Základní informace
Tato keška je součástí série keší Cesta nosičů na Sněžku. Jak už sám název napovídá, série je vedena přímo po cestě, kudy dříve chodili nosiči na Sněžku. Pokud byste se chtěli dozvědět ještě něco více o historii nosičů, než se dočtete zde, stačí kliknout na tuto kešku #1 Cesta nosičů na Sněžku, která je první z této série. V listingu tam naleznete podrobnější informace, které by vás mohli zajímat.
ℯ ℯ ℯ Zde si můžete přečíst jen něco krátce o nosičích. ℯ ℯ ℯ
Cesta horských nosičů na Sněžku
V chudém kraji horalé nemohli chovat koně, po horách ani nevedly sjízdné cesty, proto po staletí používali k dopravu nákladů saně rohačky a především dřevěné krosny na zádech nosičů, kterými se stávali muži i ženy.
Na Sněžku se nosilo z několika míst, avšak hlavní trasa vynášek vedla právě z Velké Úpy. V blízkosti této trasy žila většina nosičů včetně rodiny Hoferů.
Hoferové se věnovali nosičskému řemeslu více než 100 let a po právu je to nejznámější rodina krkonošských nosičů.
Hoferovi dodnes bydlí v chalupě na Portáškách nad Velkou Úpou a můžete si jí všimnout, když se podíváte v horní části cesty u odpočívadla s tabulí (právě o Hoferech) směrem dolů na sjezdovku.
Obnovená cesta horských nosičů
V dnešní moderní době už nosičské řemeslo vpodstatě vymizelo. Pouze v některých horách stále chodí nosiči a na zádech nosí své těžké krosny. Avšak i v této době si můžeme vyzkoušet, jaké to např. v Krkokonoších bylo.
Ve Velké Úpě vznikla Cesta horských nosičů, kde mohou turisté stoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku. Je vybavena informačními panely, odpočivadly včetně zvýšených podpěr pro položení krosny na zádech nosičů.
Je zde totiž i možnost vypůjčit si ve Velké Úpě v Hospodě horských nosičů pravou krkonošskou dřevěnou krosnu, upevnit si na ni svůj ruksak nebo náklad a vystoupat po sedmikilometrové trase na vrchol Sněžky.
Je možno si vybrat jednu ze tří tras, každá začíná ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě.
Nás však zajímá ta nejnáročnější, která končí po téměř sedmikilometrovém stoupání na vrcholu naší nejvyšší hory, Sněžky.
Celá trasa je značena, jsou na ní dobová odpočívadla s popsanou historií tohoto řemesla
Jak se kešce dostanete
Zde se můžete podívat, kudy Cesta nosičů vede a kudy se i tudíž dostanete ke všem keším ze série.
Vyznačená trasa na mapy.cz
Červená šipka míří na přibližné místo uložení této keše.
Doufáme, že se vám sérka bude líbit a LOVU ZDAR!