Skip to content

Tady by se mi líbila rozhledna - 1 [TAK.2021] Traditional Cache

Hidden : 11/17/2021
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tady by se mi líbila rozhledna

Tohle se mi občas vybaví v mysli, když se dostanu na místo s naprosto úžasným výhledem. Jenom, kdyby ji tu někdo postavil. No a někdy takové místo minu, protože tu žádná rozhledna (ani keška) prostě není, což je škoda.

Tak, a aby se to nestávalo tak často rozhodli jsme se vás upozornit touto cestou právě na místa, co stojí za navštívení a rozhlédnutí se po té naší české krajině. A tohle je jedno z nich.

Co je vlastně rozhledna?

Každý to tak nějak tušíme, ale definovat tento pojem už je trochu složitější. Zkusíme si půjčit shrnutí pana Martina Chrousta, který se tématikou rozhleden zabývá intenzivněji.

1) Rozhledna je stavba, kterou postavil člověk.

2) Rozhledna je stavba, jež byla primárně postavena anebo výrazně stavebně upravena pouze pro účely rozhlížení.

3) Rozhledna je stavba, jejíž vyhlídková plošina se nachází ve výšce minimálně 4 metry.

4) Rozhledna je stavba, která byla minimálně jeden den přístupná široké veřejnosti.

5) Rozhledna je zachovalá stavba, na jejíž vyhlídkovou plošinu je možno vystoupit (bez využití horolezeckých technik).

A aby to nebylo tak nudné, pár našich oblíbených rozhledem zde představíme.

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna Hýlačka byla postavena táborskými turisty v prvních letech po vzniku samostatné republiky. Táborský rodák a patriot Ing. arch. Theodor Petřík zpracoval projekt rozhledny jako husitskou hlásku, dřevěnou a krytou šindelem. Podle stejného plánu byla v roce 1932 postavena Tyršova rozhledna u města Žamberk. Na slavnostním otevření 4. června 1920, kdy se zde sešlo na 550 návštěvníků, byla pojmenována „Rozhlednou svobody“. Po skončení německé okupace a po opravě a znovuotevření sloužila veřejnosti v letech 1946–1967, v roce 1990 byla vrácena do majetku Klubu českých turistů a od 5. května 1991 byla věž rozhledny Hýlačka opět vyhledávaným cílem turistů. V říjnu 1995 prohlásilo ministerstvo kultury ČR rozhlednu za kulturní památku. Dne 1. ledna 2012 k ránu rozhledna vyhořela a následně část její konstrukce musela být stržena, jelikož hrozilo její zřícení. O několik dní později zahájil Klub českých turistů sbírku na výstavbu nové rozhledny. V roce 2012 se uskutečnila architektonická soutěž o novou podobu rozhledny. Nakonec byl upřednostněn projekt vzdušné ocelové konstrukce. Nová rozhledna Hýlačka byla slavnostně otevřena 1. srpna 2015.

Rozhledna Kovářka

Na okraji osady Moraveč (obec Slapsko), zhruba 30 km severovýchodně od Tábora se tyčí kamenná rozhledna s dřevěným vyhlídkovým ochozem, která zároveň nabízí i prohlídku spolu muzea s doplněním vědomostí z kovářského řemesla. Sbírka pana Dobeše, umístěná ve věži i venku na malém nádvoří, je velmi obsáhlá a pestrá – rozhodně stojí za to ji vidět! Rozhlednu Kovářka vymyslel a následně zrealizoval místní kovář Ladislav Dobeš a postavena byla v roce 2011. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 10 m nad zemí uvidíte například vrch Velký Blaník a okolní obce nebo centrum Mladé Vožice. Úplný kruhový výhled je zastíněn lesem nalevo od Mladé Vožice.

Hrad Choustník

Zvlněné krajině jižně od Chýnova již od roku 1252 vládne ze stejnojmenného vrcholu hrad Choustník. Do dnešních dnů se z Choustníku zachovaly jen ruiny, ze kterých vyčnívají dvě hranolovité věže. Ty jsou vzácným svědectvím o tom, že Choustník byl kdysi dvojhradem a že mu tehdy vládli dva pánové. Z jedné z věží je možné za pěkného počasí přehlédnout celý kraj a někdy dokonce zahlédnete vrcholky Šumavy nebo Brd. Na samotném hradě lze zakoupit průvodcovský list, který dětem napoví nejen něco o historii hradu, ale i o výhledech, které skýtá hradní věž. Východně od této romantické, pověstmi opředené zříceniny najdete přírodní rezervaci se skalními věžemi a kamennými moři.

Hrad Šelmberk

Hrad založený pány ze Šelmberka před rokem 1318. V 15. století často měnil majitele a v polovině 16. století prodělal renesanční přestavbu. Křídlo nově postavené zámecké budovy přetnulo i hradní příkop. V 17. stol. se uvádí jako pustý. Na hrad se dostanete po červené značce z Mladé Vožice (cca 3 km). Autem lze dojet až na parkoviště na kraj lesa (kraj dříve parkové úpravy), k hradu je to pěšky asi 250 m. Je to krásná procházka a po cestě si můžete povšimnout zbytků bývalé zástavby, o které vám lecos řekne průvodce. Z hradu je možné odebrat se k bývalému mlýnu (cca 1 km). Zřícenina hradu je v majetku města a o její zdi se stará společenská organizace, která se za své peníze a z darů, stará o obnovu. Výsledek je vidět na každém kroku.

Vyhlídková věž kostela Proměnění Páně

Na místě dnešního děkanského chrámu stával do poloviny 15. století dřevěný kostel, jenž připomínal dobovým zahraničním návštěvníkům spíš stodolu. Ke stavbě nové důstojnější svatyně se přistoupilo někdy koncem 15. století. Táborští povolali kamenického mistra Staňka z Menšího města Pražského, aby vypracoval projekt a řídil výstavbu chrámu. Kolem roku 1512 dokončil interiér kostela v podobě síňového trojlodí se síťovou klenbou, nesenou osmibokými sloupy. Presbytář zaklenuje vzácná sklípková klenba. Budova chrámu tedy vznikala společně s radnicí v pozdně gotickém stylu. Díky pozdějším stavebním úpravám však nese stopy dalších historických slohů. Plášť chrámové stavby doplnily z vnější strany renesanční štíty. Gotická věž vyrostla o renesanční ochoz a v roce 1677 se dočkala trojstupňové barokní báně, navržené architektem Giovanni da Capaulim. Na konci minulého století se pokusil architekt Josef Mocker obnovit středověkou podobu chrámové stavby její úpravou v gotickém duchu. V letní sezóně je možno vystoupat na kostelní věž, ze které je krásný výhled na město i okolí. Na věž vysokou 75 metrů vede 200 schodů, cestou nahoru je nutné podlézt zvon vážící přes 2,5 tuny. Vstup na kostelní věž se nachází na zadní straně kostela (malá hnědá dvířka). Nahoře je pokladna s malou prodejnou turistických suvenýrů.

Ke Keši

Pro odlov keše nebude třeba žádnou rozhlednu navštívit, stačí se pouze pokochat pohledy do krajiny. To správné místo na rozhlednu je uvedeno v way-pointu. Využijte doporučeného parkoviště, nejezděte ke keši autem, cesta vede zčásti po soukromém pozemku. Velké díky za nápad, inspiraci a realizaci keše patří Mi-Lu-Ji.

Pěkné výhledy a klidné posezení u keše vám přeje celý team tony03.

Zdroj:www.rozhledny.yc.cz, www.wikipedia.org, www.hrady.cz

Additional Hints (Decrypt)

Gergí fzex

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)