnes dochovaly části obvodové zdi ve tvaru obdélníku, sem tam s náznakem cimbuří a klenutý sklep. Dobrý pozorovatel najde i část vstupního paláce, nebo tři obranné příkopy na jižní straně.
(Zdroj: www.hrady.cz)
Jak na keš?
Jelikož v těchto místech občas nechce spolupracovat GPS, přidávám návod, jak kešku najít. Nejsnadnější cesta ke kešce je jít po zelené turistické trase a až narazíte na informační ceduli (označující název místa a danou nadmořskou výšku - viz RP), otočíte se tak, aby jste tuto ceduli měli po své pravé ruce. Od ní uděláte pár kroků rovně k dalšímu stromu, který má na sobě označení zelené turistické značky (znovu po pravici), odtud se dáte doleva po vyšlapané pěšince do lesíka a v místě, kde začíná skalka se dáte doleva. Poté už by mělo být vše jasné - keš je schována pod kameny v soukmení dvou stromů.
Kešku prosím vracejte přesně tak, jak jste ji našli a pořádně znovu zakryjte!