Jak to začalo
Menšíkovi koupili chalupu v roce 1965 kvůli dětem a aby unikli z Prahy na čerstvý vzduch. Nachází se v Dolní Polici čp. 6, která je částí města Žandov na Českolipsku. Českolipsko a okolí bylo oblíbenou chalupářskou lokalitou pro řadu herců. Například v blízké obci Velká Bukovina měla chalupu Gabriela Vránová, vedle na Karlovce Oldřich Velen, na Slunečné mezi Českou Lípou a Novým Borem Vlastimil Brodský. Vzájemně se pak navštěvovali a vyměňovali si také chalupářské zkušenosti.
Renovace chalupy
Menšíkovi vlastně vůbec netušili, do čeho jdou, ale byli plni nadšení. Chalupa byla v zoufalém stavu a vyžádala si spoustu úsilí i peněz. Zpočátku neměli ani auto a dojížděli linkovým autobusem, kterým stěhovali úplně všechno: materiál, záchod combi, stromky. Vladimír Menšík si pořídil mnoho nářadí, kreslil různá řešení, zapisoval nápady. Tak například vznikly kamenné schody a dláždění z placáků a také místnosti v podkroví. Taková šikovnost mezi herci prý není zrovna obvyklá…
Ze života na chalupě
Zpočátku na chalupu jezdila především paní Menšíková s dětmi a s rodiči, vážili si toho, i když chalupa byla vlhká, měla různé přístavky, kůlny, kurníky a byla prý v hrozném stavu. Vladimír Menšík byl velmi zaměstnaný, v létě také pravidelně točil, až později se snažil uhájit své volno. Nabíral na chalupě sílu před sezónou. Stalo se ale také, že odjížděl natáčet do nedalekého zámku v Ploskovicích (pohádka Princ a Večernice) a na chalupu se zase vracel. Rodina si užívala Ploučnice, která protéká kolem chalupy, ke koupání, rybaření i krátké vyjížďky na loďce. Ploučnice jim prý nahrazovala les a divočejší přírodu a dovedla i potrápit záplavami, zejména tou stoletou v roce 1981.
Chalupa se postupně stala nejen místem práce, odpočinku, ale i společenského života, na který v Praze nebyl čas. Na chalupu jezdili také přátelé z Prahy a Moravy, zastavili se chalupáři – herci. Prý tu bylo živo, Vladimír Menšík měl rád společnost. Byl tu například několikrát Miroslav Horníček s paní, Zdeněk Řehoř s dcerou, Martin Růžek s rodinou, Jiří Zahajský a samozřejmě zmíněný Vlastimil Brodský s Janou Brejchovou a Gabriela Vránová,. A to kolikrát nešlo jen o krátké návštěvy. Na zahradě se podávala vybraná jídla, Vladimír Menšík s oblibou připravoval vyhlášenou živáňskou vepřovou pečeni. Jeho specialitou prý ale byla „perkenice“, polévka, která se jí, než bude maso hotové.
Žandov a Česká Lípa
Menšíkovi si městečka Žandov považovali, prý stačilo obejít náměstí a měli nakoupeno, byla tu lékárna, lékař a dokonce i biograf, zde byla i autobusová zastávka. Zajížděli pak i do okresního města Česká Lípa zejména na pravidelné trhy, kde nakupovali zeleninu a Vladimír Menšík prý hory knížek, aby mu nic neuniklo. Nákupy končívaly obědem nebo ve vyhlášené cukrárně v secesním domě Union. Nevynechali ani návštěvu kina. Vladimír Menšík jezdil i do zdejší nemocnice, párkrát prý i v houkající sanitce.
Když chalupa utichla
Právě na chalupě se paní Olga Menšíková poslední květnový víkend roku 1988 dověděla od svých dětí, že její manžel, který často už býval u konce svých sil, ale lékaři ho vždy postavili na nohy, zemřel. Přijely za ní v noci, aby se to nedověděla z televize. Menšíkovi přátelé se vytratili, zůstalo prý jen pár věrných. Rodina také pomocí místních lidí postupně dokončila plánované úpravy chalupy, stavení sloužilo ještě řadu let jako rodinné letní sídlo.
Světnička Vladimíra Menšíka
Sedmnáct let po smrti Vladimíra Menšíka, tedy v roce 2005, se paní Menšíková rozhodla chalupu prodat. Ubývaly jí prý síly na údržbu stavení a děti měly jiné zájmy. Věnovala však část zařízení chalupy muzeu v České Lípě (například sbírku lidové keramiky, obrázky s podmalbou na skle, malovanou skříň, stůl a lavici se židlemi, několik fotografií, houpací křeslo a harmonium). O rok později muzeum ve svých prostorách otevřelo takzvanou Světničku Vladimíra Menšíka pro veřejnost. Můžete zde shlédnout i krátké video ze života na chalupě, které pořídil desetiletý Ondřej Kepka, syn Gabriely Vránové, pozdější režisér, scénárista a herec, na jedné z jejich návštěv u Menšíků na chalupě. (Tehdy hrál v seriálu Arabela Menšíkova syna.)
|