Młyn Kołaczew
Młyn Kołaczew - to jeden z wielu drewnianych młynów wodnych, które usadowione były na rzece Wiercicy. Od wieków kołacze koło wodne, którego kołatanie utrwaliło się w nazwie. I choć dzisiaj jest młynem elektrycznym to nazwa Kołaczew została, przypominając o jego pracy dla powszechnego dobra. Niestety w ostaniach latach młyn już rzadko pracował, lub przynajmniej można odnieść takie wrażenie. A szkoda.
Jest jednym z najstarszych młynów w historycznej miejscowości Złoty Potok. Źródła historyczne podają, iż w roku 1473 młyn z młynarzem Piotrem Palisem był własnością Piotra Potockiego herbu Szreniawa. Obecny młyn powstał w 1807 roku na miejscu tego starego młyna, jako młyn należący do dworu i pracujący na jego potrzeby. Na mapie Królestwa Polskiego z 1839 r. młyn funkcjonuje pod obecną nazwą Kołaczew.
Rezerwat przyrody Parkowe
W 1957 roku w Złotym Potoku powstał piękny Rezerwat Parkowe, chroniący najbardziej malowniczą część doliny Wiercicy z jej źródłami, różnorodnymi formami skalnymi i jaskiniami. W rezerwacie spotkać też można ciekawe gatunki flory i fauny. Rezerwat Parkowe to jedna z ciekawszych atrakcji na Jurze, chętnie odwiedzana przez turystów.
Opis Geościeżki
Seria składa się z 6 skrytek ukrytych wzdóż fragmentu szlaku w dolinie Wiercicy "Ku źródłom" - Janów -> Złoty Potok -> Ostrężnik (11km). Do pokonania jest tylko fragment wynoszący około 2,2 km. Wędrówkę pieszą lub rowerową (co prawda po rezerwacie istnieje zakaz jazdy rowerem, jednak szlak ten jest oficjalnym szlakiem rowerowym więc jest dozowlona taka forma) możesz zacząć przy młynie wodnym Kołaczew w Złotym Potoku, a skończyć przy Żródle Elżbiety nieopodal pstrągarni lub odwrotnie.
Skrytki ukryte są w zgodzie z naturą, przy wyznaczonych ścieżkach i szlakach.