Sova
Sova je masožravým ptákem, vyskytujícím se na všech kontinentech světa, kromě Antarktidy. Sovy jsou často spojovány s moudrostí, neboť byly v řecké mytologii vyobrazovány spolu s bohyní Athénou, dcerou Dia, ochránkyní statečnosti, práva, spravedlnosti, umění, vítězné války a moudrosti. Díky svému vzhledu působí vznešeně a moudře. Naopak, v křesťanské mytologii je spojována se symbolem ďábla a její spatření, či houkání věští smrt.
Tělo sovy je pokryté načechraným peřím, které umožňuje sovám tichý let, lepší orientaci při pohybu a usnadňuje lov kořisti, ke které se může přiblížit, aniž by kořist něco vytušila. Jedná se o ptáka, který je nejvíce aktivní v noci a její oči, jsou jedny z nejdokonalejších u všech ptáků. Umožňují dokonalé zobrazení vzdálených předmětů a ostrost výjevu i v noci. Narozdíl od ostatních ptáků vidí ale sova blízké předměty velmi neostře a při krmení si pomáhá pírky z kraje zobáků, umožňující jí lepší orientaci. Její zbarvení ji umožňuje splynout s okolím. Další zajímavostí je, že sova dokáže otočit hlavu až o 270 stupňů v obou směrech. což jí umožňují velké otvory v krčních obratlích a dokonalá anatomická stavba krku i tepen.
Vzácnou sovou, kterou můžeme spatřit i v Beskydech je Puštík bělavý. Jeho výskyt je zaznamenán v Asii a v Evropě. Pro ochranu této sovy je důležité chránit lesní porost a ponechat v lese i staré, ztrouchnivělé stromy.
Ke kešce:
Keška se nachazí poblíž vrcholu Bučník a je možné ji odlovit například při procházce z Rožnova na Díly. Mějte oči otevřené a třeba se vám podaří jednu sovu také spatřit!
Součást závodu BRAZDA 2017
Tato keš vznikla jako součást geocachingového závodu BRAZDA 2017, neboli Brutálního Rožnovského Adrenalinového Závodu Družstev Amatérů. Pokud rádi soutěžíte a máte rádi různá dobrodružství, neváhejte a zúčastněte se příštího ročníku!