Císařská silnice - Štoky Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size: (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Císařská silnice
slaví v roce 2020 už 260 let.
Spojnice Vídně a Prahy měla být první „umělou“ silnicí v habsburské říši.
Stalo se a slouží dodnes.
Koňské povozy a poštovní dostavníky jen nahradila auta. Do dnešních dnů tato komunikace prošla mnoha změnami. Od úzké rozblácené cesty s vyježděnými kolejemi, přes prašnou silnici, ke zpevněné vozovce, místy s vydlážděním až posléze v celé délce pokrytou asfaltovým kobercem s dnešním označením I/38 E59.
Je až neuvěřitelné, jak málo se za více než dvě a půl století tato dopravní tepna odchýlila od trasy, kterou do map zakreslili zemští měřiči. Byť byly její zákruty někdy sebekrkolomnější.
Nová silnice byla na českém území vybudována na trase Znojmo, Moravské Budějovice, Želetava, Stonařov, Jihlava, Štoky, Německý Brod (dnes Havlíčkův Brod), Golčův Jeníkov, Čáslav, Praha. V Jihlavě navazovala na takzvanou Haberskou stezku.
Stavbu této silnice vedl od roku 1739 až do jejího dobudování v roce 1760 hrabě František Heisler z Heistersheimu.
Císařská silnice měla 4 sáhy na šířku (7,2 m) se středem zvýšeným oproti krajnicím o 10 coulů (26 cm) a stoupáním nejvíce 25 stupňů. Měla být stavěna po pevném urovnaném terénu na kamenném štětovaném podkladě pomocí štěrku a s pískovým povrchem. Kolem silnic byly ve vzdálenosti 6 sáhů (11,4 m) vysazovány stromy k ozdobě krajiny, pohodlí cestujících a v zimě při závějích k vytyčování cesty. Po silnici mohly jezdit nákladní vozy se 6 zapřaženými koňmi a nejvyšší váhou nákladu 60 centů (3,36t).
Před vybudováním Císařské silnice to byla jiná. V červnu 1723 jel z Vídně do Prahy na korunovaci císař Karel VI. „Tisíc vozů a přes tisíc jezdců bylo na cestě dvanáct dní,“ napsal badatel František Vlk. Korunovace byla prý největší světskou slavností českého baroka. Možná že hraniční byl i zážitek císaře z cestování, protože už o čtyři roky později vydal jasný příkaz:
„Postavte novou silnici!"
Jezdíme po ní dodnes!
Na severním okraji Štoků je zabudován u silnice dvousměrný silniční ukazatel, na kterém byla směrem k Vídni a směrem ku Praze uvedená cílová vzdálenost v km. Litinové desky se bohužel nepodařilo zachovat.
U dochovaného prostředkovického špýcharu (zemanského sídla se sýpkou), nedaleko Stonařova, je zabudován u silnice dvousměrný silniční ukazatel, na kterém bylo směrem k Vídni uvedeno 149 km, směrem ku Praze rovněž 149 km. Náš ukazatel měl posunuté hodnoty o cca 25 km. Takže, 175 km do Vídně a 125 km ku Praze? To by šlo, ne?
Pochází tedy z počátku 18. století, čímž se řadí mezi historické památky Štoků a zasluhuje si naši pozornost a úctu.
Historické údaje jsem čerpal z :
-Kapitoly z historie Štoků, Emil Krauman, 1997
-Městys Stonařov, Říšská neboli císařská silnice (www...)
-iDNES CZ/kraje, Císařské silnici z Prahy do Vídně je už 255 let. A pořád se po ní jezdí (www...)
-Pavlice-historie, Císařská silnice (www...)
Additional Hints
(Decrypt)
CBŠXBMRAÍ FR GERFGÁ!