ROK S GEOCACHINGEM
Červen
Podle gregoriánského kalendáře šestý měsíc v roce. Má 30 dní. Český název měsíce je odvozováno rozmanitě. Například Rakowiecki a Leška viděli jeho původ v červenání ovoce a jahod v tomto měsíci, ale Partl odvozoval slovo od červenosti vůbec nebo od červů, kteří v tomto období dělají škody zvláště na štěpích a ovoci. Jiní odvozují jméno měsíce od sbírání červce, hmyzu, ze kteréhož se vyrábělo barvivo.
15. červen je 166. den v roce podle gregoriánského i juliánského kalendáře (167. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 199 dní .
Podle keltského kalendáře je dnes den měsíce dubu letního.
Svátek má dnes:
Vít, Víta
Pranostika: Svatý Vít sává trávě pít.
Události 15. června v Česku:
1085 – Na Pražském hradě korunován Vratislav II. českým králem.
1363 – Václav IV. korunován českým králem.
1754 – Prokop Diviš sestavil v Příměticích u Znojma první zemněný bleskosvod – soustavu 400 kovových hrotů spojených s uzemněním, která měla odsávat elektřinu z oblak a snižovat nebezpečí vzniku elektrického výboje.
1890 – Alois Oliva s manželkou odkázal dva své pražské domy k financování nově založené vychovatelny problémových dětí v Říčanech (dnes dětská léčebna Olivovna).
1848 – Windischgrätzovi vojáci se stáhli z ulic, z levého břehu Vltavy začalo Prahu ostřelovat dělostřelectvo.
1909 – V Českých Budějovicích byl zahájen provoz elektrické tramvaje.
1948 – Jmenována pátá poválečná vláda (premiérem Antonín Zápotocký).
2002 – Druhý den voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
O keši:
Tato keš je jednou z 366, které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem, kdo ve svém okolí mají odloveny všechny keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty, jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.
Halvovský potok
Přírodní rezervaci Halvovský potok tvoří dva zbytky starých jedlobukových porostů v členitém a obtížně přístupném terénu - květnatá bučina a suťový les. Nachází se ve Vsetínských vrších v pramenné oblasti potoka Jasenice asi 0,8 km západně od vrcholu Vsackého Cábu.
Lesní vegetaci přírodní rezervace představují karpatské květnaté bučiny. Stromové patro tvoří dominantní buk lesní, javor klen a jedle bělokorá. Typickými bylinnými druhy jsou kyčelnice devítilistá.
Vhodné hnízdní podmínky v rezervaci a jejím blízkém okolí nachází řada druhů ptáků vázaných na staré jedlobukové porosty s doupnými stromy, např. strakapoud bělohřbetý,datel černý, žluna šedá. Ze šelem se nepravidelně vyskytuje rys ostrovid a jen ojediněle se zatoulá medvěd hnědý. Pravidelně se zde objevuje muflon obecný , který byl v okolních lesích vysazen v 50. letech 20. století.