Vítáme vás na sérii Pilsen_Matrix. Nápad na její vznik se zrodil v hlavě kačera zdehaje, který svou vytrvalostí a důsledností donutil nás ostatní, abychom mu ji založili. 😊 Ale teď vážně. Série začala vznikat od počátku roku 2017. Proběhlo několik pořadatelských eventů a vznikla závazná pravidla pro jednotlivé keše. Během následujících týdnů byly rozděleny jednotlivé D/T kombinace a mohlo se začít zakládat. Každý z ownerů dostal na starost tři keše, které luštěním odpovídají matrixovému D/T a zároveň mají svá vlastní témata. Přece jen se mezi námi ještě najdou tací, kteří si rádi přečtou pár řádek o místě, které navštívili. Takže se máte jistě na co těšit...
Všechny kešky v sérii mají některé společné vlastnosti. Jedná se o keše typu mystery a každá z nich má v listingu možnost ověření výsledku luštění. Výchozí souřadnice hledejte na řekách Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava a Berounka. Nebo si můžete stáhnout tento bookmark. Keše nejsou nahuštěny na jednom místě, ale jsou rozmístěny v širším okolí Plzně. Proto bude lepší si na odlov celé série vyhradit více dní. Podrobnější informace k odlovu jednotlivých keší najdete vždy na konci konkrétního listingu. A pokud si nebudete vědět rady s luštěním, nebojte se kontaktovat ownera.
Spoluautoři série:
2vkjmch, bobrlinek, Bobryne, cichalm, Dennyšák_a_Baty, DULÍK & VOJTÍK, Fille.n15, Honomichlojc, foxcpg, Hrádci11, Jan Rais, JPAgeo, Kaštani Plzeň, Kometa, leguan82, lukyhonzik, M13JP, Mi-Lu-Ji, Mira83, Parisee, Petr%S, redymount & Kožich, RicTEP, Ritchier, Subajan & Ateliv, Tholy & Eve, Tomasook, TSEARTH, V_clav11 CZ, vytrvalec, zdehaj
Přejeme příjemný lov a mnoho zážitků při návštěvě série Pilsen_Matrix.
Trackables (nebo také trackable items, případně česky trasovatelné či trekovatelné předměty anebo také cestovatelé) jsou speciální předměty, s nimiž se běžně potkávají hráči geocachingu. Jejich obvyklým úkolem je cestovat z keše do keše, přičemž jejich pohyb je zaznamenáván online prostřednictvím služby, pod kterou tyto předměty spadají. Přitom jsou tyto předměty vybaveny trekovacím číslem, což je jejich jednoznačný identifikační kód sestávající ze směsice písmen a čísel. Ten slouží k zalogování předmětu na webu, přičemž by měl být držen v tajnosti (neměl by být například dohledatelný na internetu ať už v diskuzních fórech či na fotografiích), neboť se vychází z předpokladu, že tento kód zná pouze hráč, který daný předmět nalezl či na vlastní oči viděl a je tedy oprávněn jej logovat. Zároveň je každému předmětu přiřazen identifikační kód ve tvaru TBxxxx, který je určen pro veřejné označení konkrétního předmětu a v logu se zmínit může.
Typickými představiteli trekovatelných předmětů jsou travel bug a geocoin, ty spadají pod geocaching a mají podporu GroundSpeaku, mezi dalšími jmenujme například geokrtek, quicklog nebo geolutin.
Zatímco geocoin je oficiální mince z kovu, dřeva, skla nebo dalších materiálů vydaná přímo pro geocaching, přičemž by na sobě měla mít nápis „Track on Geocaching.com“ nebo „Trackable on Geocaching.com“, travel bugem může naproti tomu být téměř cokoliv – tedy libovolný předmět opatřený zpravidla štítkem s trekovacím číslem (tzv. dog tag, neboli psí známka). V podstatě záleží na nápaditosti ownera daného předmětu. Z toho důvodu je travel bugů nepřeberné množství a lze mezi nimi najít například trekovatelná trička, auta opatřená samolepkou s trekovacím číslem, psy, kočárky nebo bicykly opatřené psí známkou, případně lze nalézt i kešery, kteří mají trekovací číslo vytetované na těle.
Zajímavosti mezi travel bugy a geocoiny
Mezi travel bugy a geocoiny lze najít mnoho zajímavých předmětů. Každého kešera jistě již někdy napadlo, který travel bug je nejstarší, který je největší, jak vypadal první geocoin, či který trekovatelný předmět urazil na své cestě největší vzdálenost. Pojďme se na některé z těchto zajímavostí podívat (i když žádná ze zde uvedených informací nemusí být 100procentně přesná, protože statistiky se v průběhu času mohou měnit, byť co se týče geocoinů, jsou jejich historie a rekordy lépe zaznamenané a zmapované nežli u travel bugů):
- Pravděpodobně nejstarším, respektive prvním aktivovaným travel bugem, ovšem bez jediného logu, je OPERATION FLASHPOINT s identifikačním kódem TB2. Aktivován byl 15. července 2001, jeho owner Jeremy jej vložil do lahve a vhodil do moře. Pokud jej někdy někdo najde, měl by ownerovi dát vědět nebo TB vložit do nějaké keše. Další zprávy o něm nejsou.
- Zřejmě druhým nejstarším travelbugem, tentorkát už i s logy, je Deadly duck: Envy s identifikačním číslem TB1. Ownerem je opět Jeremy, aktivace proběhla 30. srpna 2001, první log z 28. září 2001 je od uživatele bigkid, který TB grabnul od jistého Denise, jenž jej původně dostal od ownera. Bigkid následně travel bug 2. října umístil do keše The Rookie poblíž Washingtonu. Další osud předmětu je nejasný, zřejmě jej někdo bez vědomí, že jde o cestovatele, z keše odnesl.
- Travel bugy s největším počtem nacestovaných kilometrů jsou International Space Station Travel Bug s identifikačním kódem TB27AH8 a International Space Station Travel Bug II by the 5th Grade Class of Chase Elementary School-Waterbury, CT s kódem TB5JJN1, které se podívaly na Mezinárodní vesmírnou stanici. První z nich byl dopraven na ISS Richardem Garriottem na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz TMA-13 14. října 2008. Po 10 dnech pobytu na stanici jej Garriott umístil do skříňky číslo 218 v ruském segmentu stanice, kde TB počkal až do února 2011 na astronauta Michaela Reeda Barratta, který na ISS přiletěl raketoplánem Discovery v rámci mise STS-133. Během doby, kterou travel bug strávil na palubě, nacestoval více než 500 miliónů kilometrů. Druhý cestovatel byl třídním projektem 5. třídy základní školy Chase Elementary School z Waterbury v Connecticutu, kam jako školák docházel astronaut Rick Mastracchio. Ten se uvolil k tomu, že při své cestě na Mezinárodní vesmírnou stanici travel bug vezme s sebou a po návratu z mise jej vrátí žákům ve Waterbury. Během téměř 190 dnů strávených na palubě stanice urazil odhadem něco kolem 127 miliónů kilometrů. Čítače uražené vzdálenosti na stránkách Geocachingu ovšem ukazují vzdálenosti podstatně nižší, u TB27AH8 je to "pouhých" necelých 46 tisíc kilometrů, v případě TB5JJN1 nalezneme číslo lehce přesahující 60 tisíc kilometrů. Tyto hodnoty tedy odpovídají pouze tomu, co oba travel bugy nacestovaly po povrchu Země. První z cestovatelů má v současnosti své čestné místo v budově ředitelství Groundspeaku v Seattlu, druhý cestovatel stále putuje z keše do keše kdesi ve Spojených státech.
- Travel bugem s nejvyšším počtem kilometrů zaznamenaných pomocí čítače na stránkách Geocachingu je s největší pravděpodobností Clrtolnd's personal geo-backpack ownera clrtolnd. Jedná se o osobní travel bug a přestože owner má na kontě "jen" necelé tři tisícovky nalezených keší, díky tomu, že hodně cestuje po celém světě, urazil jeho TB již téměř úctyhodných 5 miliónů kilometrů.
- Největším travel bugem by podle jeho ownera 47Dad47 měl být cestovatel Earth, The World's Largest Travel Bug s identifikačním kódem TBD702. Už podle názvu je jasné, že je jím celá zeměkoule (to by tento TB řadilo na první místo v počtu uražených kilometrů). Travel bug byl oficiálně vypuštěn 8. května 2004 a jeho cílem je udržovat život během cesty vesmírem. Toto prvenství ve velikosti je však více než sporné a je otázka, jestli Země vůbec může být označena trekovacím štítkem.
- Další TB, který by mohl aspirovat na titul největšího cestovatele, je pravděpodobně The Earth's Second Biggest Travel Bug s kódem TBDFBF patřící témuž majiteli 47Dad47. Je jím budova hlavního železničního nádraží v Sacramentu, která má mít dokonce svou psí známku umístěnou na souřadnicích N 38° 35,041 W 121° 30,060. Ani v tomto případě ale nejde o TB, jak si jej obyčejně představujeme.
- Prvním vypuštěným geocoinem byl v září 2001 Moun10Bike Version 1 Geocoin #002, avšak žádný ze série geocoinů Moun10Bike nebyl určen pro prodej. Prvním geocoinem, který se dostal k širší veřejnosti, tak byl v březnu 2002 Canadian geocoin.
- Geocoin, který je oficiálně označován jako největší patřící do vydané série, je Generic Coin Ø5" (například TB1EPJJ) s průměrem 12 centimetrů.
- Naproti tomu za nejmenší geocoin ze sériové výroby je považován Europe Nano, 2009, Ø0.5" (například TB2WXJX) s průměrem pouhých 12 milimetrů a tlouštkou 1 milimetr.
- Kromě výše zmíněných sériově vyráběných geocoinů se lze setkat s jednotlivými kusy, které dosahují ještě větších rozměrů. Největší geocoin vůbec je Geofarm Giga Geocoin s identifikačním číslem TB45PGQ vyrobený v roce 2011 ve Švýcarsku, kde byl představen na eventu Geofarm Schweiz / Suisse / Switzerland. Jeho rozměry jsou 1096x1039 milimetrů a hmotnost činí téměř 26 kilogramů. Jeho vlastníkem je popfex, který jej má stále ve vlastnictví. Druhým největším jednotlivým geocoinem, který byl vyroben speciálně pro event Nordseetaufe 2010, je Der Dicke s identifikačním kódem TB3W8FG, který se nachází ve stejnojmenné keši v Německu. Jedná se o kotvu s hmotností přibližně 40 kilogramů a rozměry 62 centimetrů šířky a 97 centimetrů výšky.
Jak na keš
Keš se nachází na souřadnicích N 49° 46.643 E 13° 26.977. Kromě klasického logbooku naleznete na uvedených souřadnicích i travel bug TB8N1YY, který však není určený k cestování. Naopak jeho úkolem je zůstat na místě, hlídat keš a udělat radost nálezcům. Pozor, v keši není tužka.