Skip to content

Szlakiem Parków Narodowych - Słowiński PN Mystery Cache

Hidden : 12/16/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Szlakiem Parków Narodowych

Słowiński Park Narodowy

Szlakiem Parków Narodowych

Jest takie jedno miejsce na pograniczu trzech miast. Od października do kwietnia... oaza spokoju gdzie w samotności można podglądać naszych skrzydlatych przyjaciół (a jest ich tutaj naprawdę sporo zarówno pod względem gatunków jak i ilości osobników). Dla tych, którzy lubią zgiełk letnich kąpielisk i chmary owadów z okolicznych trzcinowisk idealny będzie okres letni. Każdy coś tutaj odnajdzie. Przy okazji będzie mógł podnieść wiedzę na temat naszych krajowych parków narodowych, a może sprowokuje Was do odwiedzin parków?

Słowiński Park Narodowy utworzony został 1 stycznia 1967 roku. Trzeci pod względem powierzchni park w Polsce.

audyt środowiskowy

Słowiński Park Narodowy Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim i jest jednym z dwóch polskich Parków Narodowych zlokalizowanych w rejonach nadmorskich. SPN Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz wiele jezior spośród których do najwiekszych należą: Łebsko (7,1 tys. ha), Gardno (2,5 tys. ha), Jezioro Dołgie Wielkie (156 ha) i Dołgie Małe (6,2 ha).

Klika danych liczbowych:
Powierzchnia całkowita: 327,44 km2
Powierzchnia lądowa: 113,06 km2
Powierzchnia morska: 111,71 km2
Powierzchnia wodna (śródlądowa): 102,66 km2
Powierzchnia leśna: 60 km2
Powierzchnia ochrony ścisłej: 59,29km2.

Na terenie Parku występują zbiorowiska: wydmowe, torfowiskowe, łąkowe i leśne z czego 10% to bory. Odnaleźć tu można naturalne ciągi sukcesyjne, od roślin pionierskich pojawiających się na plażach do typowych nadmorskich borów bażynowych. Występuje m.in. wydmuchrzyca piaskowa, a innymi gatunkami pionierskimi są rukwiel nadmorska i honkenia piaskowa. Spośród lasów parku 80% stanowią bory.

Na terenie Parku występują jedyne w Polsce aktywne wydmy (w takich rozmiarach): Wydma Łącka (Łączka) - 42m n.p.m. oraz Wydma Czołpińska 40m n.p.m.. Prędkość przemieszczania się wydm wynosi od 3,5 do koło 10m na rok!

Ogółem w Parku występuje około 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków, 500 gatunków glonów, 424 gatunków grzybów, z których 46 jest objętych ochroną ścisłą, a 15 częściową. Należą do nich między innymi: widłak torfowy, mikołajek nadmorski, zimoziół północny, rosiczka okrągłolistna, storczykowate, turzyca piaskowa, długosz królewski, poryblin jeziorny oraz malina moroszka. Ta ostatnia to relikt polodowcowy. Z krzewów odnotowano m.in. kostrzewę czerwoną, lnicę wonną, przelota pospolitego, szczotlichę siwą, kocankę piaskową i jasieńca. Z grzybów chronionych występują: smardz, purchawica olbrzymia, szmaciak gałęzisty i sromotnik bezwstydny; stwierdzono ogólnie ponad 500 ich gatunków. Z porostów, których odnotowano około 250 gatunków, występują m.in. chronieni przedstawiciele Usnea (brodaczki) i Bryoria (włostki).

Słowiński Park Narodowy

Źródło fotografii - strona internetowa www.wieliczko.com.pl - Autor Mieczysław Wieliczko

Analizując faunę parku do najważniejszych zwierząt SPN należą przedstawiciele awifauny. Sklasyfikowano tu około 260 gatunków ptaków, z czego 170 wyprowadza na terenie parku lęgi (pozostałe zimują lub pojawiają się na przelotach). Podczas jesiennych i wiosennych przelotów przelatują tędy gatunki z północy, a niektóre zimują; na przelotach obserwowany jest biegus rdzawy (Calidris canutus). Występują także bataliony (Philomachus pugnax), mewy srebrzyste (Larus argentatus), kuliki wielkie (Numenius arquata), krwawodziób (Tringa totanus), ohar (Tadorna tadorna), bekas kszyk (Gallinago gallinago), gęgawa (Anser anser), głowienka (Aytha ferina) i żurawie (Grus grus). Natomiast w lasach można spotkać orła przedniego (Aquila chrysaetos), rybołowa i sowy – m.in. puchacza (Bubo bubo) i włochatkę (Aeogolius funereus). Ze szponiastych występują także m.in. orlik krzykliwy (Clanga pomarina), błotniaki (Circus spp.) i kania ruda (Milvus milvus). Obserwowano również bardzo rzadko zalatującego świergotka szponiastego (Anthus richardi).
Świat owadów na czele z rzadkimi motylami, chrząszczami i skoczogonkami. Odnotowano 490 gatunków owadów, w tym ściśle chronione chrząszcze Carabus (15 gatunków), pływaka lapońskiego, kozioroga bukowca, tęcznika mniejszego oraz pachnicę dębową; z ważek występuje 5 gatunków o ochronie ścisłej, z trzmieli i motyli po 3 gatunki. Płazy i gady reprezentowane są przez 15 gatunków. Wsród płazów znajdziemy 10 gatunków, w tym ropuche szarą (Bufo bufo) i ropuchę paskówkę (Epidalea calamita), żabę trawną (Rana temporaria), żabę moczarową (Rana arvalis), żabę jeziorkową (Rana lessonae), żabe wodną (Rana esculenta) i żabę śmieszke (Rana ridibunda) oraz grzebiuszkę ziemną (Pelobates fuscus) i traszki: traszkę grzebieniastą (Triturus cristatus) oraz traszkę zwyczajną (T. vulgaris). Gady reprezentowane są przez 5 gatunków: jaszczurkę zwinkę (Lacerta agilis), jaszczurkę żyworodną (L. vivipara), padaleca zwyczajnego (Anquis fragilis), zaskrońca zwyczajnego (Natrix natrix) oraz żmije zygzakowatą (Vipera berus).

audyt środowiskowy

Świat ssaków obfituje w wiele gatunków umieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Spotkamy tutaj takie gatunki jak rzęsorek mniejszy (Neomys anomalus), mroczek posrebrzany (Vespertilio murinus), nietoperze: borowiec wielki (Nyctalus noctula) i mopek zachodni (Barbastella barbastellus), morświn (Phocoena phocoena) i foka szara (Halichoerus grypus). Spotykane są również rzadkie w całej Europie gatunki, jak bóbr europejski (Castor fiber), wydra europejska (Lutra lutra), 10 gatunków nietoperzy, lis rudy (Vulpes vulpes), borsuk europejski (Meles meles), zając szarak (Lepus europaeus), sarna europejska (Capreolus capreolus) i jeleń europejski (Cervus elaphus).

Koniecznie zobacz:
1. plażowa wycieczka wzdłuż OOS Mierzeja (tylko dla wytrwałych - 40km pieszo),
2. Wydma Łącka (Łączka),
3. Wydma Czołpińska,
4. wzgórze i ścieżkę przyrodniczą "Rowokół",
5. rowerowo dookoła Jeziora Gardno.

Źródła:
1. Wikipedia,
2. Strona internetowa Słowińskiego Parku Narodowego (uwaga na obecnego trojana)!
3. Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce, Wydawnictwo Szkolne PWN, 2008.

Koordynaty ukrycia skeszynki uzyskasz po odnalezieniu odpowiednich informacji i przeliczeniu danych. Do uzyskania tych danych zapoznaj się z przedstawionym poniżej obrazkiem. Wśród przedstawionych stworzonek warto przeprowadzić wywiad i dowiedzieć się kto jest kim. To ułatwi Waszą dalszą pracę.


N 50° 16.[225 + (x + y)] E 019° 06.(12 + z)

gdzie:

x - odnajdź, które ze stworzeń poniżej reprezentuje gada? Określ nazwę gatunkową tego gada. Policz ilość liter w nazwie (jeśli jest to nazwa dwuwyrazowa nie uwzględniaj spacji). Otrzymaną liczbę pomnóż przez numerek zdjęcia, na którym przedstawiony jest nasz gad.
y - wśród przedstawionych stworzeń odnajdź grzebiuszkę ziemną. Czy ten oto huczek należy do Rana (aa=85) czy do Pelobates (aa=14)? Czy grzebiuszki wykazują odruch ampleksus (bb=2) czy też posiadają ropalium (bb=1)? Aby wyliczyć "y" pomnóż przez siebie właściwe liczby to jest aa*bb*liczba z obrazka na której przedstawiony jest huczek.
z - jedno ze stworzonek przedstawionych na zdjęciach wydziela ciekawą substancję o wzorze chemicznym C19H31NO2. Aby uzyskać wartość z pomnóż masę molową tego związku (aa) (bez wartości po przecinku) oraz ilość lat (bb), które mogą dożyć najwytrwalsze z osobników gatunku dysponującego substancją o przedstawionym powyżej wzorze chemicznym (wg wiki), a następnie uzyskaną wartość podziel przez 10 (aa*bb/10).

Zagadka z płazami

Uwaga! Brak ołówka! Obok miejscu ukrycia skeszynki, certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców. Tym razem zwierzątko, coś na spóźnionego Mikołaja oraz krajobraz, jeden z moich parkowych, ulubionych. Trzeciego znalazcę, standardowo proszę o zabranie (posprzątanie) woreczka (Wojtek... trafisz po raz kolejny?). Miejsce ukrycia certyfikatów opisane w checker-ze. Jeśli nie znajdziesz kesza (brak logu) nie zabieraj certyfikatu! Z maskowaniem i pojemnikiem obchodź się proszę ostrożnie. Powodzenia!


Poniżej możesz sprawdzić prawidłowość swoich obliczeń.


Additional Hints (Decrypt)

uvc uvc uhen! C.F. e=o

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)