Skip to content

Delo pod Juhom Multi-Cache

Hidden : 6/18/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Delo pod JuhomPamätník oslobodenia Trenčína

 

Symbolický pamätník v podobe dela na betónovom podstavci venoval pravdepodobne niekedy v 70. rokoch 20. storočia mestu Trenčín vtedajší Agrostav.

Nápis na tabuli ďakuje za oslobodenie iba sovietskym vojskám, avšak v reále nás oslobodili armády dve - aj rumunská...

 

Oslobodenie Západného Slovenska

Oslobodzovanie miest a obcí okresov Trenčín a Bánovce n. B. sovietskou a rumunskou armádou v marci a apríli 1945 bolo súčasťou veľkej vojenskej operácie pomenovanej Bratislavsko - brnianska operácia. Územie našich okresov oslobodzovali vojská štyroch armád v severnej časti zoskupených armád 2. ukrajinského frontu pod velením maršala Sovietskeho zväzu R. J. Malinovského.
V oblasti Hlohovca a Trenčianskych Bohuslavíc operovali vojská 53. sovietskej armády v čele s generálporučíkom S. M. Managarovom a 1. rumunskej armády na čele so zborovým generálom Atanosinom, severne od nich smerom na Bánovce n. B. a Trenčín bojovali vojská 40. sovietskej armády v čele s generálporučíkom F. F. Žmačenkom a 4. rumunskej armády na čele s generálom Dascanescom.
Bratislavsko - brnianska operácia začala v južnej časti zoskupenia 2. ukrajinského frontu 25. marca 1945 násilným prechodom rieky Hron. Počas jedného týždňa boli oslobodené desiatky obcí a miest, vojská Sovietskej a Rumunskej armády stáli pred Bratislavou a 1. apríla oslobodili Trnavu.

 

Oslobodenie okolia Trenčína


Severné krídlo zoskupenia, kde bojovali vojská 40. sovietskej a 4. rumunskej armády bojovali v horskom teréne a postupovali od Zvolena cez B. Bystricu, Kremnicu, Partizánske a Nováky. 4. apríla tieto jednotky oslobodili Bánovce n.B. a prevažnú časť tohto okresu a zaujali postavenie v smere na Trenčín a Uherský Brod. Po oslobodení Topoľčian 2. 4. 1945 prešli vojská 1. rumunskej armády cez Považský Inovec a začali 4. apríla oslobodzovať obce južnej časti okresu Trenčín na ľavom brehu rieky Váh.
Nemecká armáda na pravom brehu rieky Váh kládla v tomto priestore rozhodný odpor, aby zaistila prísun nemeckých vojsk a posilnila obranu smerom na Moravu. Silná obrana bola zvlášť vybudovaná na prístupoch cez Lyský, Vlársky a Hrozenkovský priesmyk, ako aj v smere na Květnú.

Podľa rozkazu veliteľa 2. frontu mala 40. sovietska armáda a 4. rumunská armáda postúpiť k Váhu a do 8. apríla na jeho ľavý breh s hlavným úsilím v smere Trenčín a Uherský Brod. Útok bol vedený v nepriaznivých podmienkach - prekonať zasnežené hrebene Strážovskej vrchoviny, Považského Inovca a rieku Váh.


Tieto dve armády oslobodili 6. - 7. apríla 1945 Horňany, Svinnú a Mníchovu Lehotu a 8. apríla sa priblížili k Trenčínu, kde zaujali nové pozície pri Hámroch, Kubrici, Trenčianskych Stankovciach, Rozvadzoch a obci Krivosúd - Bodovka.
Nemecké vojská na prístupoch k Trenčínu, Váhu, k Vlárskemu a Hrozenkovskému priesmyku vybudovali silnú obranu vrátane protitankových zátarasov a mínových polí.

 

Oslobodenie Trenčína


V noci na 9. apríla prenikli do dedín v úseku V. Bierovce - Krivosúd - Bodovka a zdolali tu obranu nemeckých vojsk, prekročili rieku Váh a vytvorili predmostie v oblasti Melčíc a Moravského Lieskového. Za podpory delostrelectva prenikli od juhozápadu do mesta a 10. apríla bola ľavá časť Trenčína oslobodená. V tej noci nemecké vojská zničili oba mosty cez Váh.
Ďalší postup veliteľ 40. armády sústreďoval na ľavé krídlo južne od Trenčianskych Bohuslavíc v smere na Uherský Brod. 28. apríla sa začala delostrelecká príprava a útok vojsk na nemecké pozície v celom úseku od Novej Bošáce cez Ivanovce, Kochanovce, Velčice, Chocholnú, Drietomu, Záblatie, Zlatovce až po Nemšovú. Najťažšie boje boli v chotári Novej Bošáce a Chocholná-Velčice, na Drietome a v Hrozenkovskom priesmyku.


Po ťažkých bojoch boli aj tieto oblasti oslobodené a nemecké vojská ustupovali na Moravu. V Trenčíne využili nemecké vojská rieku Váh ako prirodzenú vodnú prekážku. Sovietske vojská sa prepravovali cez Váh na provizórnom moste a 29. apríla oslobodili Zlatovce a Závažie.
Na území trenčianskeho okresu padlo v bojoch 1255 vojakov Sovietskej armády, 1380 vojakov Rumunskej armády a 174 miestnych občanov. Príslušníci sovietskej a rumunskej armády boli po oslobodení exhumovaní - Sovieti boli pochovaní na Slavíne a Rumuni na cintoríne vo Zvolene.

 

A čo pamätník?

Pamätník oslobodenia Trenčína - vojenské delo na rohu Soblahovskej a Bezručovej, chceli viacerí obyvatelia mesta pred časom vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku, nakoľko má pre nich pamätník spoločenskú hodnotu ako technická pamiatka - a zároveň sa obávajú zmeny územného plánu, ktorá by v tejto časti mesta umožnila výstavbu sedemposchodovej bytovky na vedľajšom pozemku.

Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne podnet na vyhlásenie dela za kultúrnu pamiatku postúpil Pamiatkovému úradu SR. Tí však neodporučili vyhlásiť ho za kultúrnu pamiatku, pretože podľa vyjadrenia Vojenského historického múzea v Piešťanoch neexistuje priama súvislosť s bojmi v danej lokalite. Mesto so stanoviskom súhlasilo, ale vraj sa plánujú zaoberať vyhlásením za miestnu pamätihodnosť. Pozemok, na ktorom je delo umiestnené, je aktuálne v územnom pláne definovaný ako verejné parky a parkové úpravy bez možnosti výstavby.

 

Ku keške:

Stage 1 – Pri dele sa nachádza pamätná tabuľa venovaná tejto udalosti. Kedy bol podľa tabule oslobodený Trenčín? Dátum zapíš ako - AB. CD. EFGH

Finál – vzorec na výpočet finálu je:

N 48 52.(H)(B)(G+2)

E 018 02.(A-1)(F-1)(D)

 

Riešenie si môžeš overiť cez Certitude.

 

V logoch pravdaže nepopisujte umiestnenie kešky.

Keška na začiatku obsahovala logbook, muglokartu a ceruzku.

 

Happy caching!

Zdroj: Predchodkyňa tejto kešky: DH 0 – Oslobodenie (GC7DM52). Ďakujem vikedovi za povolenie prevzatia listingu :)

Additional Hints (Decrypt)

Purpxre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)