Sorry, the listing and other contents of this cache are available only in Czech language.
If you want to search for this cache, please contact the owners.
Viklan u Jesenice
Viklan nedaleko Jesenice u Rakovníka patří k největším viklanům v České republice. Vznikl při nerovnovážném zvětrávání žulové skály. Viklan se nachází mezi jesenickými rybníky - Velkým a Krtským. V současnosti okolo něj vede také naučná stezka Jesenicko.
Viklanem se nazývá osamělý skalní útvar opírající se malou částí o podloží. Na ní se, působením sil, částice více obrušují a proto se dá viklanem pohnout. Jesenický viklan má hmotnost asi šest tun. Tento ojedinělý přírodní výtvor vznikl působením eroze, která obrousila především spodní část skaliska stojícího osamoceně uprostřed borových lesů, takže se kámen dotýká podloží jen poměrně malou částí.
V minulosti došlo vlivem vandalů k poškození žulového lůžka, takže se kámen již neviklal. Ztracenou rovnováhu viklanu pomohl v roce 2014 nalézt známý experimentární archeolog Pavel Pavel, který u jesenického viklanu zúročil své zkušenosti získané při rozhýbání soch moai na Velikonočním ostrově.
Jesenický viklan je tvořen žulou tzv. tiského typu. Tato hrubozrnná biotitická žula má modrošedé zbarvení, které je dáno především složením křemene, slídy, živce a amfibolu. Vysoký obsah křemene má na svědomí velkou pevnost žuly, která je v těchto končinách nejrozšířenější hlubinnou vyvřelinou.
Příčiny vzniku viklanů
Utváření skalních bloků či balvanů do podoby viklanů je výsledkem selektivního zvětrávání hornin, a to jak fyzikálního, tak i chemického, často obou druhů zvětrávání současně. Viklany jsou vlastně ta nejodolnější, dosud nezvětralá "jádra" původního horninového masívu, jehož zvětrávání započalo již ve velkých hloubkách, přičemž svrchní i okolní zvětralý materiál byl v průběhu miliónů let postupně odstraněn působením erozně denudačních procesů. Nejpevnější jádro horniny se tak dostalo na povrch, kde i nadále podléhá fyzikálnímu a chemickému zvětrávání. Nejvhodnější podmínky pro vznik viklanů jsou při zvětrávání žul a granodioritů, vzácněji pískovců, výjimečně v případě jiných druhů hornin.
Rozšíření viklanů
Viklany se vyskytují po celém světě, t.j. všude tam, kde byly k jejich utváření vhodné podmínky. Z jednotlivých kontinentů můžeme jmenovat například The Devils Marbles v severní Austrálii, v Africe skalní tvary v údolí Dakhata ve východní Etiopii či lokalitu Bull´s Party v Namibii, v USA výraznou skálu Balanced Rock v Colorado Springs (stát Colorado), Pico Peito do Pombo ve východní Brazílii nebo „visící“ viklan v Sajanském pohoří na Sibiři. V Evropě se vyskytuje celá řada pozoruhodných viklanů. Namátkou lze uvést skálu v moři u západního břehu švédského ostrova Fårö, nazývanou Pes či Kávová konvice, skalní tvar Omu di Cagna (Muž z Cagna) na Korsice nebo viklany v Rakousku poblíž českých hranic u Gross Gerungs a v přírodní rezervaci Blockheide u Gmündu. V malém německém pohoří Fichtelgebirge poblíž vrcholu Großer Kornberg, pouhých 12 km západně od českého města Aš, se nachází ve skupině žulových balvanů, nazývaných Zigeunersteine (Cikánské kameny), obří viklan. Je dlouhý 9 m, 4 až 7 m široký a 2 m vysoký. Jeho váha se odhaduje na 250 tun, přičemž německé zdroje uvádějí, že pomocí páky lze tento obří skalní blok rozkývat.
Na území České republiky se viklany vyskytují převážně v oblastech tvořených granitickými horninami. Viklany na bázi hlubinných vyvřelin jsou známy z oblasti Jizerských hor, Krkonoš, Šumavy i západních Čech. Specifickým fenoménem je oblast Sedlčanska v okrese Příbram s četným výskytem různých geomorfologických tvarů včetně viklanů. V ČR se vyskytují i pískovcové viklany, konkrétně ve východních a severovýchodních Čechách a na Českolipsku.
Otázky k zalogování
1) Jakou horninou je viklan u Jesenice tvořen?
2) Jaká je přibližně jeho hmotnost?
3) Stoupněte si k viklanu a odhadněte jeho výšku.
4) Důkladně si viklan prohlédněte a určete jeho texturu, strukturu a barvu.
5) Barva je dána převažujícím druhem minerálu. Určete, o který jde v tomto případě?
6) Pomocí GPS změřte nadmořskou výšku u viklanu.
7) Určete světové strany, na které ukazují oválné strany viklanu.
8) Na blízké infotabuli zjistěte odpověď na otázku, jakým způsobem viklan vznikl?
9) Pokuste se viklan rozhoupat. Povedlo se vám to? Popište svoji zkušenost.
10) Dobrovolně přiložte nějaké foto z vaší návštěvy tohoto místa.
Odpovědi na výše uvedené otázky zasílejte přes message centrum nebo e-mail v profilu. Nečekejte s logováním na mou odpověď, pokud bude něco v nepořádku, určitě se ozvu. Děkuji za návštěvu a budu se těšit na váš log. V_clav11 CZ.