Czym jest Wzgórze św. Małgorzaty dla Bytomia? Tym, czym Wawel dla Krakowa.
Choć obecnie Bytom nie jest znaczącym miastem na mapie Polski, w przeszłości było inaczej. Świadczyć o tym może fakt, że prawa miejskie otrzymał w 1254 roku, czyli 2 lata wcześniej niż wspomniany Kraków.
Niewielkie wzniesienie w zakolu rzeki Bytomki, otoczone niegdyś mokradłami, stało się miejscem idealnym na założenie grodu oraz zbudowanie warowni, mającej strzec granicy polsko-czeskiej w okresie walk o panowanie nad Śląskiem. Miejsce stanowiło ważny punkt strategiczny na szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa. W XII wieku na wzgórzu stanął niewielki kościół. Jego przypuszczalny wygląd został uwieczniony na tympanonie Jaksy. Widzimy na nim Bolesława Kędzierzawego z modelem kościoła na rękach.
Po ulokowaniu miasta Bytomia na drugim brzegu rzeki, gród stracił na znaczeniu.
Kościół, który obecnie stoi na wzgórzu, jest już czwartą budowlą wzniesioną w tym miejscu. O dwóch pierwszych kościołach niewiele wiadomo.
Stary drewniany kościół rozebrany w 1880 r.
Kesz:
Aby odnaleźć pojemnik, udaj się w dwa miejsca opisane w waypointach i odszukaj potrzebne informacje. Proszę, odłóż pojemnik tak, by był niewidoczny.
Miejsce ukrycia pojemnika:
50 20.(B+C)(A-C)(B-C)
18 54.(A+2*C)(A-B-C)(B)
A - Będąc na parkingu (waypoint 01), znajdź „Tympanon Jaksy”. Liczbę liter występujących na dachu kościoła ofiarowanego przez księcia Bolesława Kędzierzawego oznacz jako A (jeżeli napis jest nieczytelny, skorzystaj z tablicy, znajdującej się po prawej stronie tympanonu).
B - Na parkingu (waypoint 01) odszukaj tablicę „Wzgórze Świętej Małgorzaty w podaniach i legendach”. Jako B oznacz liczbę liter w nazwie lasku, znajdującego się niegdyś u podnóża Wzgórza Świętej Małgorzaty.
C - Udaj się w okolicę zewnętrznego ołtarza kościoła (waypoint 02), który znajduje się przy jego południowej ścianie. Numer stacji drogi krzyżowej, będącej naprzeciwko napisu „IXOYS” oznacz jako C.