Keš je součásti serie 19 keší věnovaným událostem 21. srpna 1968.
Centrem dění se stalo jako již tradičně Václavské náměstí, místo lidového shromažďování při výjimečných událostech celonárodního významu.
V srpnu 1968 se Václavské náměstí spolu s navazující Vinohradskou třídou se stalo symbolem skutečně lidového spontánního odporu proti vojenské okupaci. Davy občanů blokovaly pohyb sovětských tanků a vojenských vozidel. Přirozeným dominujícím centrem náměstí je socha Sv. Václava obklopeného patrony české země. Rozměrný podstavec sousoší se postupně pokrýval hesly, nápisy, plakáty vyjadřujícími skutečné názory občanů. Náměstí uzavírá výrazná budova Národního muzea. Její fasáda se stala němým svědkem nesmyslnosti a vojenské tuposti. Pravděpodobně pod vlivem střelby a výbuchů munice na nedaleké Vinohradské třídě spustili sovětští vojáci zběsilou palbu směrem na budovu, kterou zřejmě považovali pro svoji honosnost za významnou… Prostor mezi sousoším a budovou Národního muzea zvolil za půl roku Jan Palach ke svému burcujícímu činu.
Už brzy ráno 21. srpna se na Václavském náměstí shromáždili mladí lidé. Náměstí i celé centrum bylo brzy davy zatarasené, takže občané jedoucí tramvajemi do práce museli vystoupit a jít pěšky. K prvním srážkám s vojenskými jednotkami v centru Prahy došlo po sedmé hodině ranní. Krátce před půl osmou dorazily první tanky na Václavské náměstí a Vinohradskou třídu. Vojáci s technikou se v cíli své cesty chovali zprvu dost bezradně. Jakoby dostali především pokyny pro cestu. Přes Václavské náměstí na Staroměstské náměstí projížděly nákladní automobily plné mladých lidí s československými vlajkami. Ti zpívali státní hymnu a skandovali hesla proti okupaci. Po deváté hodině dopolední se část tanků přesunula zpět z Vinohradské na Václavské náměstí. Bez zjevného důvodu začali vojáci z kulometů a samopalů ostřelovat domy, zejména budovu Národního muzea. Na schodišti před muzeem leželi lidé přibití střelbou k zemi. Po náměstí šel průvod lidí se zakrvácenou vlajkou. Ve 12.00 na výzvu tvůrčích a uměleckých svazů proběhla protestní generální stávka. Na dvě minuty ustal v Praze veškerý pohyb v ulicích.
Hodinová generální stávka se uskutečnila ještě 23. srpna od 12 do 13 hodin na výzvu XIV. mimořádného sjezdu KSČ. Václavské náměstí pak bylo najednou zcela pusté až na tanky s vojáky.
Václavské náměstí se sochou Svatého Václava symbolizovalo v srpnu 1968 jednotu odporu proti vojenské okupaci. Několik měsíců zůstal celý národ jednotný. Postupně však narůstala demoralizace, začaly se přijímat kompromisy.
O keši: Keš je velikosti small. Keška je BYOP.