Ke vzniku této kešky mě inspirovaly události, které se odehrály v roce 2017 okolo železničního přejezdu v Jablonci nad Jizerou.
Vítejte v Kocourkově
Starý přejezd na náměstí sloužil od roku 1964 a podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) byl jeho stav již nevyhovující. Pravda, v dobách zašlé slávy místní jednokolejky se zde odehrálo několik dopravních nehod a bohužel zde vyhasl i lidský život, s příchodem nového milénia se ale situace změnila. Lidé začali pro jízdu do Rokytnice nad Jizerou stále více využívat autobus, na který přestoupili již v Jablonci. Vlakové spoje z Jablonce do Rokytnice se proto začaly omezovat, až se ustálily na dvou týdně, přesněji na dvou o víkendu. Osobní vlak křižuje jablonecké náměstí tam a zpět v sobotu a v neděli dopoledne v 9:45 a v 10:10. K této výjimečné události se občas přidá událost ještě výjimečnější – průjezd nákladního vlaku nebo parní lokomotivy. Tak či tak vidět padat šraňky se vám jen tak nepoštěstí. Přesto jde o přejezd přes silnici I. třídy a to je vlastně celý kámen úrazu.
Výstavba nového přejezdu vyšla SŽDC (neboli daňové poplatníky) téměř na 10 miliónů korun. Životnost přejezdu se odhaduje na 20 let. Podtrženo, sečteno, jedno spadnutí závor stojí přes 2000 Kč. Zdá se vám to moc? Pak vězte, že původní plány byly ještě mnohem větší a absurdnější. Nepočítaly pouze se dvěma závorami přes hlavní silnici, ale rovnou se sedmi. Jo, se sedmi! Chráněná měla být i vedlejší cesta k domům podél trati a zapomenuto nebylo ani na bezpečnost chodců, i tam měly vyrůst závory. Tuhle šílenost se ale naštěstí podařilo SŽDC rozmluvit.
Když už se vše schylovalo ke šťastnému konci, vyrostla přímo vedle přejezdu 3 metry vysoká plechová skříň pro technické zázemí. Tato obludnost opravdu hyzdila celé okolí a bránila ve výhledu na kostel. Prosbám o přesun dlouho nebylo nasloucháno a zdálo se, že si občané budou muset na novou „okrasu“ zvyknout. Pak ale zasáhl sám Krakonoš (nebo teda alespoň jeho zástupci na KRNAPu), který tohle běsnění zatrhl a dal jasný rozkaz k přemístění. Hurá! A tak nám tu od podzimu 2017 jezdí vláčky přes nový přejezd a lidé se chodí koukat na spuštěné šraňky jako na nějakou raritu. V Kocourkově by nám záviděli
A na závěr pár perliček:
Jedno spuštění závor vyjde zhruba na 2 300 Kč, měsíčně to dělá skoro 40 000 Kč. No, kdo by si tam za ty prachy nešel stoupnout s plácačkou sám, že jo?
Jedná se o nejdražší přejezd v přepočtu na jedno projetí vlaku v celé ČR.
Vedle bezpečnosti bylo jedním z argumentů SŽDC i zkrácení dojezdové doby mezi Jabloncem a Rokytnicí. Vlaky přes stávající přejezd mohly jezdit pouze desetikilometrovou rychlostí. Jo, jenže o 100 metrů dál je další - zcela nechráněný - přejezd, kde tato povinnost platí stále. Doba dojezdu se proto zkrátila o závratné 3,4 sekundy.
Za posledních 20 let se na tomto přejezdu nestala jediná nehoda, nicméně krátce po zprovoznění zde došlo k situaci, kdy auto jedoucí od Rokytnice zastavilo blízko kolejiště a závory, které jsou zde poměrně daleko, spadly až za ním.
Na Panorama a Streetview si stále ještě můžete prohlédnout starý přejezd.
Občané města vesměs vnímají přejezd jako zbytečnost. Starosta si z celé situace udělal legraci a zažádal, aby mu na radnici bylo zavedeno zařízení k ovládání závor pro pobavení turistů. Jeho žádosti nebylo vyhověno.
Ke keši:
Jedná se o klasickou městskou keš velikosti micro (petka).
V keši není tužka!
Při samotném odlovu není nutné vstupovat do kolejiště.
Ano, místo je to veřejné. Zkuste být nenápadní.
11. 4. 2020 byla keš odcizena, na stejné místo byla vložena jiná krabička s odlišným krytím. Změněn hint, terén zvýšen o půl hvězdičky.
9. 5. 2020 byla keš opětovně odcizena a na delší dobu vypnuta.
20. 6. 2020 byla keš vložena na nové místo zhruba 100 m od původních souřadnic JV směrem. Změněno krytí a hint.
MOC PROSÍM, POKUD BUDOU S KEŠÍ JAKÉKOLI PROBLÉMY, DEJTE MI VĚDĚT POMOCÍ NEED MAINTENANCE LOGU NEBO PŘES SOUKROMOU ZPRÁVU. DROBNÁ POZNÁMKA UPROSTŘED LOGU MI SNADNO UNIKNE A DANÝ STAV SE PAK NADÁLE ZHORŠUJE. DĚKUJI!
Úspěšný lov