Principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací,“ tak pravil v 6. století před Kristem řecký filosof Thálés z Milétu.
Jedno je ovšem jisté: voda do žádného z jabloneckých domovů už dnes rozhodně neteče ze studánky, o které vám chci vyprávět jako o jedné ze zdejších zajímavostí. Tu studánku najdeme v ulici Za Plynárnou, ve stráni naproti domu č. 3814/9. Leží na prosečském katastru a patří k úplně nejhezčím starým studánkám v celém Jablonci nad Nisou.
Podobné ovšem najdeme i na řadě dalších míst v okrajových částech města. Rychle ale ubývají, tiše se ztrácejí; rozpadají se. Kdysi ovšem bývaly u každé chalupy a lidé k nim chodívali pro vodu s putnami či kbelíky.
Mělké studánky byly kdysi budovány velmi jednoduše v místech, kde se nacházely přirozené pramenné vývěry či kde se spodní voda vyskytovala blízko zemskému povrchu. Pramen se vykopal a poté ohraničil čtvercovým či obdélníkovým pažením ze žulových kamenů, nakonec byla studánka zakryta šikmou stříškou, někdy celodřevěnou, jindy vyskládanou z hrubých žulových kvádrů. Přední stěna studánky pak byla vždy opatřena prkennými dvířky.
Pokud byla umístěna ve stráni, jako je tomu právě na Brandlu, byla zadní část drobné stavbičky zasypána, to proto, aby byla voda více chráněna a udržována v chladnějším prostředí. Výhodou takového řešení bylo, že studánka mohla ve své době sloužit i jako
místo k uchovávání méně trvanlivých potravin, tedy jako jakási jednoduchá lednička s poměrně stálou teplotou. Nevýhodou podobných vodních zdrojů ovšem byla přílišná mělkost, kvalita vody pak byla hodně odvislá od toho, byla-li taková studánka dostatečně průtočná. Studánky ovšem poskytovaly vody jen relativně málo a byly dobré tak pro chalupníka a jeho kozu. Od počátku 20. století byly proto u větších nových domů nahrazovány vodovody, případně studnami kopanými do značné hloubky a poskytujícími dostatečnou zásobu pitné vody.
Studánka na Brandlu je postavena přesně tím popisovaným starým stylem. Její přední stěna je umístěna v lesnaté stráni táhnoucí se od cesty až na Horní Proseč. Strop je udělán z odskákaných žulových kvádrů. Na přední straně s dvířky je vytesán letopočet 1906. A právě to mne trochu mate, protože v té době již na Brandlu vznikaly větší objekty, pro které by podobné zásobování vodou rozhodně nepostačovalo. Proč by si ale někdo v roce 1906 dal tu práci, aby ve stráni zřizoval studánku, kterou by vlastně nemohl pořádně využít? Proto se mi zdá, že zdroj vody na tomto místě musí být podstatně starší.
Podíváme-li se do starých map a vlastivěd, zjistíme, že horní část údolí Nisy na Brandlu na pravém břehu Nisy patřívala kdysi k libereckému clam-gallasovskému panství. Někdy na začátku 19. století zde u vodního náhonu vznikla malá osada, kterou tvořila zděná valcha, jejíž části jsou dodnes ukryty v objektu azylového domu, a dále pak tři dřevěné chalupy. Přístupová cesta sem zprvu vedla jen z Horní Proseče, údolíčkem nad soutokem Bílé a Lužické Nisy a pak kousek po proudu řeky. Dále na Proseč už pokračovala lesem jen bídná stezka, později změněná na silničku lemovanou žulovými patníky a ústící do dnešní Horní ulice.
Zdá se mi proto, že naše studánka mohla po celou dobu sloužit jako vodní zdroj pro obyvatele oněch dvou zmíněných chalup, na jejichž místě poté vznikly ve 20. století nové zděné domy. A přirozšiřování či opravě cesty vedoucí okolo mohla být roku 1906
pouze opravena a získala současnou podobu. Lidská touha ochočit si prameny je totiž velkáa možná nesouvisí jen s potřebou se napít. Jenže dlouhodobá sucha způsobená změnou hospodaření v lese nad studánkou a rozsáhlou výstavbou výše, která změnila
odtokové poměry a podpovrchové pohyby vod, po více než sto letech způsobila, že studánka na Brandlu téměř přišla o svoji vodu. V polovyschlé díře za dvířky jsou dnes nasypány odpadky.
Smutný je pohled na studánku pro všechny ty, kdož věří, že:
Principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací.
Marek Řeháček
Nedaleko, pár desítek metrů od teto studánky, se dle map.cz nachází takzvaný Aliho pramen. Jedná se o prameniště, které stéká z kopce a je svedeno do koryta s trubkou. Je to hned vedle cesty pod elektrickým vedením, viz waypoint.
Přeji hezký lov a budu rád, když navštívíte další kešky věnované studánkám okolo Jablonce.