Bijele i Samarske stijene su strogi rezervat i nalaze se u središnjem dijelu Velike Kapele u Primorskoj-goranskoj i Karlovačkoj županiji. Rezervat je proglašen 24. siječnja 1985. g. na površini od 1175 ha.Reljef obuhvaća brojne bizarne vapnenačke stijene. Na kamenim blokovima raste šuma jele, smreke te bukve.Najviši vrh Samarskih stijena iznosi 1302 m, a zapadno od njih nalaze se Bijele stijene s najvišim vrhom od 1335 m. 1952. godine planinari PDS „Velebit” iz Zagreba podignuli su „Ratkovo sklonište”.U rezervatu se nalaze se najraznolikije pojave krške prirode.Od flore tu se nalaze primjerice runolist, srčanik, dragušac. U sačuvanoj prirodi žive primjerice medvjedi, lasice, puhovi i kune.
Prema propisima, kretanje u strogom rezervatu prirode jest ograničeno, dozvoljeno je isključivo na označenim stazama i putevima kojih ima nekoliko u svakoj od ove dvije skupine stijena. U pravilu, staze predstavljaju zapravo samo oznake postavljene na tlu, drveću ili stijenama, dok njihovu konfiguraciju čine stope pješaka i planinara koji su ovim putevima prošli. Osim vihoraškog puta, svojevrsne glavne staze kroz rezervat koja povezuje bijele i samarske stijene, gotovo sve druge staze prilično su tehnički zahtjevne i ne preporučuju se početnicima. Ali upravo zbog toga su među najatraktivnijim planinarskim putevima u Hrvatskoj.
Staze nisu duge te nemaju preveliku visinsku razliku, no unatoč tome za prolazak je potrebna dobra fizička kondicija i koncentracija, jer se pretežito sastoje od doslovno penjanja rukama i nogama po stijenama.Penjanje je to po prekrasnim, prirodnim djelovanjem izobličenim gromadama kamena na visinama od nekoliko metara. "Lijeva noga u udubinu, rukama se uhvati za izbočinu, povuci se metar prema gore, sada desna noga u udubinu sa strane, dok se sa barem tri hvatišta držiš čvrsto i potom korak okomito gore lijevom nogom i tako dalje". Tako otprilike izgledaju usponi na Piramidu, Dvorac, Stepenicu ili neki od drugih vrhova, odnosno kamenih kula koje se uzdižu iz crnogorice i šumi bukve te sa kojih se pruža veličanstven pogled na divljinu Gorskog Kotara. Kada se jednom popnete na jedan od tih vrhova, pred vama se pojavljuje more crnogorične šume sa bijelim, kamenim otocima, nevjerojatnim prirodnim formacijama drugih stijena koje se doimaju poput remek-djela pomahnitalog kiparskog genija usred divljine.
Amfiteatar se nalazi na kružnoj stazi koja obuhvaća južnu skupinu samarskih stijena, koja je ujedno i jedna od najzahtijevnih staza, stoga nemojte ići sami i računajte da vam od parkinga, te ponovno do povratka na parking treba od 6-8 sati.
Amfiteatar možete te vidjet sa skoro svih strana samo treba dobro gledat i uočiti! ;)
S obzirom da je težina 4,5 nema spoiler slike samo lagani hint
POTRAGA ZA CACHE-OM NA VLASTITU ODGOVORNOST!
Izvor: wikipedia.org i hrbackpacker.com
HR: Molim da se svako sa svojim nikom upiše u logbook, jedan upis za više osoba neće biti prihvaćen i logovi svih će biti obrisani!
EN: Please, that everyone sign the logbook with his nick, a nick for several people is not accepted and all logs will be deleted!
DE: Bitte, dass jeder das Logbuch mit seinem Nick unterschreibt, ein Nick für mehrere Personen wird nicht akzeptiert und alle Logs werden gelöscht!