Na úvod dnešního semináře „Traumata Járy Cimrmana“ jistá analogie s naším koníčkem…
Znáte to sami velice dobře. Pípne publikace nové keše, necháte všeho a valíte na souřadnice s očekáváním prvního zápisu do prázdného logbooku. Jenže to by se ve zdejší lokalitě nesměl vyskytovat jistý jedinec, díky němuž vám po otevření krabky nezbývá nic jiného, než povzdechnutí: „Teď tu byl…“
A nyní se vžijte do Járy Cimrmana, který stejně krušné pocity zažíval při každé návštěvě patentového úřadu. Ať už tam šel s objevným vynálezem žárovky, transformátoru či dynamitu, vždy slyšel jen: „ Teď tu byl…“
A nebylo to jeho jediné trauma, celý život trpěl i tím, že jeho vlast nemá moře. Cimrman byl touhou dopřát svým krajanům moře doslova posedlý. Známý je příběh, kterak aspoň Pražané díky němu moře na 30 minut měli, více však vídeňká vrchnost nedovolila... Téměř nic se naopak neví o tom, že Cimrmana moře inspirovalo k návrhu nové české vlajky. Ano, ten klín v barvě moře, vražený mezi bílý a červený pruh historické vlajky Čech, se poprvé objevil na tomto náčrtku, který byl nalezen na dně oné legendární truhly s géniovým dědictvím.
Na zadní straně byl opatřen Cimrmanovou poznámkou:
Bohužel, vzniku Československa a následně i nové vlajky se nedožil a jako původní autor návrhu je systematicky opomíjen.
Po pražském fiasku se Cimrman nevzdává své myšlenky na moře a vydává se do Brna. Důvod je zřejmý, už tehdy se tradovalo, že v Brně je možné úplně všechno! Během svého pobytu v Brně bývá častokrát vídán na procházkách podél řeky Svitavy i Svratky, během kterých plní svůj sešit častými poznámkami a nákresy.
Ke konci svého pobytu v Brně byl Cimrman spatřen v Kníničkách, jak s výrazně zasmušilým pohledem pozoruje ve Svratce se koupající dámy z místního Ženského spolku plaveckého, jejichž oděv zahaloval v podstatě vše od kotníků až po ušní lalůčky. Podle očitých svědectví byl po chvilce přistižen, jak s blaženým úsměvem ve tváři trhá a zahazuje svůj poznámkový sešit a prchá směrem k brněnskému nádraží. Po návratu do Prahy pak jeho stopa vede do místního vyhlášeného krejčovství a odtud již Cimrmanovy kroky směřují do patentového úřadu, kde je konečně po mnoha předchozích neúspěšných pokusech přijat jeho vynález – dvojdílné plavky!
Zajímavé výsledky přinesla rekonstrukce ze sešitu vytržených listů, které Cimrman při svém útěku z Brna zanechal na břehu řeky Svratky. Díky nim je nezpochybnitelné, že Jára Cimrman se zaobíral myšlenkou řeku přehradit a vytvořit severozápadně od Brna vodní plochu, která by mohla moře vzdáleně připomínat.
Nyní lze s jistotou tvrdit, že Cimrmanova touha po zápisu prvenství jakéhokoliv svého vynálezu na patentovém úřadu byla silnější, než jeho posedlost mořem v české či moravské krajině. Dal nám sice dvoudílné plavky, ale na brněnské „moře“ jsme si díky tomu museli několik dalších desítek let počkat.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Toliko seminář a informace z historie, nyní již následuje vlastní hra, jejímiž režiséry budete vy sami a jen na vás bude záležet, jak se svým pojetím uspějete.
Povinný bod scénáře
Na souřadnicích naleznete sirku netradičních rozměrů. U ní pořiďte svoje foto nebo foto vašeho navigačního přístroje tak, aby na pozadí bylo brněnské moře. To moře, které Cimrman viděl ve svých představách... Foto připojte ke svému logu.
Dobrovolný bod scénáře
Ano, tušíte správně, Cimrmanovo moře jste si odbyli v povinném bodu a teď už zbývají jen ty dvojdílné plavky... Sám se divím své odvaze něco takového po vás chtít, ale zároveň věřím, že výzva bude v nějaké podobě přijata. Stydlivky a stydlíni mohou nakreslit svoji postavu v plavkách, připojit svůj nick a s touto kresbou se vyfotit. A vy ostatní zapojte svoji fantazii a vyfoťte se v libovolném koupacím úboru dle vaší odvahy a kreativity. Na dvojdílných plavkách netrvám, můžete zkusit něco „dobového“, třeba modrobílé plavečky ala „Husí kůže“, prostě cokoliv související s koupáním.
Extrémní bod scénáře
Členky Ženského spolku plaveckého v Kníničkách ocenily Cimrmanův vynález a hlavně osvobození svého těla od nepohodlných celotělových koupacích úborů pojmenováním své oblíbené pláže po vynálezci. Pamětní desku nechaly umístit poblíž levého břehu původního toku Svratky (její kopie je zobrazena na pozadí listingu, v čitelnějším rozlišení zde). Po zatopení údolí deska zůstala zachována na původním místě, ale její přesnou polohu se z historických pramenů dohledat nepodařilo.
Komu se podaří desku na ploše několika hektarů a ve značné hloubce najít a nález doložit fotografií, ten bude navždy zapsán do Geocachingové síně slávy, zvýšená obtížnost se mu ale ve statistikách neprojeví.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Virtual Reward - 2017/2018
This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.
------------------------------------------------------------------------------------------------