Zizkuv dvorec Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Žižkův dvorec
byl tvořen dvěma svobodnými dvorci (celkem cca 40 ha). Na jednom hospodařili v polovině 14. století Janovi rodiče, druhý z dvorců vlastnili jeho strýcové z otcovy strany. Kolem roku 1378 již plnoletý Jan rodinný majetek zdědil a v dubnu 1380 prodal Vilému Puckovi z Trutmaně a zřejmě se rozhodl nabídnout své služby královskému dvoru. K tomuto kroku mladého zemana nejspíš vedly zhoršující se majetkové poměry. Není tajemstvím, že budoucí nepřemožitelný válečník nebyl zrovna příkladným hospodářem.
Roku 1484 byl Trocnov prodán klášteru v Borovanech. Statky kláštera pak Vilém z Rožmberka připojil ke svému rodovému panství, které po vymření tohoto rodu přešlo do rukou Švamberků. Třicetiletou válkou zpustošený Trocnov se roku 1631 dostal jako konfiskát opět do vlastnictví kláštera v Borovanech. Nicméně válkou poničený statek se již nepodařilo rekultivovat. Proto oba původní dvorce klášter nechal zbourat a v letech 1678-1679 nechal postavit dvůr nový. Zbytky dvorce byly zasypány a nakonec byl statek zrušen docela a větší část plochy Trocnova zalesněna. Místa obou dvorců upadla nadlouho v zapomnění. Až v letech 1921 – 1937 probíhal archeologický výzkum, při kterém byly odkryty základy většího dvorce. Teprve v roce 1956 bylo pod vedením archeologa Antonína Hejny zahájeno odkrývání zbytků menšího dvorce.
Dvorec, který stával na tomto místě, a jenž se často považuje za Žižkův statek, bylo obytné stavení o dvou místnostech, z nichž menší (levá) s otevřeným ohništěm sloužila jako kuchyně, větší (pravá) s krbem byla vyhrazena k obývání. Vchod na jihozápadní straně chránilo kryté předpaží, západně od stavení byly zjištěny stopy hospodářských objektů. Podél celé severní strany dvorce byl dlážděný dvůr, který se mírně svažoval k okraji rybníka, v místě dnešní louky. Dvorec existoval od druhé poloviny 14. do počátku 17. století.
Additional Hints
(Decrypt)
qhgvan i cnermh