Skip to content

Laktis Traditional Cache

Hidden : 7/7/2023
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Potravinársky priemysel v Žiline v podobe, akú poznáme dnes, sa začal rozvíjať po 2. svetovej vojne, kedy dochádzalo nielen k spoločenským zmenám, ale tiež prechodu k plánovanej výrobe. Vychádzajúc z poľnohospodárskych tradícií a nedostatku závodov na spracovanie mlieka vznikla v roku 1949 sekcia pod Družstvom pre hodpodárenie s poľnohospodárskymi výrobkami, ktorá v rámci Slovenska vytvorila 12 národných podnikov spracúvajúcich mlieko. Jedným z nich boli aj Žilinské mliekarne, pod ktoré spadali závody v Žiline, Svrčinovci, Tvrdošíne, Púchove, Martine, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a bryndziarne v Turčianskych Tepliciach a (opäť) Liptovskom Mikuláši.

Žilinské mliekarne sa zaoberali prevažne výrobou mliečnych produktov ako tvaroh, smotany či jogurty. Po prechode do súkromného vlastníctva v roku 1992 došlo nielen ku transformácii na akciovú spoločnosť, ale tiež k zmene názvu na (mnohým ešte známe - a dnes už neexistujúce - pomenovanie) Laktis.

Na začiatku nultých rokov 21. storočia tento žilinský závod zamestnával viac ako 230 ľudí, ročne spracovával približne 55 miliónov litrov mlieka s obratom okolo 1 miliardy slovenských korún. V tom čase bol popredným výrobcom mrazených smotanových krémov, ovocných jogurtov a smotanových masiel. Podnik v dobrej finančnej kondícii začal zaujímať aj zahraničných investorov, ktorí v roku 2002 odkúpili takmer všetky akcie spoločnosti a o tri roky neskôr presunuli výrobu i technológie do iných závodov na Slovensku, prevažne do Nitry. A hoci noví majitelia chceli pôvodnú značku zachovať, dnes sa už so žlto-zeleným logom Laktisu v chladiacich pultoch obchodov nestretneme.

Keška vás privedie ku areálu, v ktorom do roku 2005 prebiehala práve mliekarenská výroba. Dnes sú takmer všetky budovy (vrátane umeleckých diel) zničené a väčšina areálu je využívaná iným druhom priemyslu a služieb (ako inak v tejto lokalite, automobilovým), pôvodné zameranie si zachovala jedna budova dnešného výskumého mliekarenského ústavu. Keška sa (ako je to na tieto priemyselné zvykom) nachádza na mieste, ktoré vie byť v pracovných dňoch veľmi rušné, preto prosím o nenápadnosť pri odlove, aby vydržala čo najdlhšie.

Additional Hints (No hints available.)