Horniny Prahy
Výstavka vám ukáže různé horniny. Můžete, si zde prohlédnou vzorky kamenů. Na informační tabuli si přečtěte, jak jednotlivé horniny vznikly, kde byly vytěženy a na mapě si prohlédnete místo naleziště.
Jako příklad uvádím:
Polštářová láva – Nové Butovice
Stáří 422 milionů let Prvohory, silur, liteňské souostroví. U Nové Vsi jižně od Nových Butovic bylo v siluru vulkanické centrum se sopkami, které v opakovaných erupcích produkovaly proudy láv i pyroklastických uloženin. Naleznete zde brekciovité diabasy i polštářové lávy, rychle utuhlé v chladné mořské vodě.
Graptolitové Břidlice – Motol
Stáří 427 milionů let Prvohory, silur, liteňské souostroví, motolské vrstvy. Počátkem siluru došlo zřejmě na zemi ke globální změně klimatu – oteplení. Rychlé tání gondwanských ledovců způsobilo zvýšení mořské hladiny. Při hladině tehdejšího moře se lépe dařilo zeleným řasám, na dně moře však nastal nedostatek kyslíku. V anoxických podmínkách byl život na dně moře téměř nemožný, převládala zde sedimentace černých jemně laminovaných na organické látky bohatých prachových břidlic. V břidlicích jsou nejhojnějšími zkamenělinami Graphonity.
Úkol:
Na výstavce vybrat 2 kameny
U každé nalezené horniny uvést:
1. název horniny
2. místo nálezu
3. stáří ??? miliónů let
4. pod jakým číslem je na infotabuli Polštářová láva
5. jaká hornina pochází z Lahovic a její stáří
6. jaká hornina je na obrázku
7. dobrovolný úkol jakékoliv foto ze stanice přírodovědců.
Většinu potřebných informací naleznete na informační tabuli ve stanici. Pozor na otevírací dobu.
http://www.ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu/o-nas
Odpovědi zasílejte: přes můj profil
Pokud nebude něco v pořádku, budu Vás kontaktovat