Vítáme Vás na naší nové mostecké sérii Nemoci duše, která Vám přiblíží podstatu řady psychických poruch a potíží, o kterých je velmi důležité mluvit. Každý má pravděpodobně nějakou tu svou a je to v pořádku. Avšak pokud nás či naše okolí tyto potíže nějak omezují či dokonce ohrožují, měla by jejich léčba být samozřejmostí stejně jako, když máme třeba angínu. V dnešní době už toto téma není takové tabu jako v minulosti, avšak i tak je málokdo schopen o svých problémech mluvit napřímo. Shrnula jsem zde informace o různých nemocech, které jsou až překvapivě časté. Mnoho z nich se vyskytuje i v různých věkových kategoriích, proto bychom měli být ke svému okolí vnímaví a nápomocní.
Jedná se o středně dlouhý okruh vedoucí kolem jezera Matylda, který Vám ukáže nejen toto jezero, ale i různá zajímavá zákoutí v jeho blízkém okolí. Krabičky se nenachází na výchozích souřadnicích, přesné souřadnice se dozvíte po přečtení textů. Cestou sbírejte bonusová čísla, budou se Vám hodit pro odlov poslední bonusové kešky. Malý bonus uprostřed série si můžete vyluštit už předem. Tyto dvě kešky jsou malé a střední velikosti, všechny ostatní nebonusové kešky jsou velikosti mikro. Většinou visí na stromech nebo jsou schované pod kameny. U všech je vždy uvedená nápověda, případně fotohint, na který v nápovědě také upozorňuji.
Záměrně jsem okruh vedla směrem k začátku místních labek, na které zde nemůžete odpovídat dle libovolného pořadí. Těm, kteří zde labky ještě nemají, doporučuji z tohoto důvodu obejít sérii postupně. Pokud již labky máte, nevadí, když sérii půjdete i proti směru, pro odlov bonusové kešky to nebude mít vliv. Kdo bude mít vyluštěné i okolní keše, možná se mu podaří ulovit po cestě i ty.
Během odlovu určitě poznáte, kudy se máte vydat. Není třeba vstupovat do vody, prodírat se složitě přes křoviska, ani lézt na stromy. Ke všem krabičkám vede normální cesta, upozorňuji však, že na některých místech je teď na podzim trochu náročnější terén. Celou trasu jsem ale zvládla během jednoho dopoledne i s kočárkem. Myslím si, že i na kole trasu zvládnete, jen dle označení terénu uvidíte, kde budete muset kolo chvilku tlačit (například 15, 25 a 28). Pokud přijedete autem, zanechte jej na parkovišti, které jsem označila u první a poslední kešky. Nejbližší autobusová zastávka (MHD) je Most, Souš, Tvrzova, která je na znamení. Jezdí sem autobusy číslo 22 a 12.
cyklostezka a bruslařská dráha na Matyldě
28 Poruchy chování
Poruchy chování jsou zmiňovány především u dětí a dospívajících. Patří sem jakékoli odchylky chování od určité normy, které se mohou projevit agresivitou či vzdorem. Vzorce chování jsou stabilní a opakující se (není to jednorázová záležitost, kdy se dítě chová mimo normu), a porušují sociální normy, práva druhých či jejich majetek. Vždy je nutno brát v úvahu vývojový stupeň dítěte či mladistvého a vyloučit psychiatrické onemocnění (schizofrenie, mánie). Poruchy chování mohou vzniknout na základě biologických, sociálních, psychologických i genetických faktorů. Často je přítomna kriminální minulost někoho z rodičů, případně užívání návykových látek rodiči, hyperaktivita, posttraumatická stresová porucha, deficity v autonomním nervovém systému či záchvatovitá onemocnění.
Za jeden rok musí být pro určení diagnózy přítomny nejméně tři a více z těchto bodů (jeden musí být trvale přítomný v posledním půl roce): agrese vůči lidem či zvířatům (šikana, vyhrožování, fyzická agrese, hrubost, loupežné přepadení, vynucování sexuální aktivity), dále destrukce majetku a vlastnictví (zakládání ohňů, ničení cizího majetku), nepoctivost a krádeže (lhaní, krádeže, vloupání), vážné násilné porušování pravidel (časté záškoláctví, útěky z domova).
Poruchy chování můžeme dělit dle kritéria společenské závažnosti na disociální, asociální a antisociální. Disociální jsou nejméně závažné, patří sem kázeňské přestupky, neposlušnost nebo lži. Asociální chování porušuje společenské normy, ale ne právní předpisy, a řadíme sem útěky, sebepoškozování či závislosti. Antisociální chování porušuje morální, sociální i právní normy a spadá sem veškerá trestná činnost.
Další dělení poruch chování je: porucha chování ve vztahu k rodině (splňuje kritéria poruchy chování, ale manifestuje se především v domácím prostředí), porucha opozičního vzoru (vzdorovité, neposlušné a provokativní chování), socializovaná (jedinec je schopen navazovat přátelství) a nesocializovaná porucha (jedinec není schopen navázat či udržet vztahy mezi vrstevníky).
Léčba poruch chování vyžaduje multioborový přístup (pediatrie, psychiatrie, psychologie, pedagogika, sociologie). Může vyžadovat antipsychotika, stabilizátory nálady či antidepresiva.
Jak na keš?
Jak se nazývá chování, kdy jedinec kromě morálních a sociálních norem porušuje i normy právní?
přídavné jméno, jedno slovo, s diakritikou
Můžeš ověřit své řešení s certitude.
Hodně štěstí při lovu a příjemnou procházku přejí Bydláci.