Brzesko: miejsca, których już nie ma
Brzesko to niewielkie miasto o ciekawej historii i wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach. Odnaleźć w nim można wiele pięknych obiektów, interesujących detali, urokliwych zakamarków. To, co ciekawe skrywa się także w historycznej przeszłości miasta – nie zawsze jednak łatwo jest dostrzec ślady tych miejsc czy wydarzeń na pierwszy rzut oka. O miejscach, których już nie ma w Brzesku – zniknęły w toku dziejów lub zmieniły swoją funkcję, lecz są częścią jego dziedzictwa i wciąż pozostają w pamięci mieszkańców i mieszkanek, opowiada ścieżka geocachingowa, w której powstawaniu oni sami wzięli udział.
#11 W zakopiańskim stylu – Teatr Letni
Budynek, w którym od kilku dziesięcioleci znajduje się popularna w Brzesku i regionie restauracja Pawilon został wybudowany w 1902 roku i przeznaczony na Teatr Letni nazywany również Pawilonem zabaw. Inicjatorem i fundatorem obiektu był Jan Albin Goetz-Okocimski, a projektantem Eugeniusz Wesołowski, w którego dorobku architektonicznym znajduje się między innymi słynny Hotel Stamary w Zakopanem. Teatr Letni wybudowany został w zapoczątkowanym kilka lat wcześniej przez Stanisława Witkiewicza niezwykle charakterystycznym stylu zakopiańskim. Warto nadmienić, że znajdująca się w wówczas w środku dekoracja oraz kurtyna zostały wykonane przez Karola Polityńskiego – znanego lwowskiego malarza i konserwatora malarstwa. Chociaż nie zachowały się żadne zapisy potwierdzające ten fakt, to jest prawdopodobne, że w pierwszych latach funkcjonowania teatru grywali w nim pracownicy Browaru Okocim oraz Zespół Teatralny „Sokoła”. W latach 60. i 70. w obiekcie regularnie odbywały się różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, koncerty oraz dancingi, na których bywali goście z całego kraju. W tym samym okresie Pawilon został również gruntowanie przebudowany, co poskutkowało likwidacją niektórych charakterystycznych dla jego pierwotnego stylu elementów. Wraz ze znajdującym się w pobliżu Browaru Okocim osiedlem robotniczym (również wybudowanym w stylu zakopiańskim) Teatr Letni znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Projekt budynku Teatru Letniego w Okocimiu, Wesołowski E., Teatr letni w Okocimiu, „Architekt” 1902, nr 8, s. 43.
Archiwalne zdjęcia – „Kronika miasta Brzeska” Jana Burlikowskiego.
---
Seria skrytek opracowana przez pracownice i pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku z udziałem seniorów, młodzieży i osób zainteresowanych lokalną historią podczas realizacji projektu „Geościeżka po miejscach, których już nie ma – warsztaty i gra terenowa wokół lokalnego dziedzictwa” sfinansowanego w ramach programu Moje miejsce na Ziemi.
Dla zdobywców kompletu skrytek z serii „Brzesko: miejsca, których już nie ma” przewidziano pamiątkowe medale (kilkadziesiąt sztuk, jeśli widzisz tę informację, znaczy, że są wciąż dostępne) i certyfikaty. Możliwość ich odbioru (przyznawane według kolejności zgłaszania się po odbiór) w bibliotece w Brzesku w godzinach jej pracy lub opcjonalnie o innej porze po indywidualnym ustaleniu w wiadomościach priv.
Skrytka zawiera logbook i coś do pisania, a także certyfikaty dla pierwszych 3 osób, które ją odnajdą. Na start wyposażona w trochę fantów i drewniaczków na wymianę.