Jama Jazovka

Jazovka je jama jednostavnog oblika duga 17 m i duboka najmanje 49 metara. Jama se vjerojatno nastavlja dalje, ali njeno istraživanje zbog grobišta nije nije bilo moguće nastaviti.
Jama Jazovka je masovna grobnica, smještena u šumi između sela Sopota i Gornjeg Sela na Žumberku nedaleko slovenske granice. Obzirom na ratni zločin koji se u njoj dogodio, zaštićeno je kulturno dobro.
Jazovka je poznata kao mjesto masovnog ubojstva Hrvata tijekom i nakon završetka Drugog svjetskog rata od strane partizana.
Žrtve su bile uglavnom ranjenici, medicinsko osoblje i časne sestre koje su pripadnici Jugoslavenske armije prisilno odveli iz zagrebačkih bolnica 1945. godine.
Jedan mještanin Sošica je 1975. pričao da su „partizani vozili na kamione i kamione ustaša i domobrana, a neke su i pješke vodili gole i bose po snijegu vezane žicom. Kad su ih dovezli do jame, tu su ih po četvero vezali žicom, prvom pucali u potiljak, a on je ostale žive povukao u jamu.
Na osnovi tih podataka Mladen Kuka s prijateljima i planinarima usudio se 29. siječnja 1989. spustiti u jamu. Na dubini od približno 30 metara naišli su na kosti, ostatke žice, štake i okvire naočala.
Pretpostavlja se da su hrpe leševa dopirale do polovice ulaznog „dimnjaka“. Iz jame u Sošicama zbog njezine konfiguracije nitko nije mogao izići, čak i da je uspio preživjeti. Stoga vjerojatno nisu korištene bombe kao u kočevskom slučaju.
Prema dostupnim svjedočanstvima, u Sošice su danonoćno dolazili kamioni sa zarobljenicima koje „smo vidjeli bosonoge kako vire ispod cerade" zbog čega su se procjene o broju ubijenih osoba drastično razlikovale.

No, od ponedjeljka 13. do petka 17. srpnja 2020. godine Ministarstvo hrvatskih branitelja provelo je zahtjevne i složene terenske aktivnosti na području općine Žumberak. Terenske aktivnosti uključivale su speleološko istraživanje i ekshumaciju posmrtnih ostataka iz jame Jazovka te probna iskapanja s ciljem utočnjavanja druge jame Jazovka.
Ekshumacija posmrtnih ostataka iz Jazovke provedena je temeljem Zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja i sudskog naloga izdanog od strane nadležnog Županijskog suda u Zagrebu.
Po prvi put od otkrića postojanja jame Jazovka, sustavno se i po svim pravilima struke pristupilo ekshumaciji posmrtnih ostatka žrtava iz speleološkog objekta.
Iz jame Jazovka, izvađeni su posmrtni ostaci najmanje 814 osoba temeljem brojanja bedrenih kostiju.
