Reliéf z pískovce ve vestibulu metra Kačerov upoutá pozornost snad každého kdo zde nastupuje či vystupuje. Jedná se o monumentální nástěnný reliéf od známého akademického sochaře Vladislava Gajdy z roku 1973. Vznikl technikou otryskání povrchu kamene přes šablony a do vestibulu metra byl při budování zakomponován z estetických důvodů. Tato earthcache se vám pokusí toto dílo ukázat z geologického hlediska...
Jak vzniká pískovec?
Pískovec je předním příkladem sedimentárních (usazených) hornin. Vzniká zejména rozpadem hornin bohatých křemenem a dlouhodobým opracováním a tříděním zrn, v jehož průběhu nestabilní (především měkčí) materiál byl rozrušen a jemnější frakce odplaveny. S křemennými pískovci se setkáváme hlavně tam, kde se dlouhodobě uplatňovala abraze zrn a jejich třídění, jako tomu bývá např. u plážových sedimentů (včetně pláží velkých jezer), nebo v pouštním prostředí (pískovce vzniklé zpevněním eolických písků).
Barva pískovců se řídí většinou podle povahy tmelu, který křemenná zrna spojuje. CaCO3 nebo kaolin dává pískovcům bělavé zabarvení, při obsahu Fe2O3 mají pískovce barvu červenavou, hydroxid Fe je zabarvuje do hněda nebo rezavě žluta, přítomnost glaukonitu způsobuje zelenavé zabarvení. Například jílovité pískovce špatně vzdorují vlivům povětrnosti, pískovce s křemitým tmelem jsou pevné a odolné vůči větrání. Nejvíce jsou u nás zastoupeny pískovce druhohorního stáří v České křídové tabuli. Velmi hojně jsou pískovce zastoupeny také v paleogénu karpatského flyše (vápnité, slínité a slídnaté pískovce), v beskydské křídě a v permu Českého masívu i Karpatské soustavy.
Vlevo tabulka zrnitosti, vpravo diagram závislosti typů hornin
(zdroj: https://geologyistheway.com/sedimentary/grain-size, vlastní zpracování)
Geologická charakteristika
V tomto případě se jedná se o hořický pískovec jehož charakteristickou barvou je šedobílá až žlutá. Pískovec je místy narezavělý nebo nazelenalý a převážně jemnozrnný. Obsahuje přes 90% křemene a zrna jiných minerálů jako jsou živce, slídy či těžké minerály zde nalezneme podružně až vzácně. Mezerní hmota je tvořena směsí kaolinitu, illitu a křemenného prachu. Uložení pískovců je mírně ukloněné až vodorovné, vrstevnatost deskovitá až lavicovitá, rozpukání obvykle řídké a vcelku pravidelné.
Litostratigrafické členění: perucko-korycanské souvrství - korycanské vrstvy
Stratigrafické členění: mezozoikum - křída - svrchní křída - - cenoman
Reliéf se nachází v placené části metra, kam je vstup povolený pouze s platnou jízdenkou!
A nyní již k tomu, co musíte udělat k úspěšnému zalogování této keše… Vaším úkolem bude zodpovědět otázky níže a odpovědi na ně mi zaslat na email – geovasek01@gmail.com. Do předmětu emailu prosím napište "Pískovcový reliéf" a do zprávy nezapomeňte uvést váš nick. Pokud nastanou jakékoli nejasnosti, ozvu se vám. Můžete logovat ihned po zaslání odpovědí.
Otázky k zodpovězení
1) Popište strukturu, zrnitost a barvu pískovce na reliéfu.
2) Vlastními slovy popište jak vzniká pískovec a o jaký jde typ horniny.
3) Reliéf se skládá z čtvercových dílů a na několika částech je pozorovatelná výrazná odlišnost barvy horniny. Uveďte co mohlo toto zbarvení způsobit.
4) Vyfoťte sebe nebo svůj osobní předmět s reliéfem a přiložte k logu!
Doufám, že se vám bude tato netradiční earthcache spojená s uměním líbit. Přeji úspěšný lov a budu rád za případný udělený bodík...
Použité zdroje
https://www.britannica.com/science/sandstone
https://www.geocaching.com/geocache/GC8DYE4_cnermberg
https://geologyistheway.com/sedimentary/grain-size/
http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?piskovec#