Na tomto místě zakládám svou druhou keš. Je to místo velmi významné a je "odlehlé" od centra dění, tudíž se na něj trochu zapomíná. Teď se konečně dozvíte, co se zde stalo.
Kaple se nachází nedaleko kempu Riviéra, tudíž se vydejte podle ukazatele, ale pak jděte stále rovně (kemp - odbočka doleva).
Nacházíte se na místě, kde byl 22. prosince roku 1100 zavražděn náš český kníže - Břetislav II při návratu z lovu na lovecký hrádek. Na údajném místě, kde vrah Lorek na knížete zaútočil, je dvojice kapliček. Kníže na následky zranění o dva dny později zemřel. Na kapli je pamětní deska s textem: "Zde byl roku 1100 zavražděn kníže český Břetislav II. od jistého Lorka najatého Vršovci, když se z lovu vracel na svůj lovčí hrádek Zbečno."
V době kolem roku 1110 byl nedaleký lovecký hrádek Křivoklát přestavěn Vladislavem I. na kamenný hrad, na který se pak začali uchylovat Přemyslovci. Zbečenský dřevěný hrádek proto začal upadat v zapomnění. Pro lovecký hvozd, někdy nazývaný zbečenský, se stále častěji užíval název křivoklátský. Křivoklát Zbečnu sice přebral část jeho lesku, ale i tak ves pokračovala jako centrum hospodářského života.
Břetislav II.
Břetislav II., český kníže z rodu Přemyslovců v letech 1092-1100, přichází na svět (snad) někdy v polovině 11. století jako nejstarší syn českého knížete a krále Vratislava II. a Adleyty Uherské, dcery uherského krále Ondřeje I..
Na český knížecí stolec Břetislav II. usedá v roce 1092 po smrti knížete a bratra Vratislava II. Konráda I. Brněnského – českým knížetem je Břetislav II. zvolen českými velmoži 14. září roku 1092.
Vláda
Počátek Břetislavovy vlády je spojen s vydáním nařízení, kterým jsou v českých zemích zakázány staré pohanské zvyky
–jsou zapovězeny pohřby mimo hřbitovy, oběti duchům, ze země jsou vypovězeni čarodějové, kouzelníci a hadači. V roce 1097 jsou pak ze sázavského kláštera vyhnáni mniši slovanské liturgie, na jejich místo přicházejí benediktini z kláštera břevnovského.
První
roky vlády Břetislava II. jsou též roky válek s Polskem, na které Břetislav zaútočí v roce 1093 – v průběhu několikaletých bojů s polským knížetem Vladislavem si pak Břetislav podmaňuje Slezsko.
Co se týče vnitrostátních záležitostí, snažil se kníže Břetislav II. o zrušení tzv. seniorátního (stařešinského) nástupnického zákona (podle kterého má být knížetem zvolen vždy nejstarší žijící člen přemyslovské dynastie) ve prospěch svého mladšího bratra Bořivoje II. – nakonec se mu podaří dosáhnout toho, že jsou Bořivojovi uděleny římskoněmeckým císařem Jindřichem IV. uděleny v roce 1099 české země v léno, čímž je německým panovníkem de facto uznán za příštího českého panovníka.
Břetislavův syn
Břetislav II. měl s manželkou Lukartou z Bogenu syna Břetislava, ten ale neměl podle stařešinského práva nárok na trůn. Poslední zmínka o mladším Břetislavovi je z roku 1130, kdy ho strýc Soběslav I. za spiknutí dal oslepit, a zemřel 8. března neznámého roku bez známých potomků. Skončila tak linie mužských potomků Vratislava II. s Adlétou Uherskou.
úmrtí
Břetislav II. zemřel v prosinci 1100 na následky atentátu v lesích u Zbečna. Je pravděpodobné, že za akcí stáli Vršovci. Kosmas píše, že požíval velké lásky u svého národa a že při jeho pohřbu plakali „kněží i lid, bohatí i chudí“, ale jeho nemoudrým rozhodnutím o nástupnictví začínají vleklé boje o vládu v Čechách, i když z nich zpočátku vítězně vyšel Bořivoj II.
Jak na keš:Prosím, chovejte se velmi nenápadně, přeci jenom se pohybujeme v okolí, kde je mnoho domů a chat a u nich mudlů. Hledejte vhodný geoobjekt
. Od druhé kaple vede směrem doprava cestička, která Vás dovede ke kešce. Jaký by mohl asi tak být ten kód zámku v souvislosti s tímto místem? Ve fotkách naleznete návod na otevření zámku (pokud byste tápali) - čísla zadávejte pod zvýrazněné červené puntíky. Prosím poté vše vracejte na původní místo.
LOVU ZDAR!