Skip to content

Rzeszowskie Spacery – Łukasiewicz nie znany Mystery Cache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 6/3/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Współrzędne początkowe naszego kesza zagadki nie zostały przypadkowo wybrane. Wskazują one na miejsce - dawną aptekę „Pod Czarnym Orłem”, która związana było bezpośrednio z bohaterem naszej opowieści - Ignacym Łukasiewiczem - o czym za chwilę...

Przedstawiając Ignacego Łukasiewicza ukazuje się go zwykle jako pioniera przemysłu naftowego i wynalazcę lampy naftowej – słowem galicyjskiego Prometeusza. Coraz rzadziej jednak wspomina się o wielu innych jego przymiotach: szlachetności, skromności, dobroci, empatii, ofiarności, bezinteresowności i patriotyzmie, którym się odznaczał.

Jakim więc był człowiekiem Ignacy Łukasiewicz, którego Rzeszów miał zaszczyt przez kilka lat gościć? Urodził się w roku 1922 w Zadusznikach pod Mielcem ale jako ośmiolatek przeniósł się z rodzicami do niedalekiego Rzeszowa. Tam w latach 1832-1836 uczęszczał do popijarskiego gimnazjum (obecne I LO znajdujące się naprzeciwko miejsca oznaczonego współrzędnymi). I to właśnie w jego murach, stosunkowo szybko, zetknął się z działalnością spiskową. Łukasiewicz jako spiskowiec? A jakże...

Po ukończeniu czwartej klasy gimnazjum musiał przerwać naukę gdyż jego starszy brat właśnie udawał się na studia prawnicze do Lwowa, a rodziców Łukasiewicza nie stać było na utrzymanie dwóch uczących się młodzieńców. Ale jak się okazało wykształcenie jakie otrzymał zupełnie wystarczało, do podjęcia praktyki w charakterze pomocnika aptekarskiego. Pierwszą pracę znalazł w Łańcucie, w aptece Wincentego Swobody i tam w czasie przysposabiania do zawodu nawiązał kontakty ze środowiskiem niepodległościowym, wciągając się stopniowo w konspiracyjny ruch narodowy.

Niebawem powrócił do Rzeszowa i rozpoczął pracę jako subiekt w aptece „Pod Czarnym Orłem” należącej do Edwarda Hübla (Hibla), na rogu ulic: Jagiellońskiej i 3-go Maja (wówczas ulicy Pańskiej). Na jej zapleczu odbywały się konspiracyjne spotkania działaczy niepodległościowych, w których młody Ignacy uczestniczył. Dodatkowo, w ramach działalności konspiracyjnej, zajmował się kolportażem podziemnej prasy, pisał patriotyczne wiersze oraz modlitwy. Został również mianowany agentem rewolucyjnym na Rzeszów i okolice.

I tu wypadałoby wspomnieć szerzej o jego działalności konspiracyjnej jak i nieudanym spisku ale tak się składa, że tej została poświęcona skrzynka: Rzeszowskie Ciekawostki #6 – Spisek, stąd nie będziemy się powtarzać...

No a co było później? Za działalność spiskową został skazany i uwięziony na rok w więzieniu karmelickim we Lwowie. Potem, po uwolnieniu, podjął pracę w lwowskiej aptece "Pod Gwiazdą" należącej do Piotra Mikolascha. Następnie w latach 1850-1852 wyjechał studiować farmację na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu. W Wiedniu w roku 1852 r. uzyskał tytuł magistra farmacji i wrócił do pracy w aptece Piotra Mikolascha, gdzie objął stanowisko prowizora. Tam w latach 1852-1853, na zapleczu apteki, Ignacy Łukasiewicz wspólnie z Janem Zehem oddali się pasji i rozpoczęli badania nad właściwościami ropy naftowej i znalezienia dla tej nowej substancji zastosowań. I tu się zatrzymajmy...

Otóż na fali własnych zainteresowań ropą naftową, w 1854 roku wspólnie z Tytusem Trzecieskim, założył pierwszą na świecie naftową spółkę, która zaczęła wydobywać i eksploatować ropę w Bóbrce koło Krosna. Tu jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że pierwszy szyb naftowy w Ameryce został wywiercony w Oil Creek w Pensylwanii dopiero w roku 1859 roku.

W związku z uzyskaniem znacznych, jak na owe czasy ilości tego surowca, w 1856 roku Łukasiewicz założył w Ulaszowicach (obecnie dzielnica Jasła) pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej. Sam wkrótce został prezesem rosnącego w siłę Krajowego Towarzystwa Naftowego i jednym z najbardziej wpływowych ludzi w monarchii austro-węgierskiej. Jako monopolista, dosyć szybko dorobił się sporych pieniędzy …

Mógł mieć niemal wszystko ale żył skromnie, a im więcej dochodu przynosiła jego spółka tym większym stawał się dobroczyńcą. Od tej chwili możemy mówić o Łukasiewiczu - wielkim społeczniku i filantropie, którym okazał się być nasz szejk z Galicji.

Łukasiewicz zwykł twierdzić, że nie wystarczy dać możliwość zarobienia pieniędzy, ale trzeba jeszcze uczyć rozsądnie je wydawać. I sam w tym względzie świecił przykładem. Wszędzie, gdzie żył i pracował odznaczał się niezwykłą aktywnością i życzliwością wobec środowiska. Doceniając wagę oświaty i kultury stał się fundatorem szkół powszechnych w: Bóbrce, Chorkówce, Zręcinie, Żeglcach. Dodatkowo w Chorkówce założył szkołę koronkarską dla dziewcząt, którą prowadziła jego żona Honorata. Udzielał protekcji i pomocy finansowej chłopskim dzieciom podejmującym naukę w szkołach średnich i uczelniach wyższych. Żywił przekonanie, że lepiej wspomóc dziewięćdziesięciu dziewięciu niepotrzebujących aniżeli pominąć jednego potrzebującego. Nigdy nie odmawiał pomocy poszkodowanym. Pogorzelcom i biednym rozdawał bezinteresownie drewno ze swego lasu na budowę domów, a woźnicom wożącym ropę z Bóbrki do stacji kolejowych pożyczał pieniądze, aby mogli kupić konie i wozy. Z własnych środków leczył chorych i dotkniętych otaczając wszystkich potrzebujących opieką, np.: w czasie panującej epidemii cholery. W Bóbrce doprowadził do otwarcia leczniczego (jodowo-bromowego) zakładu kąpielowego. Sam był propagatorem zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia, przy tym nie tolerował pijaństwa – ówczesnej galicyjskiej plagi społecznej. Uruchomił „machinę” pomocy socjalnej. We wspomnianej Bóbrce założył pierwszą robotniczą Spółkę Bracką, której celem było zabezpieczanie bytu górników i ich rodzin w razie choroby lub inwalidztwa. Pieniądze pochodziły ze składek własnych górników. Przy tym przekonywał swoich robotników i uświadamiał ich co do korzyści przynależności do tej spółki. Członkostwo bowiem gwarantowało im pomoc w chorobie, przyszłą emeryturę, wiano dla córek czy pomoc w kształceniu synów.

W latach 1868–1881 zainicjował powstanie kilku kopalni nafty: w Beskidzie Dukielskim (Ropianka, Wilsznia, Smereczne) i w Gorlickiem (Ropa, Wójtowa).

Był szczodry dla ludzi i Kościoła. Okolicznym klasztorom, świątyniom katolickim i cerkwiom unickim rozdawał bezpłatnie naftę oświetleniową. W Chorkówce ufundował kaplicę dla miejscowej ludności, a w miejscowości Zręcin (pod Chorkówką) wraz ze swoim wspólnikiem Karolem Klobassą-Zrenckim sfinansował budowę neogotyckiego kościoła. Za działalność charytatywną Ignacy Łukasiewicz otrzymał od Papieża Piusa IX, tytuł szambelana papieskiego i Order Świętego Grzegorza. Pod koniec życia został wybrany do Sejmu Galicyjskiego. Jednakże pracowitość ponad siły, aktywność zawodowa i społeczna nadwerężyła jego zdrowie. Umarł jeszcze w pełni twórczego potencjału. Gdy już żegnał się z tym światem Łukasiewicz, ostatnią swoją wolą, kazał podrzeć weksle swoich dłużników na łączną sumę 60 tysięcy złotych reńskich, tym samym uwalniając ich od finansowych zobowiązań!

O jego bezinteresowności niech świadczy anegdota: Ponoć o efektach jego prac dowiedział się sam John Rockeffeler (przyszły „król nafty” i najbogatszy człowiek w historii) i oddelegował doń swoich wysłanników, by ci namówili aptekarza płacąc przy tym ogromne pieniądze, aby odsprzedał im patent na destylację ropy. „Nie mam wiedzy na sprzedaż" – miał odpowiedzieć Łukasiewicz i podzielił się swoją wiedzą za... darmo! Tym samym stracił szansę zostania milionerem... Takim był Łukasiewicz.

A teraz przejdźmy do kesza. Wstawmy do wzoru uzyskane z niżej zamieszczonych pytań dane i już...

N50 02.(B x E + A) + 14;

E021 59.(C-D) x B + F - A - 83

A - wiek w latach – w zaokrągleniu - jakiego dożył Ignacy Łukasiewicz

B - suma cyfr roku – symbolicznej i zarazem oficjalnej daty narodzin przemysłu naftowego w Polsce

C - rok, w którym Ignacy Łukasiewicz został uhonorowany przez Piusa IX tytułem szambelana papieskiego i odznaczony Order em Świętego Grzegorza

D - rok ustanowienia Orderu Świętego Grzegorza

E - gdzie został pochowany Ignacy Łukasiewicz?

(2) w Chorkówce

(4) w Zręcinie

(6) w Klęczanach

F - ile lat Ignacy Łukasiewicz pracował jako pomocnik aptekarski w rzeszowskiej w aptece „Pod Czarnym Orłem” należącej do Edwarda Hübla?

Kesz to magnetyczny mikrus. Zawiera jedynie logbook. Jego miejsce ukrycia jest baaardzo ruchliwe, stąd prosimy by podejmować go w godzinach nietypowych stosując przy tym styl na: „zakochaną parę”, „ciężarną Eskimoskę” czy „pijanego mistrza”. Powodzenia!

Źródło: Bednarczyk A. [w:] Podkarpacka Historia, nr 3, wrzesień 2016 r. Bonusiak W. Szejk z Galicji, Ignacy Łukasiewicz 1822-1882 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_%C5%81ukasiewicz

Additional Hints (Decrypt)

eót, qnfmrx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)