Zoologicky: sudokopytníci, jelenovití.
Samec: srnec, samice: srna, srnka (mladá), čiplenka - mládě srnče, srneček, srnečka. Srny a srnčata - zvěř holá.
Pokrývka těla: srst. Obnova srsti: Línání, přebarvování.
Popis těla: hlava, slechy, pučnice, parůžky, světla, větrník, svírák s lízákem a chrupem, zřítka slabé horní špičáky - kelce (osny), krk, hruď s plecemi a komorou, hřbet s bedry, břicho se slabinami, Kýty, běhy se spárky a paspárky, obřitek, zakrnělá kelka. Na zadních bězích jsou pachové žlázy - pucky.
Pohlavní úd: samčí - žíla, ráže (varlata v šourku), prodloužená srst na konci šourku - střapec, žíla a záže se nazývají - ktatiny. Samčí - svírka se zástěrkou ( prodlouženou srstí). Krev - barva. Maso - zvěřina, srnčina. Tuk - bílí, běl. Vnitřnosti - vývrh. Jedlé části vývrhu - drob, nejedlé - výhoz. Žaludek - trávník. Výměty: trus, hrudky. Moč - rez, močení - ždímání.
Srnci na pučnicích vyrůstají každoročně parůžky.
Vývoj parožení: nasazování, parůžek je v lýčí či v mechu, vyzrávání, vytloukání ( na dřevinách vznikají Výtlučky či otěrky). Shazování - shozy.
Popis parůžku: růže, lodyha s rýhami či drážkami, hranami, perlami a puky, výsady. Vývoj parůžku: paličkář nebo knoflíkáč, špičák, vidlák, šesterák, osmerák a desaterák ( vzácně). Stejný počet výsad na obou lodyhách - srnec je rovný, nestejný počet - srnec je nerovný. Srnec křížák - na obou parůžcích jsou jsou přední a zadní výsady posazeny na lodyze ve stejné rovině. Srnec škůdník - má dlouhé dlouhé lodyhy bez výsad. Srnec parukáč - má houbovité nevytlučené parůžky.
Abnormity parůžků - vývrtkovité, troudovité, lopatkovité, kráčející, dvojité lodyhy aj. Podle mohutnosti parůžků - srnec slabý, dobrý, silný, kapitální.
Srnčí zvěř všemi smysly jistí, bádá, zrakem pátrá, sluchem bystří, čichem větří. Zneklidněná srnčí zvěř beká, při pronásledování supí či funí. Srna v říji píská, honěná kvílí, naříká. Srnčata piští.
Páření - říje. Srnec hledá srnu, slídí, honí ji do kolečka, vznikají říjištní kruhy či rejdiště. Lovci vábí, srnec přiskakuje, někdy je zrazen. Srna je pokládána, je těžká, klade srnčata.
Více kusů srnčí zvěře tvoří tlupu. Srnčí zvěř používá pěšinky - ochozy. Z krytu vytahuje, táhne, do houštiny zatahuje. Při odpočinku v loži zaléhá, je zalehlá. Srnec hrabánkuje. Škodí okusem a vytloukáním.
Srnec má kůži, vyčiněná kůže - srnčice.
Dobře schovej !! Keš je umístěna s vědomím a schválením vlastníka nemovitosti. Chovejte se prosím nenápadně a ukázněně. Není třeba nic rozebírat.
PROSÍM ZÁPISY DO LOGBOOKU STRUČNĚ A S ÚSPOROU MÍSTA. NE NA CELOU STRÁNKU ČMÁRANICE DĚTÍ A PAK NA DALŠÍ LOG! ČMÁRAT MOHOU DOMA !! DĚKUJI.