Nic netřeba luštit, stačí přijít na úvodní souřadnice. Tam se dozvíte, kde je finalka, přiložením magnetu, který je na místě 🙂
Technická keš u níž se dozvíte co je to Jakýčkový kontakt ovládaný magnetem a Sedmisegmentový displej.
Jazýčkový kontakt je mechanický spínač ovládaný magnetickým polem.
Byl vynalezen roku 1936 v <cenzura>. Jazýčkový kontakt se skládá z dvou feromagnetických jazýčků umístěných v hermeticky utěsněné skleněné trubičce. Kontakty jsou v klidovém stavu otevřeny a k jejich propojení dojde po přiblížení magnetického pole.
Vyrábí se v mnoha variantách jako snímač či spínač.
Segmentový displej je elektronické zobrazovací zařízení.
Jak už název napovídá, displej je složen ze segmentů. Tyto segmenty mohou být například tvořeny LED, OLED, nebo tekutými krystaly. Existují i velké displeje, zobrazující segmenty mechanicky (například u čerpacích stanic).
Příklad sedmisegmentového displeje složeného z LED diod různých barev:
Princip zobrazení číslic pomocí segmentů využil poprvé v roce 1903 Carl Kinsley pro telegrafický přenos. O pět let později představil F. W. Wood první segmentový displej a za dva roky již byl použit v elektrárně, zatím prosvětlovaný žárovkami, poté elektronkami a od 70. let LED diodami.
Příklad zobrazení číslic v elektronce:
Základní, a nejčastěji používané, sedmi-segmentové displeje se časem rozšířily na 9-segmentové, 14-segmentové a 16-ti segmentové.
Čím více segmentů, tím větší možnost zobrazení znaků. Sedmisegmentové umožňují zobrazit i některá písmena:
Ale například firma <cenzura> upravila znakovou sadu pro zobrazení všech znaků. Příliš se to však neujalo...
Zdroj obrázků: Internet