Trať je vedena v jízdním řádu Českých drah pod číslem 175 a je spojkou dvou hlavních tratí - Praha - Plzeň a České Budějovice - Plzeň. Trať je dlouhá 26,6 km, nejvyšší stoupání je 24 promile a nejvyšší stanicí jsou Příkosice (520 m.n.m.).
Provoz na trati byl zahájen na úseku Rokycany - Mirošov v roce 1869 nejprve jako vlečka a v roce 1883 veřejná trať. Na úseku Nezvěstice Mirošov byl zahájen provoz nákladní dopravy v roce 1882. Osobní přeprava na trati byla zahájena v roce 1889. Od 80. let 20. století na trati dříve jezdilo několik vozů 810, od roku 2009 jezdí na trati pravidelně jednotka Regionova na většině vlaků v úseku Rokycany - Příkosice, který je výrazněji frekvenčně vytíženější než úsek Příkosice - Nezvěstice, kde proto zůstaly nasazeny menší motorové řady 810.
V úseku z Rokycan do Mirošova je velmi silná osobní i nákladní doprava. Nákladní vlaky jsou zde vedeny i o víkendech. Výhodou tohoto úseku je, že vede středem souvisle zastavěného údolí, kde jsou zastávky poměrně vhodně rozloženy. V blízkosti je také většina velkých průmyslových podniků. Závadou tohoto traťového úseku jsou nezabezpečené a nepřehledné přejezdy v obcích a relativně nízká cestovní rychlost.
Druhý úsek regionální trati z Mirošova do Nezvěstic vede členitým podhůřím Brd. Směrové a sklonové poměry jsou zde nepříznivé, osídlení poměrně řídké. Turistický ruch a vybavenost je nedostatečná, ale vzhledem k pěkné krajině má velký potenciál. Atraktivní lokalitou pro rekreaci je již dnes lesní komplex v okolí Kornatického potoka (zámek Kozel, zřícenina hradu Lopata, koupaliště u krásného Kornatického rybníka, přírodní rezervace s naučnou stezkou atd.). Jedna z mála akcí podporující turistický ruchu na Mirošovce a ve zdejším regionu, je spjata s unikátním vodním hamrem v Dobřívě. Významnou frekvencí v letním období jsou turisté mířící do lesního komplexu Kornatického rybníka a chataři. Většinu frekvence dnes zvládá v úseku Příkosice - Nezvěstice samostatný motorový vůz řady 810, do Příkosic však od Rokycan jezdí v pracovní dny vlaky zesílené. Pravidelná nákladní doprava je momentálně v úseku zastavena, dříve se jezdilo do skladu stavebnin v Lipnici.
Při velkých povodních v roce 2002 došlo ke stržení železničního mostu přes řeku Úslavu v km 24,1 trati poblíže zastávky Šťáhlavice, jehož rekonstrukce s náklady více než 8 mil. Kč byla dokončena v roce 2003.
NEZAPOMEŇTE SI POZNAMENAT BONUSOVÉ ČÍSLO potřebné pro odlov keše TKR#8 Mosty na Úslavě - BONUS 2, která je součástí připravované série "Toulky kolem řeky"
Další keše této série:
TKR#5 Most na Mirošovce
TKR#6 Most Osvobození
TKR#7 Inundační most
TKR#8 Mosty na Úslavě - BONUS 2